ЗА ДЕЦЕНИЈУ МАЊЕ НАС ЗА СКОРО ПОЛА МИЛИОНА: Најновије процене РЗС потврдђују суморне чињенице - број становникаконтинуирано опада

Драгана Матовић

02. 07. 2025. у 17:11

ПРОЦЕЊЕН број становника у Србији у 2024. години је 6.586.476, што је за 437.205 мање него 2015. године, када нас је било 7.023.681. Објавио јеово јуче Републички завод за статистику (РЗС) и навео да је ова проценазаснована на резултатима пописа становништва 2022. и резултатима годишњестатистике природног кретања и унутрашњих миграција становништва.

ЗА ДЕЦЕНИЈУ   МАЊЕ НАС ЗА   СКОРО ПОЛА   МИЛИОНА: Најновије процене РЗС потврдђују суморне чињенице - број становникаконтинуирано опада

Arhiva Novosti

Посматрано по полу, како се наводи, 51,4 осто - односно 3,38 милиона чине жене, а 48,6 одсто или 3,20 милиона мушкарци.

- У периоду 2002-2024, број становника Србије континуирано опада, а регионално гледано, једино Београдски регион бележи раст броја становника све до 2020. године. Од 2021. тај тренд се променио, док је у осталим регионима у читавом посматраном периоду присутно смањење популације - указује РЗС.

Фото: Free images unsplash.com

 

Црне бројке

 

У СРБЈИ је лане регистровано 98. 230 умрлих - 48. 675 мушкараца и 49.555 жена. Просечна старост умрлих била је 75,4 године. Број умрлих насилном смрћу био је у порасту и то за 153 људи у односу на претходну годину и износио је 2.488.

Такође је порастао и број самоубистава - у 2024. години износио је 702, што је за 34 случаја више него у 2023.

Завод указује и да се процес демографског старења становништва манифестује ниским учешћем младих и високим и континуирано растућим уделом старих у укупном становништву. Тако је према подацима за 2024. години удео старих 65 и више година износио 22,6 одсто, а млађих од 15 година 14,4 одсто.

- Посматрано по областима, у Зајечарској области забележен је највећи удео старих 65 и више година- 30,7 одсто и најмањи удео становништва млађег од 15 година - 11,2 одсто. С друге стране, најмањи удео старих 65 и више година је у Рашкој области - (18,7 одсто, али је у тој области истовремено највећи удео млађих од 15 година - 17,4 одсто, а потом у Јужнобачкој области - 15,7 одсто и Београдској области - 15,3 одсто - наводи се у овој процени Завода за статистику.

Мајке први пут у 30.

 

ПРЕМА најновијим подацима РЗЗС, просечна старост жена при рођењу детета је 30,5 година, док је просечна старост жена при рођењу првог детета 29,1 година. У градским насељима, просечна старост жена при рођењу детета је 31,3 године, док је у осталим насељима 28,9 година.

Упоредни преглед броја житеља у Србији показује да је 1991. било највише - 9,8 милиона становника.

- Никада нисмо имали мање становника, никада старије становништво и никада мање жена у фертилном периоду - упозораваГордана Бјелобрк из Републичког завода за статистику. - Нама су се нагомилале негативне демографске тенденције, променила се старостна структура становништва, и ми више немамо довољан потенцијал да тако брзо обновимо становништво.

Подсетимо, само пандемија вируса корона је за 2,5 године однела око 60.000 житеља Србије. А, стручњаци упозоравају да се број грађана смањује и због наглих климатских промена. У јулу 2023. било је 1.300 више умрлих у односу на јул претходне 2022. И у августу 2023. је забележена већа смртност у односу на август претходне године. Како тврди Светска банка из наше земље се у последње две деценије трајно у иностранство одселило милион људи.

На основу ових чињеница и анализа Завод за статистику суочио нас је са страшном истином:

- Србија ће за три наредне деценије имати око 1,5 милиона становника мање

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио

ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио

ПРЕМИЈЕР Мађарске Виктор Орбан објавио је на друштвеној мрежи Икс писмо које је добио од Доналда Трампа, у којем председник Сједињених Америчких Држава истиче да су односи САД и Мађарске јачи него икада и да се заснивају на заједничким вредностима.

09. 01. 2026. у 10:22

ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику

ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику

ЕВРОПСКЕ владе покренуле су двоструку дипломатску офанзиву како би убедиле председника САД Доналда Трампа да одустане од својих претензија према Гренланду - кроз лобирање у Вашингтону и притисак на НАТО да отклони безбедносне забринутости америчког председника.

09. 01. 2026. у 13:11

ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице

ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице

БЛИЗАК пријатељ и сарадник Чедомира Јовановића, Александар Кос, последњих месеци нашао се у жижи интересовања јавности. О његовом професионалном ангажману, али и приватном животу, у последње време све се чешће спекулише, док је јавности и даље мало познато чиме се заправо бави и какав је његов пут био до позиције на којој се данас налази.

09. 01. 2026. у 08:42

Коментари (0)

ИМАМ ДОВОЉНО НОВЦА ДА НЕ МОРАМ ДА ПЕВАМ Оља Карлеуша открила истину о повлачењу са естраде