КОН УПОЗОРАВА: Немојте да чекамо да поново почну да се пуне болнице, непоштовање мера води до респиратора и на крају у смрт
ЕПИДЕМИОЛОГ Предраг Кон каже да се грађани и даље опуштају због пада броја регистрованих случајева и да без обзира на све апеле и даље се сасвим не поштују мере.
Немојте да чекамо да поново почну да се пуне болнице и повећава број умрлих, па да онда почнемо да спроводимо мере, то смо већ једном видели, поручио је Кон.
Предраг Кон је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, навео да последице непоштовања мера на крају воде ка пуњењу болница, респираторима и, нажалост, у смртне исходе.
-Немојте да чекамо да поново почну да се пуне болнице и повећава број умрлих, па да онда почнемо да спроводимо мере, то смо већ једном видели-истиче Кон.
Истиче да је према извештајима јасно да има и кажњавања грађана, али да није важна казна колико ефикасна контрола.
Наглашава да је битно да стигне до свести грађана колико је важно поштовање мера.
Пораст акутних репираторних инфеција
Указао је да се што се ковида 19 тиче ситуација стабилизовала и да је тренутно ниска активност вируса, али да је он стално присутан.
-Са друге стране, имамо пораст акутних респираторних инфекција, које су скочиле прошле недеље у односу на претпрошлу било је 70 одсто више у Београду-додао је Кон.
Због тога, како каже, имамо повећане захтеве за преглед у ковид амбулантама, јер не могу да се потпуно разликују акутне респираторне инфекције и ковид.
-Ковид јесте мало другачији клинички, али због опрезности зато што има и врло благе форме добро је то што се они контролишу у ковид амбулантама и на срећу то углавном нису ковид пацијенти и то се пи-си-ар тестом утврђује-објаснио је Кон.
Указао је на чињеницу да је овај понедељак био већи број регистрованих случајева коронавируса у односу на претходни понедељак и то за 15 одсто.
-Пораст је у свим узрастима, не као уобичајено што то буде у школском узрасту, већ је донинантан узраст од 30 до 64 године, што значи да је пренос практично у популацији који ради, у колективима-рекао је Кон.
Кон указује да са доласком јесени улазимо у респираторну сезону, а да је време грипа у Србији друга половина децембра, а максимум је у фебруару и марту.
-Октобар и новембар су месеци када треба радити вакцинацију против грипа и када се треба припремати за сезону грипа-додао је Кон.
Када ће бити отворене границе за држављане Србије
Према последњим подацима Европског центра за превенцију и контролу болести, закључно са 8. септембром, Србија је имала 17,58 заражених на 100.000 становника, што је најмање у региону и три пута мање него што је просек за целу Европу.
На питање зашто онда наши људи не могу да путују у друге земље, Кон каже да ће се то променити и да је то бирократски успорено.
-Имамо ситуацију да ће добар део земаља самим тим што је пало испод 25, а и даље је у опадању, отворити границе, то је сигурно и то се може очекивати-рекао је Кон.
Не иде из дана у дан то одлучивање, већ се одлучује неколико пута месечно, додао је Кон.
Повратак студената у домове – колики је изазов
Говорећи о томе да ли је повратак студената на факултете већи изазов од поласка деце у школе, Кон објашњава да је то неупоредиво када се узму у обзир бројке.
-Не може да се упореди то, када погледате број колико је деце кренуло у школе око 65.000 до 70.000, бројност је неупоредиво већа у школама. Неупоредиво је већи ризик укупно гледано у школама-рекао је Кон.
Када је реч о предузимању мера, за студентске и ученичке домове домове је урађено веома много. Питање је сада како ће се то спроводити, додао је Кон.
-Студенти са својом младошћу свакако носе и велики број контаката и ту треба да се још више продржавају тих мера и од њихове те способности и упорности зависи јако много колико ћемо имати код њих случајева-каже је Кон.
"Није немогуће да се уведе карантин"
Велики број грађана Србије налази се на летовању у иностранству, а Кон каже да се већ више од месец дана расправља да ли треба уводити карантин за њих када се врате.
-Постоји тај рационалан приступ шта може да се спроведе, а шта не може. Оно што не може да се спроведе, онда је тешко и уводити-рекао је Кон.
Објаснио је да би неко био у обавезној самоизолацији он мора да добије решење, а када бисмо имали обавезно тестирање то подразумева да се запуше лабораторије.
-Није немогуће да се уведе и обавезна самоизолација, али се једноставно тешко може спровести-закључио је Кон.
Препоручујемо
ЈЕДАН СЛУЧАЈ КОРОНЕ У СТУДЕНТСКИМ ДОМОВИМА: Заражена студенткиња у кућној изолацији
09. 09. 2020. у 08:45
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (11)