ВЕНС -ОВЕНОВ ПЛАН СЛАБА ГАРАНЦИЈА : Карановић о односима Срба и Хрвата у БиХ (ВИДЕО)
ОДНОСЕ Срба и Хрвата у Босни и Херцеговини 1992. и 1993. године карактерисала је извесна стагнација оружаних борби, али не и политичког надметања. То је била година када су и Република Српска са једне стране, и Херцег-Босна са друге, довршиле устројавање својих институција - анализира историчар Огњен Карановић српско-хрватске односе почетком деведесетих.

Огњен Карановић/Фото КЦНС
Република Српска, каже овај аналитичар, јустановила је у складу са уставом низ државних органа. Настали су и председништво, касније институција председника Републике и Влада Републике Српске, док је хрватска заједница, уз обилну помоћ политичког Загреба и политичких кругова око Фрање Туђмана и њега самог, конституисала Хрватско вијеће одбране.
ХВО постаће институционална основа у организацији власти хрватске заједнице Херцег-Босне, која у то време није имала ни свој статут. Имао је ХВО тада и своје органе, председника, потпредседнике, секретара, неколико одељења задужених за финансије, привреду, оружане снаге и друге друштвене делатности.
Српски народ у БиХ на челу са Радованом Караџићем одрекао се свог максималног циља да остане у саставу Југославије. Српска страна захтевала је да будућа структура БиХ подразумева децентрализовану, сложену државу, а не унитарну у којој ће српски национални и политички интереси бити заштићени.
Венс-Овенов мировни план из прве половине 1993. године само је делимично задовољавао интересе српског народа, те је из тог разлога Република Српска тај мировни план и одбила.
Предавање историчара Огњена Карановића на тему „СРПСКО-ХРВАТСКИ ОДНОСИ У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ 1992. И 1993. ГОДИНЕ” може се погледати погледати наЈутјуб каналу КЦНС.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)