"УСРЕД БЕОГРАДА МИ ЗАБРАНИЛИ ДА ПИШЕМ ЋИРИЛИЦОМ": Скандал у продајном објекту познатог ланца апотека
ПРЕ неколико дана хтела сам да купим више производа у ланцу апотека Dr. Maх у Београду, у њиховом продајном објекту у Македонској улици број 12.

Илустрација Горан Дивац
Дошла сам са производима на касу, где ми је касирка понудила такозвану лојалити картицу с којом бих добила попусте у будућим куповинама. Понуда је звучала лепо, али када је пружила приступницу нагласила је да морам да је попуним искључиво латиницом. На питање зашто у Србији не могу да користим своје писмо, српску ћирилицу, одговорила је: "Ми смо страна фирма и наређено нам је да се ти подаци уносе искључиво латиницом".
Одустала сам од куповине, нисам могла да прихватим дискриминацију, нити да ми нека страна фирма у Србији забрањује да пишем српском ћирилицом.
Ово је за "Новости" испричала узрујана читатељка Јелена М. (презиме познато редакцији) и како нам је рекла била је поражена чињеницом да међународна фармацеутска корпорација у 21. веку ради у Србији исто што су на њеном тлу у Првом светском рату чинили аустроугарски окупатори и што је Србима у Другом светском рату чинио геноцидни режим Независне Државе Хрватске. У оба случаја српски језик и његово писмо, ћирилица, стављени су изван закона са циљем уништења српског националног идентитета и асимилације. Илустрација Тошо Борковић
По дефиницији из Конвенције УН, овакви поступци сматрају се геноцидним у рату. Али изгледа да су дозвољени у наводном миру света у коме корпорације уводе своја наднационална правила и перфидним манипулисањем језиком и писмом раде на укидању националних идентитета и стварању глобалне потрошачке цивилизације. Да се овај процес из области научне теорије прелио у сурову колонизаторску праксу уверила се и читатељка "Новости".
- Који закон некој страној фирми дозвољава да ме уцењује или ми наређује да пишем искључиво латиницом? Натерали су ме да размишљам о смислу назива "лојалити картица". Лојалност значи оданост, добровољни пристанак на неки систем вредности. Дакле, мени је понуђено да се добровољно одрекнем националног писма, а самим тим и идентитета, у замену за попуст у апотеци! Шта је следеће? Да ли ће ми понудити још већи попуст ако се писмено изјасним да нисам Српкиња? Ко уопште дозвољава страним фирмама да се у Србији понашају као окупатори и да одређују које ћемо писмо користити. Нека ми само не причају да је то због оптичких читача писма, то су глупости. Па ти уређаји дешифрују и кинеске идеограме и арапско писмо - љутито је констатовала читатељка.

Фото Приватна архива
Изложили смо њен случај угладном српском лингвисти проф. др Милошу Ковачевићу, члану Савета за српски језик који је основала Влада Србије са задатком да прати и анализира стање у области употребе српског језика у јавном животу и спровођења мера ради заштите и очувања ћириличког писма као матичног. Он је био запањен отвореном дискриминацијом српске ћирилице усред престонице Србије.
- Поступак раднице апотеке је потпуно противзаконит! Стране фирме које имају регистрована заступништва у Србији могу да користе латиницу, али не могу да избегавају ћирилицу, она је по Уставу једино службено писмо! На овај случај ће реаговати и Савет за српски језик при Влади и Одбор за стандардизацију, јер је недопустив ултиматум да се документ попуњава искључиво латиницом - љутито је рекао др Ковачевић.
ПОКРЕНУТ ДИСЦИПЛИНСКИ ПОСТУПАК
"НОВОСТИ" су се обратиле и компанији Dr. Max с питањем да ли заиста постоји наређење, на нивоу ланца њених апотека, о обавезној употреби латинице. Компанија Dr. Max je одговорила у кратком року наглашавајући да је "одговорна апотекарска установа која годинама послује на тржишту Републике Србије и која пре свега у свему послује у складу са прописима" као и да је покренут дисциплински поступак против службенице апотеке која је тврдила да није дозвољено коришћење ћирилице.
- Употреба искључиво латиничног писма ни у ком случају није став ни одлука компаније. И жалимо ако се пацијенткиња осетила дискриминисано. Dr. Max је интернационална компанија која подржава различитости у сваком погледу и не дискриминише ниједну особу - пише у одговору компаније.
Он објашњава да се термин "службени језик и писмо" обично погрешно поистовећује искључиво са употребом српског језика и ћирилице и то искључиво у државним институцијама. И по мишљењу свих стручњака које смо консултовали, то што закон у јавној употреби дозвољава употребу латиничног писма, не значи да ћирилица може и сме да буде дискриминисана, нити иједно правно лице може да је забрани.
- Службени језик је стандардни књижевни језик у службеној употреби у свим формалним ситуацијама. Циљ Савета за српски језик је да то спроведе у праксу, да се српска ћирилица користи у случају сваке писане комуникације са било којом институцијом или предузећем, укључујући и апотеке из међународних ланаца које раде у Србији, што није дискриминација већ нормална пракса - каже проф др Ковачевић.
Дискриминација српске ћирилице у Србији, нажалост, уопште није неуобичајена, сазнали смо у Удружењу за одбрану ћирилице "Добрица Ерић".

архива
- Ми смо до сада вансудским путем у многим случајевима успевали да решимо овакве ситуације, али сада почињемо да водимо поступке и пред судом, јер некада друге институције не желе да реагују. Такав је пример сајт регистрован у Србији, који у упутству за употребу корисницима забрањује да користе српску ћирилицу! Наглашено је да ће они који буду писали ћирилицом бити прво опоменути, а ако им се "грешка" понови биће им забрањено корићење сајта тог клуба у коме се чланство чак и плаћа! Власник ми је потврдио да је допуштена употреба руске и бугарске ћирилице, чак и кинеског писма, али не и српске ћирилице. Обратили смо се за помоћ Поверенику за борбу против дискриминације, али госпођа на тој дужности је одбила да поступа по нашем захтеву. Рекла је да не сматра дискриминацијом забрану ћирилице на сајту регистрованом у Србији - рекао нам је активиста Дејан Матић.
Он позива грађане да реагују увек у одбрани националног писма, а ако не знају како сами да то ураде, да могу да се обрате Удружењу које ће их заступати.
- Отпор мора да се пружи у свакој прилици, да ти људи разумеју да Срби воле свој језик и писмо. Често проблем настаје на ниском нивоу, када конкретан службеник поступа у складу са својим уверењима. Неки су нам отворено говорили да их ћирилица иритира, али су мењали мишљење када бисмо се обратили вишој инстанци. Ваша читатељка је потпуно у праву да су јој у апотеци забранили да пише ћирилицом, али није у праву када то изједначава са забраном ћирилице током аустроугарске окупације. Ситуација је сада у ствари много гора, јер окупатор војном силом грубо намеће правила, а овде је реч о људима који имају исте окупационе ставове у својој глави, а спроводе их на перфидан начин у миру - каже Матић.

архива
КАЗНА У СЛОВЕНИЈИ 24.000 ЕВРА
- ДАЋУ вам пример од пре две године када је на хотелу у земљи ЕУ - Словенији, у Толмину, истакнут натпис Welcome to Tolmin. Пошто изнад тог натписа нису написали "Добродошли у Толмин" на словеначком хотел је тренутно затворен и власници су платили казну 24.000 евра. Устав Словеније прописује да може да се употребљава страни језик, али искључиво уз словеначки. Морамо да кажемо браво за њих, али не знам шта ћемо са нама, будући да је 2006. донет Устав Србије у коме су српски језик и ћириличко писмо дефинисани као службени, а да је српски језик постао обавезан у Србији тек 7. маја 2010, јер се све до тада користио назив српскохрватски. То је невероватно али истинито - каже проф. др Милош Ковачевић.

ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Удар Искандера убио 70 припадника ВСУ, објављен снимак (ВИДЕО)
РУСКА војска је нанела удар оперативно-тактичким ракетним системом „Искандер“ на камп за обуку украјинских снага у Сумској области, при чему је, према наводима Министарства одбране Русије, убијено до 70 припадника Оружаних снага Украјине (ВСУ), укључујући 20 инструктора.
20. 05. 2025. у 21:12

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДОСТА ЦЕНЗУРЕ И ЋУТАЊА Евросонг скандал, огласио се премијер Шпаније: "А Русију сте могли?"
ДВОСТРУКИ аршини...
19. 05. 2025. у 19:03
Коментари (0)