"У СТРОЈУ" И ДАЉЕ 18 ПАРТИЗАНА: После 83 године од формирања Прве пролетерске живих бораца нема
ПРОШЛО је тачно 80 година од када је пуковник авијације у пензији, тада седамнаестогодишњак, Љубиша Антонијевић (97) рањен на Сремском фронту.
Био је 3. децембар 1944, партизани су чекали наређење у рововима, када је почело да свиће. Љубиша је, открива нам, чуо из фрушкогорске шуме птице.
- Сетио сам се једне руске песме у којој певају славуји, несвесни да ће ту да почне бој. Није прошло два сата, а ја сам рањен - каже нам Љубиша.
Партизанима се прикључио 12. октобра, у Шумадији, у подераним ципелама, и "упао" у Трећу крајишку бригаду, која се све време борила раме уз раме са Првом пролетерском. Два дана касније задужио је оружје и кренуо ослобађање Београда. О биткама за Београд причао је недавно за подкаст "Новости". Сада се присећа Сремског фронта и рањавања.
- Тог јутра ишли смо у пробој. Све је прштало около, у општем метежу нисам стигао да се плашим. Научили су нас: кад чујеш гранату, није твоја. За два дана рањено је око 700 бораца Прве пролетерске. Погођен сам у ногу, још имам два комада гелера. Део гелера пробио ми је и врх уха, а други ми је поцепао капу, тик изнад главе. Могао сам да ходам, али се после два сата охладило, нога се укочила и почела да боли. Срећом, болничарка је била 10 метара иза - прича Антонијевић.
Донели су га до села, ту су га прихватили припадници Италијанске бригаде и понели дубље у позадину, па предали даље. После три дана стигао је у болницу.
- Секли су ме на живо, без анестезије. Два дана сам лежао у манастиру Ђипша, а одатле сам пребачен у импровизовану болницу, у једној школи на обали Бегеја, у Зрењанину. Још памтим име болничарке, била је мојих година - Меланија. С поносом се сећам тих дана и причам о њима праунуцима, а имам их 11 - каже Љубиша.
Већина његових другара и сабораца више није међу живима. Контакте одржава још само са Петром Дотлићем из Славонске бригаде, који у фебруару пуни 103 године. Како наводе у СУБНОР-у, у Србији је живо свега 18 учесника Народноослободилачке борбе. У секцији Прве пролетерске ипак верују да их има више. Живих бораца из Другог светског рата има и у Загребу, Љубљани, Сарајеву, неколицина у Тимочкој крајини, нешто мало у Македонији... Што се тиче бораца Прве пролетерске, најелитније бригаде, формиране у Рудом, 22. децембра 1941, чији је први командант Коча Поповић - њих живих нема.
- Жив је само у Словенији Албин Пиберник, али он није био борац, већ дечак, који се са родитељима нашао у строју, у Рудом. Када је Словенија окупирана, његова породица је протерана у Србију, а пошто су родитељи били комунисти, логично је било да се придруже партизанима. Последњи живи борци били су Зденко Дупланчић, преминуо 2020, и Душан Чкребић, преминуо 2022 - каже Олгица Стоиљковић Трифуновић, председница секције Прве пролетерске, и додаје да ће се и ове године потомци и поштоваоци 22. децембра окупити у Рудом и одати пошту палима.
ЗАБОРАВЉЕН САВО СТАНОЈЕВИЋ
АЛЕКСАНДРА је кћерка Јагоша Жарића, последњег команданта Прве пролетерске, која је под његовим вођством пробила обруч на Сутјесци, учествовала у ослобађању Београда и Загреба и на Сремском фронту заробила чувену Принц Еуген дивизију. Касније је био заточен на Голом отоку и избрисан из свих уџбеника. Александра је успела да издејствује за оца улицу и пребацивање урне у Алеју заслужних грађана на Новом гробљу.
- Жао ми је што нисам успела да рехабилитујем и татиног најбољег друга, такође голооточанина, Саву Станојевића, једног од најхрабријих бораца који је Орден народног хероја добио још за време рата. Био је заменик команданта Пете пролетерске црногорске бригаде, а после и мајор НОВЈ. У мају 1945. је био само један од 15 народних хероја који је преживео рат и уз Ђиласа једини ком је овај орден одузет. Бар нека се његово име помене, да се не заборави - каже Александра.
Антонијевићев пријатељ Петар Дотлић се партизанима придружио у децембру 1942, као двадесетогодишњак. Рођен је у селу Рачић, код Бихаћа, али се пред рат преселио у Славонију и ту је све време и био у партизанима.
- Славонију су држале крваве усташе и домобрани, па Немци... Учествовао сам у многим биткама, стотину пута сам био у опасности, али сам рањен само једном, код Прковаца, на други дан православног Божића 1944. Погодило ме у леви лакат, скоро ми одсекло руку. Срећом, зашили су је и спасли. Добро сам данас, не осећам последице, ништа ме не боли. Али, старост чини своје: живим на другом спрату зграде без лифта и све теже идем уз степениште - каже Дотлић.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)