МАРКО МИЉАНОВ И ВАЛТАЗАР БОГИШИЋ O КРВНОЈ ОСВЕТИ: Обичај који је умало истребио Црну Гору

В. Н.

17. 12. 2024. у 06:45

КРВНУ освету као друштвену појаву треба посматрати као процес у одређеном историјском настанку и прилагођавању правним и социјално-политичким условима.

МАРКО МИЉАНОВ И ВАЛТАЗАР БОГИШИЋ O КРВНОЈ ОСВЕТИ: Обичај који је умало истребио Црну Гору

Фото Документација „Новости“ и „Борбе“, Архив Црне Горе, Архиве цетињских музеја, Википедија, Фејсбук...

О крвној освети, као својеврсном самосуду, који се појавио још у доба без писаног права и организоване државе, постоји богата историјско-правна, кривично-правна, обичајно-правна, психолошка и друга литература. При томе, присутна су различита схватања природе и карактера тог обичаја.

У СВОМ историјском развоју крвна освета је била прастари облик дељења правде који је временом доживео еволуцију. Настала је као резултат друштвених прилика и начина живота. Њено постојање је у директној вези с традицијом и непостојањем јаке државе, ауторитативног правног поретка и ефикасног судства. Била је општеприхваћени образац понашања и начин преживљавања у старим временима, али и начин задовољавања правде и заштите од насиља како индивидуалног тако и колективног. Наиме, у старим заједницама појединац је могао биолошки и социјално опстати само у оквирима групе којој припада, чији је био члан и чију је заштиту уживао. Зато, напасти једног члана групе, значило је напасти целу заједницу која је била дужна да реагује, јер је појединац био немоћан. С друге стране, такав општеприхваћени начин понашања уједно је значио упозорење другима у случају кршења одређених правила понашања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СУПЕРШУТ СТИГАО НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА И ФОНДАЦИЈА МОЗЗАРТ ЗА ПОМОЋ ПОРОДИЦИ МАТИЋ