ПАТРОЛА "НОВОСТИ": Како до МОРА мимо Северне Македоније? Ево шта вас ЧЕКА на путу до Грчке преко Бугарске (ФОТО)

Звонко ШИМУНЕЦ

09. 06. 2020. у 12:18

КАДА је објављена вест да ће грађани Србије моћи потпуно слободно да прелазе границу са Бугарском, а Северна Македонија додатно продужавала ванредно стање и држала рестрикције на граничним прелазима, за оне који су желели у Грчку наметнуло се једино могуће "бугарско" решење.

ПАТРОЛА НОВОСТИ: Како до МОРА мимо Северне Македоније? Ево шта вас ЧЕКА на путу до Грчке преко Бугарске (ФОТО)

Фото: Новости архива

И оно ће бити актуелно све док се не подигну рампе у Северној Македонији у којој је на снази ванредно стање које ће трајати, како је најављено, све до 14. јуна.

Полазак на пут дуг 1.200 километара, после већ усвојене корона-рутине, изазива извесну стрепњу и опрез. Шта ће бити на границама, упркос најавама да је "све регуларно"? Какав је пут? Има ли застоја и гужве на уласку у Грчку? А, најважније питање било је шта ће грчки полицајци и цариници тражити?

Фото: Новости архива

Tekst potpisa

Нико, рачунајући и званичне институције, није са сигурношћу могао да одговори да ли је потребан пи-си-ар тест стар 72 сата, или шта се догађа ако те на крају пусте у Грчку. Да ли се иде у карантин, самоизолацију, или те тестирају на граници па чекаш "мејл пресуду"?

Како одмичу километри, тензија пада. Навикавамо се полако на оживелу природу дуж савршеног ауто-пута, после колективног страха и присутне депресије код већине својих времешних исписника. Скретање код Ниша дефинитвно исписује "нову реалност" на путу ка Егеју.

Напуштамо трасу ка Лесковцу, Врању, Прешеву и крећемо правац Пирот, Димитровград, Бугарска. Црн асфалт се пресијава на јунском сунцу, аутомобила ни за лек, километри се нижу. Пред саму границу пунимо резервоар, не знајући да је цена горива у Бугарској потпуно иста као у Србији. Просто не осетиш тих 330 километара до границе.

Фото: Новости архива

Tekst potpisa

На граничном прелазу госпођа из "ризичне групе" нам дели формуларе на бугарском језику. Десетак ставки које треба попунити, али она је убедљива: не треба ништа друго, само број пасоша, име и презиме и потпис.

Љубазна, јер вероватно и сама зна да је формалност у питању и да свако треба да одради свој део посла без сувишних питања.

Неколико аутомобила пред полицијском контролом.

- "Куде путуваш"?

- "Грециа"

"Благодарам, на добар час"

Печат.

Фото: Новости архива

Tekst potpisa

Први километри су комбиновано ауто-пут, локални асфалтирани у оба правца. Приближавамо се западном прилазу Софији на одличном ауто-путу, који је очигледно као обилазница у широкој употреби и становника главног града. Мноштво камиона, трговачких комбија и аутомобила прави гужву, али се срећом брзо издвајамо на пут чији је коначни циљ Кулата, гранични прелаз са Грчком. Све иде глатко и просто се човек запита због чега је толике године форсирао македонски правац, упркос доскора лошим деловима пута, нељубазним полицајцима. Можда што је било некад наше?

ВИЊЕТЕ МОГУ И ОНЛАЈН У МОНТАЖНОЈ кабини на прелазу Калотина, десетак људи, сви са маскама, чекају у реду да купе вињету као надокнаду за вожњу на ауто-путу. За седам дана она кошта осам, а за месец дана 15 евра, и могу да се купе и онлајн. Дужина пута је 232 километра. За Бугарску и Грчку није потребан зелени картон, док за Македонију јесте.

Међутим, та дилема се распрши оног тренутка када се прође табла Благојевград. Силазак са ауто-пута значи заузимање позиције у непрегледној колони дугој педесетак километара. Обилажење је немогуће, јер по десетак приколица се увезало у змију на точковима, па оних неколико камиказа који су се упустили у авантуру претицања само што нису бежали возачима камиона у крило, када би се појавиле исте такве грдосије из супротног смера.

Некако је та дневна мора прошла, повративши веру у "македонски путни правац", када смо стигли до Кресне и поново се укључили на нову деоницу ауто-пута. Убрзо се појавила и ознака гранични прелаз Кулата. Видљиве су биле и грчке плаво-беле заставе. Гранични прелаз је обједињен, а посао обављају само Грци на свом делу прелаза Промахонас.

Поново нема гужве, а на три шалтера добија се печат у пасош, провере да ли сте становник Грчке, и на трећем узму личне податке да Цивилна заштита може да провери да ли се придржаваш самоизолације од седам дана. Овако у Грчку могу да уђу и пословни људи из Србије уз гаранције домаћина, док ће за туристе из Србије овакав начин уласка, без карантина, важити од 15. јуна.

Фото: Новости архива

Tekst potpisa

Нижу се табле Серес, Солун, раздвајање за Халкидики, Катерини, Лариса... Полупразно, некако тугаљиво, још се Грци нису опустили, а већ је јун. У мотелима касиркама се чак омакне и осмех?!

Коначно Атина.

Први утисак после три и по месеца је да се вечита и заглушујућа бука мало примирила. Возачи су спустили ниво уобичајене бахатости, град је некако питомији, море као да је још лепше него што је било.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда