ЊИХОВИ ПОТПИСИ ЗЛОУПОТРЕБЉЕНИ: Најмање четворо професора са Косова и Метохије повукло своје име с петиције подршке протестима
НАЈМАЊЕ четворо професора са Универзитета у Косовској Митровици нашло се на мети злоупотребе, када су се њихови потписи и имена појавили на петицији подршке протестима у Београду. Наиме, ови професори како сами наводе ни на који начин нису исказали своје опредељење према овим протестима, а њихови потписи наводне подршке појавили су се без било каквог питања.
На мети преваре организатора протеста који су као и у централној Србији, своје акције обојили опозиционим бојама, нашао се, поред осталих, и редовни професор Факултета техничких наука у Косовској Митровици, др Светомир Милојевић.
- Ја сам повукао потпис. Злоупотребили су ме, јер су ми рекли да је све то организовано без политике, а када сам схватио да је у све умешана политика повукао сам потпис - каже професор Милојевић.
Професор Милојевић, пак, није једини.
Овакву ситуацију имао је и Срђан Јовић, редовни професор Факултета техничких наука у Косовској Митровици који каже како је његово име без икаквих питања стављено на листу:
- Ја сам синоћ око 11 сати добио позив од мог асистенка који је рекао да сам ја на листи потписника петиције на страни протеста студената. Ја сам одмах контактирао кога је требало, нису ми се јавили, и јутрос сам видео да су ме скинули са листе - рекао је он и навео да има слику списка на којем је против његове воље било његово име.
Како истиче, нико му се није обратио са питањем да ли жели да његово име буде на тој листи, те сматра да је то потпуна злоупотреба.
- Нико ме није питао ништа - додаје професор Јовић.
- Ја своје мишљење имам и ја то качим на друштвене мреже, иначе је ово злоупотреба чиста.
Професор Петар Спалевић са истог факултета, наводи да свако треба да стоји иза свог имена и презимена, али да је основна ствар када су у питању потписи код петиција њихова верификација.
- Имајући у виду да је ово у домену сајбер простора, потребне су верификације потписа који су јединствени. А када је у питању академска заједница ви једино можете на основу академског имејла бити у потпуности сигурни да је реч о датој особи. Тако је прилиом слања научних радова, верификације гласања на онлајн гласању, присутности у неким научним базама...Значи једино можете користити ваш официјални имејл - објашњава професор како процедура треба да изгледа.
Истиче да је у овом случају очигледно дошло до неке злоупотребе података.
- Појавио се потпис не знам ко и не знам од кога, при чему ви присутност на таквим местима можете идентификовати помоћу адресе самог рачунара или мобилног уређаја, што у овом случају сигурно да није. Ја сам данас упутио имејл да ја то нисам урадио и да се склони нешто што није моја активност. Ко је и како то урадио ја не знам, али ја одговарам само за мој потпис - додаје професор Спалевић.
Додаје у да у оваквим ситуацијама не постоји могућност консултовања.
- Када ви нешто потписујете, можете потписати искључиво као ви. Не може вас нико консултовати да купите аутомобил, и да вас обавести да треба да платите аутомобил. Не постоји могућност консултовања у потписивању. Потписивање је акција иза које стоје последице. Било да се ожените, било да направите купопродајни уговор, било да потпишете петицију, било да ступите у било какав облигациони, морални, финансијски или други однос. Дакле, не може вас нико косултовати да неко потпише уместо вас. Ја сам био само обавештен да се моје име појавило. Свако потписивање у туђе име представља злоупотребу - закључује он.
На мети злоупотребе потписа нашао се и професор Драган Лазаревић.
- Мало пре су ми јавили. Мене то нити интерсује, нити ми пада напамет да тако нешто потписујем. Ја се бавим науком и имам много посла. Не знам да ли је то урадио неко у моје име, ја сада први пут чујем то. Нити се интересујем за то, нити сам са неким разговарао апролутно - навео је професор Лазаревић који додаје да ће пробати да своје име избрише са пометутог списка.
- Просто је страшно да се тако нешто дешава - закључио је професор Лазаревић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)