НЕПОКРЕТНЕ КУПАЈУ ТЕК НА ДВЕ НЕДЕЉЕ: Дом за инвалиде на Бежанији уместо потребних 17 има седам неговатеља
ЗБОГ мањка кадра Дом за одрасла инвалидна лица на Бежанијској коси, у Београду, обзнанио је да ће кориснике до даљег морати да купа једном у две недеље! Незавидна ситуација бележи се у установама широм земље, а разлог је свуда исти - нема довољно неговатеља, медицинских сестара, па чак ни чистачица и сервирки.

Фото: Printscreen
На огласној табли бежанијског Дома освануло је обавештење: "Од 20. 9. корисници ће се подизати једном дневно, а од 21. 9. биће промењен распоред купања. Јутарња и вечерња нега биће пружана и даље свакодневно, а купање ће бити сваке друге недеље. Нове мере су уведене услед тренутног недостатка особља (због боловања) и трајаће до повратка особља са боловања."
Обавештење је изазвало салву реакција, а директор Микица Будимировић, иначе и сам инвалид, за "Новости" признаје да корисници и њихове породице заслужују искреност.
- Ниједног тренутка ни здравље, ни лична хигијена корисника нису доведени у питање, јер им се редовно мењају пелене и одржава хигијена у собама. Другачије не можемо, јер немамо довољно радне снаге. Конкурс је стално отворен, али нико се не одазива. Чак и кад се деси да се неко јави, после краћег времена одлазе јер им је, кажу, тежак посао - открива Будимировић.
Он каже да би Дом формално требало да има 17 неговатеља и 10 сестара, а ради седам неговатеља и пет сестара. У таквој ситуацији, сваки годишњи одмор или боловање направе проблем.

Фото: Printscreen
- Сви су "јаки" на мрежама, када треба критиковати, али никог нема да се јави, да нам помогне. У овом дому спавао сам три године, у време короне и непосредно после. Ниједан корисник није преминуо од ковида. И сада се деси да преспавам кад је потребна помоћ, али не можемо да надокнадимо радну снагу које нема - каже Будимировић.
Већина формалних неговатеља одлази, како каже Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије, у Немачку и Аустрију, јер су им зараде по два или три пута веће.
- Велика је флуктуација радне снаге са целог Западног Балкана у западну Европу - додаје Тодоровићева. - Нико нема податке колико нам заправо недостаје формалних неговатеља. Осим што су незадовољни примањима, фали им и психо-социјална подршка, јер је њихов посао веома захтеван. У интересу нам је да буду задовољни, јер брину о нашим родитељима. У супротном, сав терет пада на породице.
Истраживање Црвеног крста показало је да у Србији, међу особама старијим од 65 година, чак 40,7 одсто захтева дуготрајну негу због тешкоћа у функционисању, а међу особама с инвалидитетом од 18 до 64 године проценти су већи - 64 одсто.

Фото: Медија центар
- Од сродника, који своје драге смештају у установе, имамо сазнања да су услуге и услови смештаја у домовима шаролики. Кажу да има оних који коректно брину о корисницима, као и оних, и државних и приватних, у којима је евидентан недостатак неговатељског кадра и медицинских сестара, што се осећа већ на уласку по мирису који преовлађује, и по незадовољству корисника и посетилаца. Наводе да медицинске сестре дају отказе, узимају боловања или плаћена одсуства, и иду у иностранство са туристичким визама, где остају до шест месеци да негују старе за знатно веће зараде - објашњава за наш лист Надежда Сатарић, председница УО Удружења "Снага пријатељства Amitу".
ФАЛЕ И ГЕРОНТОДОМАЋИЦЕ
САНДРА Перић, директорка Коморе социјалне заштите, указује на велики мањак и геронтодомаћица, иако су тачне бројке непознате:
- У већим местима не можете ни приватно да нађете некога ко би бринуо о вашим родитељима. Уместо формалних, добијамо мноштво неформалних неговатеља, чланова породице, чији рад није ни препознат, ни признат, ни плаћен, и који немају подршку. Будући да смо све старије друштво, ово ће бити све већи изазов.
Ово удружење је пре 11 година обилазило домове у оквиру реализације пројекта "За достојанственији живот старијих". Тада су констатовали да су гаранције права корисника у регистрованим домовима недовољне, а у нерегистрованим чак и не постоје.
- Тада је у регистрованим домовима било довољно особља, али је било видно да се старијима континуирано ускраћују људска права и то већ у породици, а наставља се у установи, услед недовољне упознатости и особља и старијих са правима и недовољно обезбеђених механизама заштите. Услови смештаја били су поларизовани: у регистрованим домовима од веома добрих до тек прихватљивих, а у "илегалним" недостојни живота - каже Сатарићева.
Након препорука ресорном Министарству, затворени су многи нерегистровани приватни домови, а неки су се у међувремену акредитовали.

ВУЧИЋЕВА ИЗЈАВА УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: "Двојица светских лидера тајно разговарали са Путином"
НЕКИ светски лидери су тајно комуницирали са Владимиром Путином, рекао је председник Србије Александар Вучић у интервјуу блогеру Мариу Нафалу, преноси руска агенција РИА Новости као ударну вест на свом порталу.
02. 04. 2025. у 09:09

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)