ТУЖИЛАЦ АРИФОВИЋ: Време да ВСТ предводе људи који ће ојачати институцију

У ПРОТЕКЛОМ мандату Високог савета тужилаштва изостала је суштинска промена у систему вредновања рада тужилаца, због чега је дошло време да Савет предводе Ијуди који ће ојачати институцију и успоставити систем у којем се рад, стручност и резултати препознају и вреднују, сматра јавни тужилац у Вишем јавном тужилаштву у Новом Пазару Едис Афировић.

ТУЖИЛАЦ АРИФОВИЋ: Време да ВСТ предводе људи који ће ојачати институцију

Фото: Приватна архива

Он је у писаном саопштењу указао да одлуке о напредовању, распоредивању и преузимању предмета нису биле довољно транспарентне, нити засноване на јасним и објективним критеријумима, чиме је, како наводи, ослабљен интегритет тужилачке организације и поверење јавности у рад јавног тужилаштва. 

- Сматрам да је за јачање јавног тужилаштва неопходно да се успостави систем у којем се рад, стручност и резултати препознају и вреднују. Тужилаштво мора бити институција која доследно штити закон, без разлика, и у којој професионална одговорност стоји изнад сваког другог интереса - навео је Арифовић.

То, појашњава, подразумева и промену начина руковођења и нови приступ организацији рада, због чега подржава избор нових људи који имају капацитет и вољу да модернизују рад тужилаштва, уведу јасне стандарде учинка, ојачају јавну одговорност и афирмишу тужиоце који свој посао обављају предано и доследно. 

- Сматрам да Ненад Стефановић, (главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду) представија ту врсту приступа - активнији, отворенији приступ заснован на резултатима и одговорности - навео је Арифовић. 

Мишљења је да је време да Високи савет тужилаштва предводе Ијуди који ће ојаћати институцију, а не само одржавати постојеће стање.

- Само тако можемо вратити пун ауторитет тужилаштва и оправдати поверење грађана у правду и закон - напоменуо је тужилац. 

Истовремено је указао да је потребно водити рачуна и о уравнотеженој националној заступљености кроз читаву тужилачку структуру, од основног до нивоа врховног тужилаштва, али не по цену замене критеријума стручности и учинка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

БОЖАНСТВО У НАПУЉУ, АЛИ И У ДОМОВИНИ: Банка Шкотске направила новчаницу са сликом гола Мектоминеја који их је одвео на Мундијал (ФОТО)