СУТРА СЛАВИМО СВЕТОГ САВУ: Ако у кући имате ђаке обавезно испоштује овај обичај у част првог српског архиепископа (ФОТО/ВИДЕО)

Новости онлајн

26. 01. 2025. у 16:50

СРПСКА православна црква сутра прослављај празник посвећен Светом Сави. У већини школских установа слава ће бити обележена сечењем славског колача и пригодним приредбама ученика у част првог српског архиепископа, просветитеља и творца законодавства.

СУТРА СЛАВИМО СВЕТОГ САВУ: Ако у кући имате ђаке обавезно испоштује овај обичај у част првог српског архиепископа (ФОТО/ВИДЕО)

промо

У свим васпитно-образовним установама овај празник је званично радни, али ненаставни дан. Растко Немањић или монашким именом Сава утемељивач је Српске православне цркве, државе и школства. Сматра се зачетником српске средњовековне књижевности и заштитником просветних установа.

Празник Савиндан је установљен за школску славу 1840. године, на предлог Атанасија Николића, ректора Лицеја из Крагујевца. Прослављао се као школска слава све до 1945. године, кад је укинут одлуком нових власти. После полувековне забране, од 1990. поново се обележава као школска слава.

Свети Сава је преминуо у Трнову 25. јануара 1236. године, а према списима из тог времена, вест о његовој смрти стигла је у Србију два дана касније, 27. јануара, и тај дан је црква установила као празник којим се обележава успомена на његов живот и дело.

Постоји много народних веровања везаних за Савиндан. Многи ће гледати у небо и пажљиво ослушкивати јер се верује да, ако на Светог Саву грми, земљи предстоје важни и судбоносни догађаји. Интересантно је да је грмљавина на Светог Саву забележена и у народној песми о почетку буне на дахије 1804. године: “Трећу Свеци вргоше прилику, гром загрме на Светога Саву, усред зиме, кад му време није, сину муња на Часне Вериге, потресе се земља од Истока, да се Србљи на оружје дижу, ал се Србљи дигнут не смједоше…”

Многи домови Савиндан славе као своју крсну славу па ће широм Србије бити весело како у кућама домаћина, тако и код оних који иду у госте. Ако у кући имате ђака, на данашњи да би требало да направите жито, чак иако вам није слава. Стари кажу да на тај начин одајете пошту Светом Сави и детету обезбеђује срећу и успех у школовању. Слично, у Војводини се на Савиндан обавезно праве переце - посне ако празник пада у среду или петак тј. мрсне ако пада у неки други дан. Овај обичај није везан за црквене каноне, али јесте за народно предање по коме је Свети Сава Србе научио како да на воденици мељу жито. 

У неким крајевима Србије Светог Саву нарочито ревносно празнују сточари. Пред данашњи празник они, из страха од вукова, никако неће терати стоку у шуме. Такође, се не сме радити са сечивом, а чак се и бритве треба да се држе затворене да би и вуковима чељусти остале склопљене.

Фото архива

 

На сутрашњи празник, народ каже, по кући се не раде никакви тежи послови, а нарочито се треба клонити црвених тканина и бојења. Народ верује да ће у супротном вукови поклати сву стоку. Исто тако на данашњи дан не ваља отварати бритву и оштрити ножеве или било који алат како би вуковима чељусти остале склопљене.

Иако је дан Светог Саве такозвано црвено слово, на Светог Саву за кућне послове углавном важи контра од онога што је уобичајено на велике празнике. Баш зато што се стока у старо време пуштала сама на испашу, сматрало се да домаћин Савиндан треба да искористи за све битне кућне послове. Тако се у неким крајевима Србије сматра да данас жене смеју да раде кућне послове, а чак је пожељно да се обави и велико спремање. Сматра се и да деца на Светог Саву треба да науче нешто ново, макар неку нову песму, јер ће се у супротном улењити и неће довољно напредовати целе године.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕРИДИАН ФОНДАЦИЈА – ОД СРЦА СА ЉУБАВЉУ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ УСТАНОВЕ У СРБИЈИ