ВИРУС РАЗОРИО ОРГАНЕ: Обдукције преминулих од короне које је изнео Ристић - ипак рађене
ОБДУКЦИЈЕ преминулих од ковида 19, чије резултате је у јавност изнео професор др Миљко Ристић, кардиохирург, ипак су, изгледа рађене, иако проф. др Душко Дунђеровић, в. д. управника Института за патологију Медицинског факултета, тврди да нису.
Постоји, наиме, видео-запис са онлајн трибине Медицинског факултета у Београду, одржане 11. маја, на којој је проф. Јелена Сопта говорила, само са много више детаља, о истим оним, за јавност шокантним налазима са обдукција, које је изнео проф. Ристић.
Сад остаје дилема - шта је "оригинал", а шта "фалсификат": обдукције или резултати? Ако су обдукције рађене, зашто се то негира, а ако нису о којим је искуствима говорила проф. Сопта, са Катедре за патологију? Професорка је била други предавач на поменутој трибини, одмах иза доцента Ане Банко са Катедре за микробиологију. Она је рекла да су за месец и по од почетка епидемије имали 17 пацијената са високосуспектном сликом на потенцијалну инфекцију вирусом корона:
- Представићу три случаја јер је њихова хистологија завршена - речи су проф. Сопте са снимка који постоји на "Јутјубу". - Радили смо модификоване аутопсије које нису подразумевале отварање лобање, испоштовали смо све критеријуме СЗО.
ПОШТОВАЛИ ПРЕПОРУКЕ
Управник Института за патологију др Душко Дунђеровић, за "Спутњик" је рекао да у овој установи нису рађене обдукције преминулих од ковида 19, јер за то не постоје услови:
- Када се вирус корона тек појавио код нас, Институт "Батут" дао је препоруку да се обдукције преминулих од ковида 19 не раде из епидемиолошких разлога, али и због недовољне опремљености установа. Ниједна установа у Великој Британији, а камоли у Србији, нема услове да безбедно обави обдукцију преминулих од ковида 19. Одговорно тврдим да на нашем Институту нису рађене обдукције пацијената преминулих од вируса корона - рекао је Дунђеровић.
Професорка Сопта је навела да представља прва три завршена случаја: обдукцију жене старе 47 година за коју је рекла да је колегиница, затим мушкарца старог 52 године, који је по њеним речима био техничко лице у КЦС, и пензионера старог 72 године. Како је јасно истакнуто у презентацији, обдуценти су, уз проф. Сопту, били проф. Терзић, и доц. Дунђеровић.
- Упоређивали смо оно што смо добили као налаз са публикованим резултатима - рекла је Сопта.
Професорка Сопта је даље навела да је пацијенткиња од 47 година имала упалу срчаног мишића, а један од мушкараца чија тела су обдукована хипертензију и хроничну опструктивну болест плућа.
- Два од ова три пацијента била су интубирана, а сви су имали изузетно брз ток ковида 19 и преминули су 24 до 48 сати по пријему у болницу - навела је проф. Сопта. - Код најстаријег пацијента прво што смо приметили на узорку плућа јесте да су она потпуно непрепознатљива.
Обраћајући се колегама, међу којима је бар према поздраву на почетку трибине, био и декански колегијум, као и студентима, професорка је даље говорила о детаљима свих оштећења органа и ткива које су открили код ових пацијената и да они указују да је ток болести био изузетно брз.
Поред знакова које је ковид оставио на плућима, како је рекла проф. Сопта, код пацијенткиње са миокардитисом, срце је било млитаво, утврђена је некроза, односно пропадање миоцита (мишићних ћелија). Констатован је и едем, односно оток, као још један знак запаљења.
Проф. Сопта је говорила и о патолошким променама на јетри и бубрезима.
- Све промене су синдром мултиорганског попуштања, а настојању да видимо колико су оне везане за вирусе, нашли смо огромне трансформисане ћелије, које су потврда инфекције - рекла је проф. Сопта. - Оштећење ткива је такво да се не може очекивати репарација, што указује да преживели који су имали тешку форму ковида 19 могу имати значајна оштећења у разним ткивима и органима. Ниједан наш пацијент није имао знаке васкуларних догађаја у смислу тромбозе, док рецимо италијански аутори кажу да је код њих то био водећи налаз на плућима код пацијената са ковидом 19. Кинези су, пак, рекли да 30 одсто има знаке тромбозе у крвним судовима плућа, али не и у другим органима.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (4)