БЕЗ ТРАГА О 10.000 НЕСТАЛИХ: Ни после три деценије није позната судбина великог броја људи из некадашње СФРЈ
ЈОШ 10.025 људи води се као нестало и 29 година од сукоба на простору бивше Југославије, саопштио је Међународни комитет Црвеног крста (МКЦК), који је са Координацијом српских удружења породица несталих, убијених и погинулих са простора бивше Југославије, Црвеним крстом Србије и Владином комисијом за нестале обележио Међународни дан несталих, 30. август. За највише особа трага се у Босни - 6.407, затим Хрватској - 1.975 и на Космету - 1.643.
- У току 2018. пронађено је и идентификовано 111, прошле године 218 људи, а од почетка ове свега 19 - рекла је шеф регионалне делегације МКЦК Јелена Стијачић. - Апелујемо да сви заједно, и званичници из региона и представници међународних институција, уложимо напор и посветимо се решавању овог хуманитарног питања, како би породице које више деценија чекају одговоре, коначно пронашле мир.
Вељко Одаловић, шеф Владине комисије за нестале, истакао је да највише боли то што бестијалност злочина над цивилима, који су у највећем броју случајева жртве, остаје некажњена.
- Друштва у региону се нису одредила ни према злочинима, ни према злочинцима. Сведоци смо покушаја у Приштини да се законски амнестирају сви припадници ОВК. Слично је било и у Хрватској. Ако би се сви тако понашали, злочинци би мирно шетали просторима на којима су починили злочине и били део институција. Породице несталих имају право да знају шта је са њиховим најмилијима и ко су злочинци - каже Одаловић.
Он додаје да су српски органи пронашли и ексхумирали скоро 1.400 тела на подручју наше земље, већина је идентификована и предата породицама. Проблем су, међутим, масовне гробнице које нису код нас и на којима се не ради. Зато је Србија тражила да се у том делу отворе архиве Кфора, Унмика и јединица УН у Славонији и БиХ. Добили су и уверавања да ће један од приоритета нове владе бити доношење закона из ове области.
У конференцију су се путем видео-линка укључиле и Ирина Олејар, која тражи посмртне остатке сина Ромка, резервног капетана, отетог 1991. у Тенском Антуновцу и убијеном у Осијеку; Гордана Ристић, која тражи сина Давора, несталог 1992. године на путу од Косова Поља ка Приштини; Нада Васовић, мајка Дејана, који је из Крагујевца возио на Косово 1999. грађевински материјал; Смиља Митровић из Бијељине, чији је син, војник, нестао 1995. у БиХ, и Нада Бодирога, која тражи посмртне остатке родитеља Данице и Теодора Самарџије, живих спаљених у својој кући, у Славском Пољу, на Кордуну.
СИНА САЊА 21 ГОДИНУ
УЖЕЛЕЛА сам се свог детета. Прошла је 21 година како желим да га видим, загрлим, пољубим. Ноћима сањам како ми каже: "Мама, дођи да ме узмеш." А где да идем кад не знам где је, ни шта се с њим десило - уз пуно суза испричала је Нада Васовић.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)