ПЕНЗИОНЕРИ У СРБИЈИ СВОЈИМА ЋЕ ДАТИ И ПОСЛЕДЊИ ДИНАР: Чувају најмлађе, кувају, остављају им станове, брину до краја живота
ДВАДЕСЕТ или педесет хиљада пензија - њима је свеједно када су у питању деца или унуци.
Увек ће наћи неки динар да им гурну у џеп: за испит, за кафу, за зимницу, да се нађе... Више од 60 одсто пензионера финансијски помаже своје највољеније, иако је просечна пензија 27.775 динара, и мада милион њих, од укупно 1,7 милиона умировљеника, има месечна примања испод просека.
Ово потврђује Милош Грабунџија, председник Синдиката пензионера "Независност", а на основу истраживања које су радили прошле године у двадесетак градова. Подаци се поклапају и са тврдњама економиста да безмало 1,8 милиона пензионера издржава око три милиона становника Србије и да трећина укупне потрошње долази управо од њихових примања. Пензионери су већ дуго економски стуб српске породице.
Али, не помажу они своју децу само финансијски. Често чувају унуке, уче са њима, многи кувају за породице својих синова и кћери, па они или дођу с посла и из школе код маме и баке да једу, или неко од чланова породице дође да однесе храну.
Трећина старих чак живи у истом домаћинству са својом децом, и то чешће јер је деци потребан кров над главом, а не зато што о старима нема ко да брине. Дешава се и да се одлуче на заједнички живот да би продали два стана за један велики, или да би издавали други и тако попунили рупе у кућном буџету.
Брига о наследницима продужава се до краја живота
И све ово никога не чуди јер Србија припада такозваном медитеранском кругу земаља, у којима се негују снажни емотивни односи и интензивне везе међу члановима породице до смрти.
- То су генерације које су одрасле у периоду када се искрено веровало да је породица основна ћелија друштва и да је природно одрицати се због ње. Чак и кад имају само 20.000 пензију, бар 2.000 ће одвојити за унуке. У анкети су нам често стизали одговори: "Ако треба нећу ја ручати, само да дам детету." То је питање и љубави, и васпитања, и непостојања похлепе, тако карактеристичне за данашње доба - каже Грабунџија.
Он додаје да имају и случајеве млађих пензионера који за новац негују старије, посебно тешке болеснике, да би зарадили додатни новац, да помогну својима. На селу има и оних који, иако у пензији, и даље раде на њиви за надницу. А не би морали, јер имају месечна примања довољна за себе. Посебно поражава чињеница да чак трећина анкетираних старијих од 65 буквално издржава остале укућане, јер живе у заједници, у којој је њихова пензија једини извор прихода. Притом, како додаје, број оних са великим примањима после радног века је све мањи, јер биолошки нестаје генерација некадашњих бораца и војних лица.
Психолог и психотерапеут Елена Кузмановић слаже се да у Србији вишегенерацијска домаћинства и даље нису реткост, а најчешће их можемо оправдати лошом економском ситуацијом и немогућношћу да се млади осамостале.
НЕ ОСТАЈЕ ИМ ЗА ЦИПЕЛЕ
КАДА плате рачуне, лекове и финансијски помогну децу и унуке, пензионерима не остаје много за свакодневни живот. О томе сведочи и податак удружења "Емити", да само трећина жена старијих од 65 година себи може да приушти два пара обуће годишње, иако је добра обућа пресудна за оне који ходају са штапом или на болним ногама.
- Разлози су, међутим, неретко комплекснији и немају само везе са финансијском ситуацијом, већ и са укупном климом унутар породице. Породична умреженост је код нас честа појава, а индивидуализам наилази на осуду породице, јер осамостаљивање представља луксуз, и у финансијском и у емотивном смислу. Због неговања међусобне зависности, постоји и очекивање деце да их родитељи увек подржавају, па чак и у пензији, када им можда треба мирнији начин живота - каже Кузмановићева.
Та помоћ се, слаже се, најчешће састоји од помагања у домаћинству, чувања деце и финансијског доприноса, а то, опет, за старије значи наставак пожртвовања за породицу и не много мирну старост. Јер, брига о унуцима уме да буде напорна и поред тога што је задовољство.
- Код наших старијих људи родитељство се продужава до краја живота, не постоји период у коме се могу посветити заиста себи, као што то раде пензионери у западним земљама, осмишљавајући пензију кроз одмор, путовања и дружења. Чини ми се да се код нас до краја живота константно ради за породицу, а да је ту и нека врста неосетљивости и очекивања деце да је дужност бака и дека да брину о унуцима, не водећи рачуна о њиховом слободном времену. Родитељи просто наставе да раде оно што су радили већи део живота - да брину о својој деци, па и када та деца имају сопствену децу. Ни не умеју другачије, јер нема паузе у бризи - примећује ова психотерапеуткиња.
Чувају најмлађе, уче са њима, кувају за све, остављају им станове
Она, ипак, упозорава колико је важно разумети да људи у трећем добу можда више немају снаге да кувају и сређују, да их је можда страх да брину о подмлатку, јер немају исту покретљивост и пажњу као кад су били млађи, па им је брига уједно и терет:
- Њима у извесној мери може да представља задовољство да учествују у животу своје деце и унука, али то не треба да буде обавеза, већ искључиво дружење и уживање.
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)