МЕДИЦИНСКИ РАДНИЦИ ИЗ ДИЈАСПОРЕ: Србија вас чека

ЛЕКАРИ, медицинске сестре и техничари који се враћају из иностранства могу да рачунају на убрзану нострификацију, сигурно запослење и конкретне олакшице. Србија тражи њихово знање тамо где је најпотребније: у болницама, домовима здравља а нарочито у палијативној нези.

МЕДИЦИНСКИ РАДНИЦИ ИЗ ДИЈАСПОРЕ: Србија вас чека

Фото Pixabay free images

У последње две године, све више здравствених радника одлучује да се из дијаспоре врати и настави каријеру у Србији. Кроз заједничке програме Министарства здравља, Канцеларије за дијаспору и локалних самоуправа, повратницима је омогућен брз улазак у систем, са све већим бројем отворених радних места широм земље.

Само током децембра 2024. године, у Србију се вратило 16 лекара из дијаспоре који су одмах добили посао у државним здравственим установама. До краја исте године, више од 1.700 лекара и 2.500 медицинских сестара са искуством из иностранства било је укључено у систем здравствене заштите.

Која подршка их чека?

Медицински радници из дијаспоре могу да рачунају на: убрзану нострификацију диплома и радног стажа, запошљавање без приправничког стажа, уз доказ о претходном раду, могућност конкурисања за специјализације и додатне едукације, приоритет при запошљавању у областима са хроничним недостатком кадра, а посебно у палијативној и примарној здравственој заштити, хитној помоћи, педијатрији и геријатрији.
Повратници могу да рачунају и на додатне локалне олакшице попут субвенционисаног становања, помоћи при пресељењу, поједностављене административне процедуре.

Ево шта кажу повратници:

Др Марко Шипчић, специјалиста интерне медицине, вратио се из Москве после осам година рада:

„У иностранству сам стекао огромно искуство, али овде имам прилику да га применим тамо где највише значи. Процес нострификације био је ефикасан, а дочек колегијалан.“

Драгана Марковић, медицинска сестра из Параћина, радила је у Немачкој више од пет година:

„Могућност да будем уз породицу и да радим у познатом језику и култури за мене је непроцењива. Систем ме је прихватио брзо и без компликација.“
Један лекарски брачни пар педијатар и анестезиолог из Норвешке вратио се и запослио у Општој болници у Врању.

„Имамо пуну подршку колега, одличне услове за рад и осећај да овде правимо разлику сваког дана.“

Порука за крај

Повратници из дијаспоре доносе знање, ефикасност, нове стандарде и савремене радне навике. Њихова улога у здравственом систему Србије је од пресудног значаја, посебно у областима које су годинама кадровски запостављене.

Из српског угла:

Ако сте медицински радник у иностранству и размишљате о повратку, Србија вас зове не да почнете испочетка, већ да наставите тамо где сте најпотребнији а то је рецимо у Палеативној нези у болници у некада Цовид центра у Батајници где недостаје кадар како би се проширили капацитети који данас подразумевају само 50 кревета.

Ваше знање је драгоцено. Ваша посвећеност је незамењива. Време је за повратак!

(srpskiugao.rs)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

ВИШЕ ОД МЕДАЉЕ: Олимпијски дух који инспирише генерације