УПОЗОРЕЊЕ КАРДИОЛОГА СИНИШЕ ПАВЛОВИЋА: Ни блага форма ковида не пролази без последица
БЕЗ обзира на епидемију ковида 19 уграђивали смо пејсмејкере и то у много већем броју него у редовним околностима, примали смо пацијенте и из установа које су претворене у ковид-болнице, решавали бројне компликације и направили нову организацију рада за спровођење контролних прегледа.
Ниједног тренутка нисмо стали, а поносни смо и на то што у наш колектив није ушао вирус корона, иако смо имали два заражена техничара.
Овим речима професор др Синиша Павловић, у интервјуу за "Новости", сумира резултате рада Пејсмејкер центра Клиничког центра Србије у време короне.
* Да ли су пацијенти са пејсмејкерима посебно угрожени од короне?
- Угрожени су као и сви други хронични болесници. Ми смо условно речено били у почетку у заблуди да је корона респираторни вирус, јер на та "врата" улази и прво даје дисајне тегобе. Суштина је да је корона системски вирус и да напада цео организам, а да највеће симптоме испољава тамо где је одбрана организма најслабија.
* Значи код срчаних болесника прво ће да нападне срце?
- Код ковида нам је засад познато да напада кардио систем, управо због те склоности да инфекција короном доводи до стварања тромбозе. У неким случајевима вирус напада и сам срчани мишић. Наиме, у Вухану је код одређеног броја пацијената који су преминули од ковида рађена обдукција и код многих је био потврђен миокардитис, односно упала срчаног мишића.
* Дакле, и потпуно здрави могу да буду животно угрожени?
- То се нажалост показало. У нашем центру смо од почетка говорили да постоји могућност озбиљаних кардиоваскуларних проблема услед корона инфекције, и да их не би требало потцењивати. Из неких првих искустава и контаката са нашим колегама који су се разболели ми смо добили информацију о томе да су они осећали екстремни замор. Тај екстремни замор је обично био праћен осећајем гушења. Хипоксија или мањак кисеоника у крви због нападнутих плућа јесте разлог због чега би неко могао да осети осећај обамрлости. Међутим, неки пацијенти нису имали такав атак на плућа, а имали су драматичан пад толеранције напора. У ствари, код њих се показало да је то форма миокардитиса и да је у ствари нападнут срчани мишић.
Шабац и Земун - нови центри
* Да ли у Србији има довољно пејсмејкер центара?
- Пре 35 година смо имали само пет пејсмејкер центара. Од 2000. године имамо их 15. У плану нам је да ускоро почне да ради нови центар у Шапцу и у КБЦ "Земун". Постоје шансе да се отвори и у Вршцу.
* Изгледа драматично, како пацијенти да се заштите?
- Ми саветујемо да се суздрже од било каквог напора, чак и ако су имали благу слику ковида. Чињеница да су имали благу клиничку слику не значи да су прошли без икаквих последица. Дакле ова болест је много озбиљнија него што се у почетку мислило.
* Како сте успели да се поред толиког броја пацијената заштитите од вируса?
- Истини за вољу ми у Пејсмејкер центру смо врло мали колектив. Али, чињеница је да смо од самог почетка имали став да је ова инфекција озбиљна. Све мере које су нам биле на располагању да се заштитимо смо предузели. Мото нам је био да нам је параноја пожељна и тако смо се и понашали. Пуно су нам помогле и колеге из Ургентног центра, јер су својим начином рада спречавали да код нас стигну заражени. Код оних пацијената који су били суспектни радили смо под пуном заштитном опремом, а после смо УВ зрацима дезинфиковали салу. Сваки пацијент је у операционој сали морао да носи маску, јер све наше интервенције се раде у локалној анастезији. Тако смо свели ризик на минимум.
* Највеће гужве код вас у ствари праве пацијенти који долазе на контроле?
- Код нас на контроли у једном дану буде по 80 до 90 пацијената. Тај број смо одмах свели на 60, а радили смо у три амбуланте. Једна је била резервисана за оне сумњиве на ковид, а друге две су редовно радиле. Наше сестре су позивале пацијенте и давале им нови термин доласка на преглед, а затим су по пет, шест пацијената доводиле у амбуланту из централног хола зграде Поликлинике. Усмерили смо се на рад са пацијентима из Београда и шире околине, док смо за Србију направили регионалну поделу. Сваки град и место добили су обавештење где могу да упућују пацијенте са пејсмејкерима на контролу. Трудићемо се да такав систем задржимо и у будућности, јер је значајан за развој регионалних пејсмејкер центара.
Препоручујемо
НАЈНОВИЈИ КОРОНА ПРЕСЕК: Још 108 особа заражено вирусом, двоје преминуло
28. 08. 2020. у 14:50
МЕРЕ УБЛАЖЕНЕ, АЛИ НЕМА МЕСТА ОПУШТАЊУ: Радојичић о епидемиолошкој ситуацији у Београду
28. 08. 2020. у 14:30
ДОБИЛИ БИТКУ СА КОРОНОМ: У свету се од вируса опоравило више од 17 милиона људи
28. 08. 2020. у 07:30
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)