МИНИСТАРСТВО ПРОСВЕТЕ ДОНЕЛО ОДЛУКУ: Помера се реализација пробног завршног испита
МИНИСТАРСТВО просвете, имајући у виду актуелну ситуацију у школама, донело је одлуку да се помери реализација пробног завршног испита. Тест из математике ученици осмог разреда решаваће у петак 25. априла 2025. године, док ће тест из српског, односно матерњег језика, као и тест из предмета по избору, ученици решавати у периоду од 22. до 30. априла 2025. године, на начин и у време које утврди школа, саопштили су из ресорног министарства.

министарство просвете
- Према Правилнику о календару образовно-васпитног рада пробни завршни требало је да се одржи 21. и 22. марта 2025. године. Реализацијом пробног завршног испита по наведеном моделу обезбеђено је остваривање циљева пробног завршног испита, а то је да се кроз верну симулацију процеса завршног испита, ученици упознају са утврђеним процедурама (време доласка, потребни прибор, поступање и правила пре, у време и након завршног испита, организација простора и рада, улоге одељењског старешине, дежурних наставника, супервизора и друго), као и да ученици и наставници сагледају колико су спремни за завршни испит и на чему треба радити у наредном периоду - наводе из министарства и додају:
- Полазници Функционалног основног образовања одраслих радиће, у петак, 25. априла 2025. године, јединствени тест који садржи питања и задатке из предмета српски језик, односно матерњи језик, из предмета математика и из природних и друштвених наука који обухватају садржај из предмета биологије, географије, историје, физике и хемије.
- Подношење захтева за измену података о изјашњењу ученика осмог разреда из којег ће предмета радити трећи тест на завршном испиту и уношење исправки (непосредно у школи), предвиђено је у периоду од 7. до 10. априла 2025. године. У петак, 11. априла 2025. године, од 8 часова, биће објављено коначно изјашњење ученика осмог разреда из којег ће предмета радити трећи тест на завршном испиту (на порталу Моја средња школа и непосредно у школи).
- Имајући у виду значај квалитетне припреме за завршни испит, подршка ученицима, осим припремне наставе коју организује школа, обезбеђена је и у виду збирки задатака које је припремио Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања. Такође, на сајту Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања налазе се тестови завршног испита из претходних година. Ученици могу да вежбају и провере своје знање и на порталу еВежбаоница где се налази више од 4.200 задатака различите тежине - истичу из министарства:
- Збирке задатака и еВежбаоница садрже и задатке на осам језика националних мањина (албанском, босанском, бугарском, мађарском, румунском, русинском, словачком или хрватском) ученике који наставу похађају на језику и писму националне мањине. Такође, на РТС Планети, на подсајту Моја школа постављени су часови које ученици могу да користе за припрему за полагање завршног испита - закључује се у саопштењу.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)