Правовремено лечење слабовидости код деце успешно у 98 одсто случајева: Др Александра Радојичић дели кључне савете како препознати проблеме

Промо

03. 10. 2024. у 16:00

ВИД се код деце интензивно развија од рођења, а до треће године достиже свој пуни капацитет, што чини правовремено препознавање проблема са видом изузетно важним.

Правовремено лечење слабовидости код деце успешно у 98 одсто случајева: Др Александра Радојичић дели кључне савете како препознати проблеме

Dr Aleksandra Radojičić, specijalista oftalmologije Foto: MediGroup arhiva

Уз ране прегледе, од кључног значаја је и контрола времена које деца проводе испред екрана. У ери дигиталних уређаја деца млађа од две године не би требало да их користе, осим за видео-позиве, док деца узраста од две до четири године не би смела проводити више од једног сата, а предшколци и школарци највише два сата дневно, каже у интервјуу за novosti.rs др Александра Радојичић, специјалиста дечје офталмологије у Специјалној болници за офталмологију Клиника Милош. Др Радојичић доноси савете у сусрет Интернационалном офталмолошком симпозијуму намењеном педијатријској офталмологији и страбологији, који се одржава у Београду, 5. октобра, у организацији MediGroup система, а који ће окупити више од 600 еминентних стручњака.

Клиника Милош постоји више од 25 година и пионир је у офталмолошким иновацијама. Како бисте описали рад и достигнућа вашег тима и међународну сарадњу током последњих неколико година?

Клиника Милош поставила је чврсте темеље иновација у офталмологији. Наш тим непрестано расте кроз ширење и континуирану едукацију, пратећи глобалне трендове. Сарађујемо са водећим светским институцијама, попут Wright фондације, што нам омогућава организацију значајних догађаја. Поводом Интернационалног офталмолошког симпозијума, Београд ће посетити највећи светски стручњаци из ове области, попут др Kenneth W. Wright-а који ће за наше офталмологе одржати специјалан хируршки курс. Више стотина колега из света и региона који ће присуствовати симпозијуму доказ су да је Клиника Милош као део MediGroup система изузетно посвећена размени знања и унапређењу праксе у овој области.
 
Рад са децом захтева посебан ниво стручности, посвећености и емпатије. Као дечји офталмолог, како балансирате између клиничке прецизности и потребе да створите сигурно и удобно окружење за мале пацијенте који често осећају страх или не знају да објасне своје симптоме?

Приликом првог сусрета са пацијентом веома је важно да задобијемо његово поверење. Млађем детету прилазим као да сам дошла да се играм и забављам са њим, а истовремено већ почињем са посматрањем и прикупљањем потребних информација. Током самог прегледа у ординацији, док радим тестове, користим “магичне” и “шашаве” наочаре, прелазимо са једног на други тест као са нижег на виши ниво игрице. Са старијом децом разговарам као са одраслим особама, причамо о нашим интересовањима, њиховој школи, а током самог прегледа им објашњавам шта све радимо и зашто нам је то битно.
 
У ком узрасту детета би родитељи требало да обрате пажњу на вид свог детета, и који су суптилни симптоми које је потребно препознати?

Вид детета на рођењу је скроман и сматра се да износи око пет одсто. У првим годинама живота одвија се развој вида и дете већ са три године види 100 одсто. Родитељи би требало да обрате пажњу да ли њихова беба фиксира и прати погледом прво мајчино лице, а потом и играчке са којима се игра, да ли детету очи стоје право или неко око скреће у једну страну. Када дете мало порасте могу да виде да ли се приближава папиру када црта и боји, књижици или телевизору када га гледа, као и да ли при покушају да види боље криви главу и заузима неки принудни положај.

Пријатан амбијент прилагођен деци

Нови простор Клинике Милош осмишљен је тако да деца забораве на страх од прегледа. Када малишани уђу у простор, осећају се као да су у играоници — пространо окружење, пуно играчака и других малишана који стварају опуштену атмосферу. Овај прилагођен амбијент помаже да се деца ослободе страха од доласка у ординацију, а сам преглед доживе као игру, што значајно олакшава рад медицинског тима и доприноси пријатнијем искуству за децу и родитеље.

 
Вид омогућава детету да истражује свет. Који су Ваши савети родитељима у погледу очувања вида код деце у ери дигиталних уређаја?

Систематски прегледи вида код деце су кључни. Код превремено рођене деце преглед се препоручује одмах по рођењу, док деца са породичном историјом слабовидости, разрокости или високе диоптрије треба да обаве први преглед са годину дана. За сву осталу децу, препорука је преглед око треће године.
 
Дечија офталмологија често захтева мултидисциплинарну сарадњу, посебно у сложеним случајевима. Како изгледа координација између офталмолошког тима и других специјалиста у Клиници Милош и MediGroup систему, али и на међународном нивоу?

У оквиру MediGroup система, координација између дечјег офталмолошког тима и других специјалиста функционише врло ефикасно. Педијатри често први уочавају проблеме са видом код деце и упућују их на даље прегледе, док физијатри испитују случајеве попут кривљења главе због могућих очних обољења. У ситуацијама када се појави акутна разрокост или дупле слике, консултујемо неуролога како бисмо искључили неуролошке узроке. Такође, у сложеним синдромским случајевима сарађујемо са генетичарима ради даље дијагностике, а по потреби се шаљу у иностранство на даља генетска испитивања.
 
Међународни офталмолошки симпозијум о педијатријској офталмологији и страбологији, заказан за 5. октобар, окупиће светске стручњаке из ове области. Које теме ће бити у фокусу и шта ћете посебно истаћи у свом излагању?

Симпозијум ће омогућити нашим лекарима да се упознају са најновијим достигнућима у области дечије офталмологије, размене искуства и успоставе сарадњу са водећим светским стручњацима. Циљ нам је да удруженим снагама решавамо чак и оне најсложеније случајеве. Када је реч о мом излагању, заједно са др Драганом Ђелошевићем, говорићу о функционалној слабовидости, најчешћем узроку смањења вида код деце, која се може излечити у 98 одсто случајева уколико се открије на време.


Специјална болница за офталмологију Клиника Милош препозната је по врхунском стручном тиму који је више од 25 година посвећен лечењу, усавршавању и континуираном увођењу нових дијагностичких и терапијских процедура. Опремљена је модерним ординацијама, операционим салама, биохемијском лабораторијом, кабинетом за функционалну дијагностику, ултразвук и терапију ласерима, као и дневном болницом. Више информација потражите на веб-сајту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

ЈЕДИНА У СРБИЈИ СЕ ТАКО ЗОВЕ: Кад виде девојчицино име - мисле грешка

ЈЕДИНА У СРБИЈИ СЕ ТАКО ЗОВЕ: Кад виде девојчицино име - мисле грешка

"МИСЛИМ да само име јача и карактер и вољу", објаснила је Србија и додала да се често догоди да на такмичењима њено име не напишу на дипломи, не прозову је, а на међународним такмичењима мисле да је на папирима написано име државе.

02. 10. 2024. у 19:31

Коментари (0)

ИМАЛА ТЕМПЕРАТУРУ ШЕСТ МЕСЕЦИ: Нико није знао шта јој је, а онда су јој саопштили страшне вести