НАЦИСТИЧКИ СИМБОЛ ШИРЕ ПО МРЕЖАМА: У тренду мрачан изазов међу основцима, популаришу идеологију због које су страдале десетине милиона људи
НА друштвеној мрежи "Тик-ток" све популарнији постаје један мрачан изазов, у оквиру ког ђаци масовно сликају кукасте крстове, гдегод да на њих наиђу, и објављују их у виралном простору.
Да је ова друштвено опасна игра постала хит, нарочито се видело на тзв. школском дану, на Сајму књига.
- У четвртак је био дан за школарце и приметили смо да ђаци не старији од десетак година масовно прилазе књизи "Култура у нацистичкој Немачкој" Мајкла Х. Кејтера, на чијем омоту је фотографија нацистичке униформе са "свастиком" на рукаву. У питању је капитално дело, у ком је аутор објаснио како је Трећи рајх контролисао културу и користио је у пропагандне сврхе. Било нам је чудно да то интересује ђаке нижих разреда основне школе - каже Владимир Петровић, писац и уредник "Академске књиге".
Ученици би у групи пришли књизи, сликали корице и побегли. Када је један од њих покушао да скине омот, запослени су га зауставили и питали зашто то ради. Управо он им је признао постојање "Тик-ток" изазова: сликај "свастику" и окачи на мрежу!
- Наравно да не мислимо да су та деца неонацисти, али смо убеђени да им је потребно више знања о Другом светском рату и свим страхотама које су произвели нацизам и фашизам. Зато и објављујемо литературу која негује културу сећања. Али то није довољно. Потребно је да културна и образовна јавност говори о томе и указује на погубне последице покушаја преко друштвених мрежа да се нацистичка симболика увуче у јавни простор и да временом постане нормална, као што би и та идеологија постала "нормална". А онда би, ваљда, требало да уследи и ревизија историје - објашњава Петровић.
Додаје да су и на другим мрежама популарни снимци Хитлера или нпр. мачака које стоје са подигнутим рукама у поздраву "Зиг хајл", док се у позадини чује немачка корачница. Подсећа и да се Аушвиц већ жалио због извргавања руглу страдалих и културе сећања, опет преко социјалних мрежа.
Да најновији изазов везан за нацистичку симболику није први те врсте потврдила нам је мајка једног београдског тринаестогодишњака, која наводи да је у школи њеног детета један ђак проширио "моду" да се међусобно поздрављају једном руком симулирајући Хитлерове бркове, а другом "Зиг хајл". Због тога је, каже, сазван састанак са разредним старешином, на ком се испоставило да су нека од деце која су учествовала у глупој игри потомци страдалих у логорима или крашким јамама НДХ!
Александар Марков, професор историје и председник Форума београдских гимназија, сматра да се и у основној и у средњој школи довољно учи о Другом светском рату и злочинима - ако неко хоће да учи.
- У питању је незаинтересованост "зед" генерације за догађаје који им нису временски блиски, као што нама нису били блиски они из 19. века. Они не могу да се повежу са људима који су страдали за нашу бољу будућност. Наравно, то их не оправдава, нити њихову склоност да без критичког промишљања учествују у разним сумњивим изазовима на друштвеним мрежама - констатује Марков.
Верује да многи нису чак ни свесни у шта су се упустили, већ се поводе за вршњачком групом. То се посебно односи на млађе ђаке, незреле. С друге стране, управо је после 14. године теже сугерисати моделе понашања другачије од оних које су већ стекли.
- Неће сви они бити неонацисти, мада у сваком друштву постоји један проценат неофашиста који могу стварати мање или веће проблеме. Зато удружено треба да делују породица, школа и цело друштво. Ако примети неке такве тенденције, школа мора одмах да реагује, баш као и родитељи. Информисаност и знање су моћ, али, ако је потребно, и строже законске санкције. Уколико заборавимо ужасе рата ми који смо били међу највећим жртвама, ко ће их онда памтити - пита се Марков.
САВ ЦИНИЗАМ АЛГОРИТМА
НАШИ саговорници истичу да би јавне платформе морале да имају боље политике и да би алгоритам морао да препозна и уклони нацистичку симболику. Јер овако се налазимо у апсурдној ситуацији да алгоритам скида са мреже уметничке актове, које "препознаје" као порнографију, а нацисти и фашисти несметано пропагирају своју идеологију.
И историчар Милан Кољанин из Меморијала Старо сајмиште мисли да би се против необавештености ђака требало борити бољим наставним материјалима, сведочењима преживелих...
- Деци је увек привлачан феномен "забрањеног воћа", али баш зато треба објашњавати стално и изнова чега су симбол кукасти крст и подигнута рука, на како страшне начине су људи убијани, колико смо и сами дали жртава и да то није ни забавно, ни модерно, ни блиско нашим вредностима и традицији. И на часовима би требало о томе више говорити, а кад су у питању наставни материјали, морали бисмо више да се укључимо ми из установа које се баве културом сећања - поручује Кољанин.
Препоручујемо
МЕТА МОРА НА СУД У МАСАЧУСЕЦУ: Тужена у вези са зависношћу од друштвених медија
18. 10. 2024. у 23:00
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)