КРОАТИЗМИ ПРЕПЛАВИЛИ СРПСКЕ МРЕЖЕ: Савет за српски језик за ову годину најављује низ активности на заштити национаног идентитета

Љиљана Бегенишић

27. 01. 2025. у 11:36

САВЕТ за српски језик и током ове године наставиће да се бави поправљањем статуса ћирилице у друштву, упозориће да се и даље примењује непостојећи родно осетљив језик упркос томе што је Уставни суд одредбе овог прописа ставио ван снаге, а такође, скренуће пажњу Влади Србије на тренд кроатизације српског језика на многим српским порталима при преузимању вести из хрватских извора без икакве лекторске интервенције.

КРОАТИЗМИ ПРЕПЛАВИЛИ СРПСКЕ МРЕЖЕ: Савет за српски језик за ову годину најављује низ активности на заштити национаног идентитета

архива

Ово је за наш лист рекао проф. др Александар Милановић, председник Савета за српски језик, напомињући да је у плану овог тела да током ове године настави кључне акције које је спроводило у дело и током претходне две године.

Када је реч о заштити ћирилице, наш саговорник каже да, иако се положај нашег националног писма у јавном простору постепено поправља пре свега у сфери маркетинга, он је још увек незадовољавајући, нарочито у областима медија и издаваштва, па ће наше активности бити усмерене у том правцу.

 

Провера дела штампаних на латиници

ПРОФ. Александар Милановић истиче да ће Савет наставити активности у вези са покренутом иницијативом за проверу уговора са Кобисом и проверу библиотечког статуса дела штампаних латиницом у Републици Србији.

- Надамо се да ће Влада Републике Србије и Министарство културе организовати и тражени састанак са Саветом за српски језик на којем би се одредиле смернице заједничког деловања - каже он.

- Одржаће се и трећи округли сто, на којем ће тема бити "Ћирилица у образовању" - најављује проф. Милановић. - Прве две теме су биле "Ћирилица у медијима" и "Ћирилица у издаваштву". Будући да смо свесни да суштинске промене статуса ћирилице не може бити без промене важећег анахроног закона, поновићемо кључни захтев Влади Републике Србије за доношење новог Закона о службеној употреби језика и писама. Без новог закона о овој области, стручњацима у области језичке политике руке су везане пре свега због постојеће магловите формулације о "јавној употреби" језика и писма.

Ово тело позабавиће се и родно осетљивим језиком који је уведен усвајањем Закона о родној равноправности. Уставни суд Србије је крајем јуна ставио овај пропис ван снаге, а сада се чека коначна одлука највише судске инстанце.

Ипак, упркос томе што су одредбе закона стављене ван снаге, изрази који су наметнути и даље се користе. Лингвисти упозиравају да се непостојећи родно осетљив језик користи и у владиним интитуцијама које су дужне да поштују одлуке Уставног суда.

Професор Милановић истиче да ће Савет за српски језик пратити, анализирати и послати одговарајуће препоруке због даљег наметања "родно осетљивог језика", сада преко нових канала, упркос одлукама Уставног суда Републике Србије.

- Препоруке ће пратити нови примери нарушавања стандардног језика у јавној комуникацији, настали под притиском покушаја његове идеологизације - каже професор Милановић.

Такође, он истиче да је планиран и састанак са представницима медија због све нижег нивоа језичке културе у штампи, на радију и телевизији, а нарочито на порталима.

- У питању није само кршење језиче норме, већ и непримерена банализација и вулгаризација јавног језика - каже наш саговорник. - Поновићемо и одговарајућим препорукама Влади Србије пропратити негативан тренд кроатизације српског језика на многим српским порталима при преузимању вести из хрватских извора без икакве лекторске интервенције. Брига за медијски језик подразумеваће и анализу језика у титловима на свим телевизијским станицама, као и око језика у програмима за најмлађе - емисије за децу, цртани филмови...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима