МАСОВНИ ПОКОЉ КОД ВЕЛИКЕ КЛАДУШЕ ИЗБРИСАН И ИЗ СЕЋАЊА: Навршава се 85 година од геноцида који су починиле усташе над 7.000 Срба
ГЕНОЦИД над око 7.000 Срба на Мехином стању поред Велике Кладуше и у Српској православној цркви Светог Георгија у Великој Кладуши, извршен од 29. јула до 14. августа 1941, ни после пуних 85 година није довољно истражен.
Фото: Савез Срба из региона
Овај масакр над српском децом, женама и мушкарцима дуго је прећуткиван након Другог светског рата, као и многи други.
Сећање на њега је готово избрисано, а тачан број жртава никада није утврђен, ексхумација никада није обављена и жртве нису достојно сахрањене, подсетили су данас, на годишњицу злочина из Савеза Срба из региона.
У том малом месту југословенска војска уочи Другог светског рата изградила је бетонска утврђења и ископала противпешадијске и противтенковске ровове дубине око три метра и ширине пет метара.
Борба за признавање зла
СРБИЈА има националну и цивилизацијску дужност да донесе Резолуцију о геноциду и оснује Меморијални центар геноцида над Србима у тзв. НДХ и покрене борбу за међународно признавање геноцида над српским народом у тзв. НДХ, са циљем да што већи број држава потписница Конвенције о спречавању и кажњавању геноцида и међународне организације у парламентима донесу резолуције којима се масовно и планско уништење Срба од стране усташког режима признаје као геноцид - саопштио је Савез Срба из региона.
- Усташе су на овом месту почетком августа 1941. извршиле масовни и непојмљиви покољ српског народа са подручја Кордуна. Сви страдали су најпре страховито мучени, а потом чекићима, крамповима, тојагама, ножевима и пушкама погубљени. Усташе су ровове, дуже од три километра, искористили као гробнице, у које су бацали жртве, а муслимански сељаци су их закопавали - подсетио је председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта.
Велики злочин почињен је прво у Српској православној цркви у Великој Кладуши 29. јула 1941. где је погубљено више од 500 Срба, међу којима највише жена, деце и стараца, убијених чекићима, крамповима и ножевима.
Препоручујемо
КРВЉУ ОПИЈЕНЕ УСТАШЕ У ЦРКВИ ЗАКЛАЛЕ 1.764 СРБА: Од масакра у Глини прошло 85 година
29. 07. 2026. у 20:50
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе разматрају одлагање, или чак блокирање, именовања следећег француског амбасадора у Вашингтону, што је потез без преседана који прети да продуби јаз између два дугогодишња савезника, наводе четири извора упозната са ситуацијом.
29. 07. 2026. у 19:12
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
РИБЕ САМЕ МАСОВНО ИСКАЧУ ИЗ ДУНАВА: Људи не верују шта се десило код Смедерева (ВИДЕО)
НА ДУНАВУ, у непосредној близини Смедеревске тврђаве, забележен је призор који се не виђа сваког дана.
28. 07. 2026. у 19:54 >> 20:05
Коментари (0)