МАСКЕ СУ САДА НАШЕ ВАКЦИНЕ: Проф. др Небојша Лађевић, директор Центра за анестезиологију КЦС
ТЕЖИНУ епидемије ковида 19, од којег у овом таласу оболева више људи, генерално значајно млађи него у првом налету вируса, и са тежом клиничком сликом, због чега имамо и више пацијената на респираторима, можемо да меримо и кроз потрошњу кисеоника - она је изузетно повећана.
Сада се у неким клиникама за 15 дана потроше раније годишње потребе за кисеоником. Разводи су оптерећени, многе кисеоничке подстанице су појачане да би издржале оптерећење. Али, другу опцију немамо, јер лечити - морамо.
Овим речима професор др Небојша Лађевић, директор Центра за анестезиологију Клиничког центра Србије, сумира тежину пошасти против које се Србија бори већ дуже од четири месеца. У том рату са вирусом корона анестезиолози су за јавност практично невидљиви, а у пракси, на интензивним негама у ковид-центрима, тамо где се оболели од ковида боре за сваки удах - незаменљиви.
* Изазови са којима вас суочава епидемија већ прелазе границе издржљивости.
- Најоптималније би било да се ради у сменама од по четири сата у скафандерима, али због великог прилива болесника ради се чак и по шест до осам сати. На неким местима где има услова за предах у зеленој зони организоване су смене од 12 сати, са паузама у раду.
* Да ли има довољно анестезиолога с обзиром на то да смо у четвртак имали рекордних 205 пацијената на респираторима?
- Оваквих специјалиста никада није довољно. Иако је број анестезиолога ограничен, и није предвиђен за овако велику катастрофалну епидемију вирусне болести, успевамо да покријемо рад са витално угроженим пацијентима. Јесте драстично смањен редован рад са пацијентима у операционим салама, али ипак недовољно да се направе паузе у раду како би се анестезиолози одморили.
* Како онда организујете посао?
- Један анестезиолог може да надгледа више респиратора и да уз тимски рад лечи већи број пацијената, али је то веома напорно и не може да се ради квалитетно више од четири-пет сати у скафандеру. Поред анестезиолога, веома мало је других лекара који познају рад са респираторима и најтежим пацијентима где је потребно обезбедити хемодинамску и респираторну потпору, пласирати централне венске катетере у десну преткомору срца, поставити артеријске линије, бити спреман за хитну интубацију и реанимацију. Овако напоран рад са критично оболелим пацијентима доводи до велике психичке оптерећености анестезиолога и такозваног сагоревања на раду.
* У овом другом таласу епидемије ситуација је и територијално другачија у односу на март и април.
- У првом таласу Београд је био поштеђен великог броја инфицираних па је све компликоване случајеве из других градова примио у ковид-јединице интензивног лечења, али су у помоћ дошли и анестезиолози из унутрашњости. Овога пута је епидемија букнула и у Београду и широм Србије. Анестезиолози из унутрашњости су углавном морали да остану са својим пацијентима и да само најтеже пошаљу у Београд. Београдски анестезиолози су прераспоређени унутар београдских клиничко-болничких центара, али су послати и на југ Србије у помоћ.
* Колико ваших колега иде у друге установе?
- Центар за анестезиологију и реаниматологију КЦС недељно распоређује 35 анестезиолога и 14 анестетичара ван КЦС. Истовремено, цео КЦС ради по принципу ургентног центра и анестезиолози покривају рад свих операционих сала и интензивних нега. Успостављен је систем координације, тако да се у сваком тренутку знају потребе за анестезиолозима у односу на појаву жаришта инфекције и броја тешко оболелих пацијената који захтевају механичку вентилацију. Координатори су ван Београда локални начелници анестезије, а у Београду су за координаторе у највеће центре распоређени професори анестезиологије, реаниматологије и интензивног лечења из КЦС.
* Каква су искуства са ковидом у поређењу са другим стањима због којих се пацијенти прикључују на механичку вентилацију?
- Много је теже лечити ковид пнеумоније од других плућних обољења помоћу механичке вентилације, јер су оштећења плућа много већа и удружена са оболевањем и других органа, повремено и јаким имуним одговором и поремећајима у коагулационом статусу пацијента.
Колеге се заразе током рада
Имамо и анестезиолога који су ковид позитивни, који су се заразили током рада. С обзиром на то да су дуго изложени вирусу и раде у веома ризичним условима, не знамо тачно тренутак када се то десило, али свакако да је интубација најризичнија процедура коју спроводе у скоро сто одсто случајева искључиво анестезиолози - каже др Лађевић.
* Колико пацијената се успешно скине са респиратора, да ли је то код ковида мање него код других болести?
- Проценат опоравка дефинитивно зависи од стања пацијента у тренутку примене механичке вентилације. Уколико се различите врсте механичке вентилације примене раније, али строго у складу са индикацијама, исход одвајања са респиратора је бољи. То се односи и на инвазивну (интубиран пацијент) и неинвазивну (неинтубиран) вентилацију.
* Забрињавајуће је што сада на респираторима имамо и младе људе?
- Да, наши пацијенти су старости од 20 до више од 80 година, а сада их је све више између 20 и 40 година. Неки су успешно одвојени од респиратора и после више од месец дана.
* Шта вас је као анестезиолога код ковида највише изненадило?
- Свакако нас највише оптерећује разноврсност клиничке слике и брзина њеног настајања. Код некога промене на плућима настају спорије, а код некога брже, и код једних и код других могу бити или блажи, или тежи облици упале. Нема правила, и то нас тера на сталан опрез и надзор над пацијентом у дужем временском периоду и спровођење превенције развоја компликација. Уколико се пацијент касно јави, онда су драстична погоршања могућа веома брзо, у року од само неколико сати.
* До које границе уопште може да се издржи повећање броја оболелих?
- Државни здравствени систем се показао као веома флексибилан и издржљив иако је пренапрегнут. Као и у свим природним катастрофама функционисање зависи од добре организације, али и ентузијазма свих здравствених радника, као и техничких служби у болницама. Број респиратора је довољан, нико неће остати без респираторне потпоре. Може се ангажовати још болница у ковид-систем, али да ли је то неопходно да радимо и да на тај начин смањујемо капацитете за лечење пацијената са другим болестима, када можемо да се понашамо много одговорније? Само треба сви да носимо маску, држимо дистанцу и редовно перемо руке.
* Да ли то на неки начин показује немоћ науке у борби са вирусом, када је превенција све што можемо да урадимо?
- Тренутно је наша вакцина у ствари маска на лицу, све док се не нађе друго решење. Ношењем маске преко уста и носа спречавамо ширење болести. Онога тренутка када скинемо маску, то је као да вакцина у том тренутку не делује. Ношењем маске купујемо време до коначног решења за вирус корона, а да ли ће то бити вакцина или неки други лек, још не знамо.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (4)