Национални дан донора као подсетник на важност трансплантације
ИНСТАЛАЦИЈОМ 1800 столица на Тргу републике у Београду на којима седе пацијенти који чекају најважнији позив и на којима су њихове личне поруке које сведоче о тежини живота у неизвесности и нади у боље сутра обележен је 6. јун, Национални дан донора.

Фото: Марко Рисовић
Овај дан установљен је у оквиру кампање „Најважнији позив у животу“, коју су 2016. године заједно покренули Министарство здравља Републике Србије, Хемофарм група и Хемофарм фондација заједно са удружењима пацијената са циљем повећања броја донора и трансплантација, усвајања закона који регулише ову област и чланства Србије у организацији Еуротрансплант.

Чланови удружења пацијената,Роналд Зелигер и Златибор Лончар/ Фото: Марко Рисовић
- Национални дан донора дочекујемо са око 1800 пацијената на листи за трансплантацију што охрабрује имајући у виду да подаци о броју трансплантација у Србији последњих година нису били за похвалу. Највећу препреку за већи број донора и трансплантација органа и даље представљају предрасуде људи, страх и стигма. Као друштво морамо да нормализујемо разговор на ову тему, јер се често дешава да породице не знају какав је став имао покојник. Разумем да је тешко да се о овоме започне разговор, али је од кључне важности за спасавање живота да отворено говоримо о својим жељама и одлукама - рекао је Златибор Лончар, министар здравља у Влади Републике Србије и додао да је „формирана радна група која активно ради на изменама и допунама закона са циљем унапређења правног оквира који би побољшао систем донорства“.

Министар здравља Златибор Лончар на обележавању Националног данадонора/Фото: Марко Рисовић
- Од 2016. године водимо кампању за повећање броја донора и трансплантација органа. Као појединац, дубоко верујем у то да свако од нас може да пружи огроман допринос свету око нас. Говорим о малим и великим стварима које свако од нас чини за своје највољеније, али и за људе које не познаје. Хуманост не сме и не може да има границе, а донирање органа свакако представља највећи пример хуманости којим помажете другима да наставе живот. Позивам вас зато да нам се придружите и подржите донорство, јер понекад је потребан само један гест хуманости да некоме променимо живот на боље - изјавио је Роналд Зелигер, генерални директор Хемофарма.

Генерални директор Хемофарма Роналд Зелигер на обележавању Националногдана донора/Фото: Марко Рисовић
Када је први пут покренута кампања “Најважнији позив у животу”, 2016. године, број донора је утростручен. Друго полувреме утакмице за живот настављено је 2019. када су у акцију позвани наши најбољи спортисти. Играјући на карту националног поноса, преокренут је резултат који је у том тренутку показивао да земље у окружењу имају знатно већи број донора органа од Србије, а да смо на европској табели на самом зачељу. “И ја сам донор! Јер навијам за Србију” поручили су тада наши спортски победници Ивана Шпановић, Маја Огњеновић, Дејан Станковић, Дејан Савић, Бранко Лазић, Драган Шкрбић, Зоран Тошић. Доказани шампиони пружили су допринос ширењу истине и борби против предрасуда, а тиме и повећању броја донора и спасавању живота људи.

Пацијенти који чекају најважнији позив/Фото: Марко Рисовић
А онда је наступила највећа криза јавног здравља, ЦОВИД 19, па је национални програм трансплантације био скоро потпуно заустављен. У 2022. години обављене су само две трансплантације због чега је 2023. поново покренута кампања и подигнут број трансплантација на 38. Прошле године, кампања је настављена инсталацијом 2000 пешчаних сатова који су симболично представљали око 2000 људи који се налазе на листи за трансплантацију органа. Слоганом Будимо бољи људи. Постани донор. поново је алармирана јавност у циљу стварања друштва одговорних и солидарних људи који прихватају донорство органа као најхуманији чин. Захваљујући кампањи и сагласности девет породица, обављене су 44 трансплантације у 2024, а Српска православна црква иступила је јавно и саопштила да се црква „саглашава са трансплантацијом органа уколико је донатор добровољно завештао своје органе, а донаторова породица посмртно дала своју сагласност“.
Од почетка 2025. године до данас, уз сагласност 9 донора, у Србији је обављено 40 трансплантација органа што је више него у истом периоду прошле године. Десет породица одбило је да донира органе преминулих.
Према подацима Управе за биомедицину Министарства здравља Србије, нови орган у Србији данас чека око 1800 људи, међу којима је и око 15 деце.
Будимо бољи људи. Постани донор.

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)