Потписан Меморандум о научно-технолошкој сарадњи између Министарства науке и Министарства за научнотехнолошки развој Републике Српске
Министарка науке, технолшког развоја и иновација др Јелена Беговић и министар за научнотехнолошки развој и високо образовање у Влади Републике Српске др Жељко Будимир потписали су Меморандум о научно-технолошкој сарадњи између Министарства науке, технолошког развоја и иновација Репблике Србије и Министарства за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске.
Фото: Зоран Петровић/НИТРА
Министарка др Беговић поводом потписивања Меморандума изјавила је да јој је велико задовољство што је потписан документ чије су теме наука, иновације и млади људи. ,,Јако је битно да унапређујемо сарадњу између Србије и Српске. Наше иновационе заједнице су се већ повезале, а овим меморандумом ћемо још активније да повежемо научнике кроз заједничке пројекте”, истакла је министарка и додала да научна инфраструктура постоји и у Србији и у Републици Српској, а да је отворена могућност стварања једног заједничког екосистема који ће бити још јачи и просперитетнији и који ће дати шансу младим људима да бирају на који начин ће градити своје каријере. ,,Ми смо до сада подржавали наше колеге из Републике Српске да учествују и у такмичењу за најбољу технолошку иновацију, и то ћемо наставити да радимо. Надамо се да ћемо унапредити систем најбоље технолошке иновације, а битно је да кроз Фонд за иновациону делатност и Фонд за науку подржимо истраживаче из Републике Српске да они буду део заједничног и иновационог екосистема”, поручила је министарка др Беговић.
Фото: Зоран Петровић/НИТРА
Министар др Будимир овом приликом изразио је задовољство и част поводом потписивања Меморандума. ,,Овај Меморандум је произашао из Свесрпског сабора и надам се да ће његови резултати бити она сарадња која је потребна научницима у Српској, посебно у интегрисању у научну заједницу Републике Србије. Ми смо академска заједница која није много бројна али је врло квалитетна и сматрамо да заједно са научном заједницом Србије можемо много тога да урадимо”, рекао је министар и најавио нове пројекте. ,,Врло нам је важно да се наши научни часопоси региструју у Србији и да добију одређене законске степене рангирања. Надамо се свим активностима које су битне за унапређење технологије у Српској”, истакао је министар.
Фото: Зоран Петровић/НИТРА
Овом приликом министарка др Беговић и министар др Будимир најавили су да ће први резултати потписаног Меморандума бити видљиви већ почетком наредне године расписивањем нових пројеката.
Фото: Зоран Петровић/НИТРА
Препоручујемо
ШОПИНГ ПРЕЧИ И ОД СВЕТИЊА: Брука - Гњилане у понуди агенција из Ниша и Лесковца (ФОТО)
12. 05. 2026. у 21:59
ПРАВИЛО 30:30 СПАСАВА ЖИВОТ! Метеоролог открива шта морате да урадите кад севне прва муња
12. 05. 2026. у 20:36 >> 20:37
БУЈИЦА НА УЛИЦАМА КОД ШИДА: Невреме направило хаос у Гибарцу (ВИДЕО)
12. 05. 2026. у 19:51
БИВША ПОРТПАРОЛКА ЗЕЛЕНСКОГ: Он највероватније користи дрогу, све што каже је лаж (ВИДЕО)
ВЛАДИМИР Зеленски највероватније користи дрогу, све што говори је манипулација или лаж и представља највећу препреку миру и опстанку Украјине, изјавила је Јулија Мендел, бивши прес-секретар украјинског председника.
12. 05. 2026. у 14:48
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији
ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.
11. 05. 2026. у 19:09
Коментари (0)