ТРАЖЕ ВЕЋУ ДОСТУПНОСТ ЛЕКОВА: Данас је Светски дан борбе против хепатитиса
Светски дан борбе против хепатитиса, 28. јул, ове године обележава се под слоганом "Будућност без хепатитиса", како би се повећала свест о вирусном хепатитису, заразној болести која узрокује низ здравствених проблема и охрабрили надлежни да учине додатне напоре у циљу елиминације те болести.
Према подацима СЗО, хронични хепатитис Ц се налази на другом месту међу свим заразним болестима, иза туберкулозе, а процењује се да у Србији има око 80.000 заражених.
Елиминација вирусног хепатитиса као јавно-здравственог проблема, захтева да 90 одсто оних који су инфицирани буду дијагностиковани, а да 80 одсто оних који су дијагностиковани добију адекватну терапију, кажу стручњаци.
Поводом Светског дана, Удружење пацијената са болестима јетре- ХРОНОС најавило је да ће данас организовати данас онлине трибину о вирусним инфекцијама, како би подигли свест о хепатитис Ц вирусу (ХЦВ), који представља претњу по глобално здравље и један је од водећих узрока смртности у свету.
Инфектолог и заменик директора Клинике за инфективне болести Клиничког центра Србије, др Ивана Милошевић, скренула је пажњу да се, иако је у нашој земљи регистровано смањење броја новооткривених оболелих са ХЦВ инфекцијом, истовремено мења структура болесника те је број хоспитализованих пацијената са тешким облицима обољења све већи.
- Налазимо се у једном револуционарном тренутку што се тиче терапије хепатитиса Ц, јер први пут у историји медицине имамо хроничну болест која може да се излечи- каже Милошевићева, а наводи се у саопштењу Удружења.
Додаје да је најсавременија терапија у Србији уведена 2018. године, али је проблем што су потребе болесника веће од доступних места за лечење, те да терапија мора да буде доступна већем броју пацијената.
На плану лечења хепатитиса Ц иновативни лекови показују знатно ефикасније резултате, доводе до елиминације вируса код већине болесника са минорним пратећим ефектима и отварају могућност потпуног излечења, а такође доприносе превенцији преношења инфекције на неинфициране особе, наводи др Милошевић.
Председница Удружење пацијената са болестима јетре "Хронос" Ивана Драгојевић апеловала је на надлежне институције да омогући лечење свим инфицираним ХЦВ пацијентима, а не само најтежим болесницима, јер је у питању заразна болест која мора бити приоритет здравственом систему Србије.
- Половином 2018. године, када је терапија постала доступна о трошку здравственог осигурања, пацијенти су коначно започели лечење, али број пацијената који терапију примају врло је ограничен. За три године свега 200 најтежих пацијената је добило савремену терапију, практично око седамдесетак сваке године. Зато молим надлежне да омогуће лечење не само најтежим пацијентима већ свим носиоцима инфекције, јер Хепатитис Ц је заразна болест- рекла је Драгојевић.
Инфектолог, гастроентерохепатолог у КЦ Војводине проф.др Томислав Преведен упозорава да је данас све већи број оболелих од хепатитиса Ц међу младим особама, који ће за 10 до 20 година развити хроничну болест јетре.
Међу оболелима од хепатитиса Ц има и деце која такође захтевају лечење.
- Код оних који не знају да ли имају хепатитис Ц, болест је можда већ у поодмаклој фази. Чињеница је да су се код нас до сада хепатитис Ц позитивне цирозе и карциноми јетре откривали касно, у стадијуму када се више не могу лечити- напомиње Преведен.
Снежана Вукотић, пацијенткиња која је успела да се излечи хепатитиса Ц, каже да је имала среће да уђе у програм донације.
Прошле године је, каже, случајно добила информацију да постоји могућност да уђе у програм донације и да се лечи новим антивирусним лековима и у марту 2019. је почела са терапијом која јој је помогла и захваљујући којој су спречене даље компликације.
Препоручујемо
Др Кисић Тепавчевић објашњава: Због чега и даље имамо све услове за ширење короне?
18. 06. 2020. у 20:36
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)