НИСАМ СМЕЛА МАЈЦИ ДА КАЖЕМ ДА ЈОЈ ЈЕ УМРО СИН: Срцепарајућа исповест ћерке доктора Тиодоровића

Новости онлине

04. 08. 2020. у 08:04

ПРОФ. др Даница Тиодоровић, дерматовенеролог, у два налета је лечила оболеле у ковид болници КЦ Ниш и гледала страшне судбине сваког дана, а сада се враћа својим поацијентима с меланомом, који су изузетно млади и морају брзо да се лече.

НИСАМ СМЕЛА МАЈЦИ ДА КАЖЕМ ДА ЈОЈ ЈЕ УМРО СИН: Срцепарајућа исповест ћерке доктора Тиодоровића

Фото: Принтсцреен

Дерматовенеролог проф. др Даница Тиодоровић други пут је одложила скафандер и изашла из ковид болнице у Клиничком центру Ниш, где се даноноћно борила за животе пацијената позитивних на коронавирус. Чувена докторка враћа се својим пацијентима оболелим од меланома, којих је много, и то младих.

- У четвртак сам, после три недеље испомоћи, изашла из ковид болнице новог клиничког центра, коју сам с колегом гастроентерологом др Братиславом Петровићем, као шефом тима, опет отворила 9. јула. Завршили смо свој круг од три недеље, добила сам негативан тест на корону и сад се враћам својим пацијентима. Др Петровић и ја смо још почетком априла отворили ковид болници на Клиници за ортопедију, на Старој хирургији. Прво дежурство ми је било 10. априла, радила сам док први налет короне није посустао - каже Даница Тиодоровић.

Ћерки свима знаног епидемиолога и члана кризног штаба за борбу против короне проф. др Бранислава Тиодоровића ипак је први налет короне био тежи:

- Кад смо у априлу отворили ковид болницу, био је највећи прилив пацијената, први дан почели смо са 30, а завршили са 50. Потом смо прешли на пулмологију. Чак 70-80 пацијената је било на кисеоничкој терапији. Мени лично је први налет био гори јер смо тада улазили у потпуно непознато, пацијенти су били у огромном страху. Све ми је било много драматичније, трчали смо на све стране, чак и носили пацијенте, који су се уз болест веома лоше психички осећали управо због ковида.

Најгори тренутак, који никада неће заборавити, био јој је када је сазнала да је једна жена изгубила сина од тридесетак година.

- Најтеже ми је пало када је мајци, која је лежала на нашем спрату због короне и била релативно добро, умро син. Питала ме је за сина, што јој се више не јавља на телефон. Послала сам сестру да види. Нисмо одмах смели да јој саопштимо страшну вест да јој се не би погоршало стање. Али она је знала. Све је схватила. Само је ућутала, ништа више није питала - прича Даница и додаје да су бројни анестезиолози, инфектолози и пулмолози КЦ Ниш све време с ковид пацијентима и да су они изнели и даље износе најтежи део посла, а да су остали, попут ње, ту кад год затреба.

Овај врсни дерматовенеролог сада се окреће својим пацијентима.

- Свако треба да помогне пацијенту, у овом тренутку корона јесте најважнија, али морамо да скренемо пажњу да поред ковида људи имају и добијају малигне болести. Током епидемије најстарији пацијент који нам је дошао с меланомом (рак коже) има свега 40 година, а најмлађи 18. Имамо и девојку од 27 година која има два меланома. Стварно је алармантно, људи морају озбиљно да воде рачуна о својој кожи, да не изгоре на сунцу иако су на базену, у дворишту, где год - наводи Даница, која подсећа да су због епидемије одложени бесплатни прегледи на меланом преко Еуромеланома, заказани још за 18. мај, и нада се да ће и то ускоро доћи на ред.

Фото: Танјуг

И док Даничин отац проф. Бранислав Тиодоровић обилази Србију скенирајући епидемиолошку слику, она је у болници:

- Тата ради свој посао, ја свој. Стварно се и не виђамо људски, ако се сретнемо у ходу. Кад се и видимо, не причамо толико о корони. Покушавамо да причамо о неким свакодневним стварима, да то изгледа као нормалан живот и мимо овакве ситуације.

Даница већ има позамашну биографију. Национални је координатор Еуромеланома Србија, представник Србије и члан борда Међународног друштва за дермоскопију, амбасадор следећег светског конгреса Међународног друштва за дермоскопију у Аргентини. Предавач је на бројним конгресима, попут Светског конгреса дерматолога. Ове године, иако су бројна дешавања одложена, предавач је првог међународног сусрета о дермоскопији, као и 29. конгреса Европске академије дерматолога.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (2)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?