ДОЖИВЉАВАН "ОЦЕМ МОДЕРНЕ СРБИЈЕ": Предавање историчара Срђана Граовца "Пад Милоша Обреновића 1839. ггодине" у КЦНС

Љиљана Прерадовић

03. 08. 2025. у 11:35

МИЛОШ Обреновић спада у најзначајније личности српске модерне историје, и неко је кога са пуним правом добар део научно-стручне, али и најшире јавности, доживљава „оцем модерне Србије“

ДОЖИВЉАВАН  ОЦЕМ МОДЕРНЕ СРБИЈЕ: Предавање историчара Срђана Граовца Пад Милоша Обреновића 1839. ггодине у КЦНС

ФОТО:КЦНС

То у свом предавању на тему "Пад Милоша Обреновића 1839. године" у свом предавању у Културном центру Новог Сада, наводи испотричар Срђан Граовац, наглашавајући  да Милош Обреновић спада у најзначајније личности српске модерне историје, да је неко кога с пуним правом део научно-стручне, али и најшире јавности, доживљава "оцем модерне Србије".

Богата биографија кнеза Милоша обележена је важним догађајима, великим успесима који заузимају посебно место у колективној свести српског народа, али и онима који изазивају бројне контроверзе. Један од таквих догађаја несумњиво је и његов одлазак са власти 1839. године који је представљао фокус излагања уваженог предавача - казао је Граовац.

Он  је истакао да су паду кнеза Милоша са власти кумовали спољни, али и унутрашњи политички разлози, који су се преплитали доводоћи перманентну политичку кризу, започету 1835. године, до акутне фазе 1839. године.

- Пад кнеза Милоша неспорно је имао одређене позитивне ефекте на плану јачања правног поретка и изградње институција државе, али и далекосежне последице по националне интересе, који су у то време, услед унутрашњих политичких ломова, били стављени на маргину интереса српског друштва - навео је Граовац у свом предавању.

Читаво предавање историчара Срђана Граовца "Пад  Милоша Обреновића 1839. године", може се погледати на Јутјуб каналу Културбног центра Новог Сада.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

У ТЕЛУ УКРАЈИНСКОГ ВОЈНИКА НАЂЕНА ГРАНАТА? Леш враћен из Русије, хитно евакуисана мртвачница (ФОТО)

У ТЕЛУ УКРАЈИНСКОГ ВОЈНИКА НАЂЕНА ГРАНАТА? Леш враћен из Русије, хитно евакуисана мртвачница (ФОТО)

ТОКОМ обдукције страдалог украјинског војника, чије је тело враћено из Русије у склопу размене, форензичари су наводно открили неексплодирану гранату. Због опасности, особље мртвачнице је евакуисано, а контрадиверзионе екипе и стручњаци за разминирање уклонили су и уништили експлозив.

14. 03. 2026. у 07:49

Коментари (0)

БОРБА ЗА СКУДЕТО СЕ ЗАХУКТАВА: Интер не сме себи дозволити нови кикс, али Богиња провинције се неће предати без велике борбе