ФАКУЛТЕТИМА 393 МИЛИОНА ДИНАРА: Министарство просвете исплатило прву рату за материјалне трошкове
У складу са договором између председника Владе Србије проф. др Ђуре Мацута и ректора универзитета чији је оснивач Република Србија, Министарство просвете је у петак, 25. јула, уплатило прву рату средстава за материјалне трошкове у укупном износу од преко 393 милиона динара високошколским установама и то за сталне трошкове, трошкове материјала и друга примања запослених у складу са колективним уговором.
Фото З. Јовановић
Исплате преостале три рате планиране су у септембру, новембру и децембру, саопштено је данас из тог министарства. Износ друге рате биће у оквирима прве, док ће износ треће и четврте рате бити накнадно дефинисан у складу са исказаним потребама високошколске установе за другу половину 2025. године.
Услов за пренос средстава високошколским установама у складу са Законом о високом образовању је извођење наставе и организовање испита на свим акредитованим студијским програмима.
Министарство просвете изражава уверење да ће у наредном периоду представници оснивача и представници високошколских установа у конструктивном дијалогу утврдити подзаконски акт којим ће бити утврђен начин расподеле и динамика исплате средстава за трошкове чија исплата није регулисана Законом о високом образовању, као што су трошкови акредитације.
Министарство подсећа да су високошколским установама које су обновиле образовну делатност крајем марта, односно у априлу, већ надокнађена средства за плате наставног особља за фебруар и март, чиме је држава испунила своје обавезе према овим установама.
Установама које су покренуле наставу у мају, надокнађена су средства за фебруар и март, а у наредним данима ће и за април месец.
Сукцесивно, у складу са степеном надокнаде наставе и организовањем испита, биће надокнађена средстава за плате установама које су обновиле наставу у јуну и почетком јула, за плате за фебруар у наредним данима, а онда и за март, април и мај месец, наводи се у саопштењу.
Препоручујемо
ОВО НИКО НИЈЕ ОЧЕКИВАО: Метеоролози најављују да за Сретење крећи нови временски обрт
12. 02. 2026. у 07:04 >> 07:06
СЛАВИМО СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА: Ови свеци помирили су народ, а срби их сматрају заштитницима
12. 02. 2026. у 07:01
ВРЕМЕ ДАНАС НЕОБИЧНО ЗА ОВО ДОБА ГОДИНЕ: Температура иде до чак 18 степени
12. 02. 2026. у 00:00
НАШ ФЕЛИКС ЗАРОБЉЕН У БЕЈРУТУ: У току је прикупљање средстава да се пребаци у Србију
11. 02. 2026. у 19:58
ХРВАТСКА СВОЈЕ КОРЕНЕ ТРАЖИ У НАЈДУБЉЕМ МРАКУ: Контроверзни празник у суседству - "Степинчево" између верског култа и политичког терета
ЈОШ се није стишала бура око усташког пира на дочеку рукометаша, обележеног Томпсоновим песмама које глорификују НДХ, а из Загреба стижу нове провокације које буде авети прошлости.
11. 02. 2026. у 20:13
ОРБАН ОТКРИО ШОК ДЕТАЉЕ: Одбио сам позив Клинтона да уђем у рат са Србијом 1999. године
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је да је 1999. године, током свог првог премијерског мандата, док су трајали сукоби у АП Косову и Метохији и НАТО агресија, добио позив од тадашњег америчког председника Била Клинтона да Мађарска отвори други фронт и нападне Србију или "бар да пуца из Мађарске преко Војводине све до Београда", али да је одбио такав позив, пренео је данас Телеx.
09. 02. 2026. у 11:13
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (0)