ТЕСЛУ СЛАВЕ 33 СПОМЕНИКА ШИРОМ ПЛАНЕТЕ: Од свих Срба на свету најпознатији и најцењенији без премца је наш научни геније

Марко Лопушина

27. 09. 2020. у 12:00

КАДА је прошле недеље на углу улица Главне и Северне дивизије у граду Бафалу код Њујорка отворен Парк Николе Тесле, у ком се налази споменик српском генију, то је била 21. скулптура са ликом овог светског научника у САД.

ТЕСЛУ СЛАВЕ 33 СПОМЕНИКА ШИРОМ ПЛАНЕТЕ: Од свих Срба на свету најпознатији и најцењенији без премца је наш научни геније

Нијагарини водопади

- Ускоро ће их у Америци бити још - најавио нам је Никола Лончар, председник Теслине научне фондације, који је својевремено Универзитету Филаделфија даровао једну бисту једног од највећих научника у историји човечанства.

Од свих Срба на свету управо је наш научни геније најпознатији и најпризнатији. Аутор је више од 700 патената, регистрованих у 25 земаља, од чега у области електротехнике 112.

Колико је Никола Тесла цењен у свету и популаран на друштевним мрежама најбоље говори податак да "Гугл" претраживач има регистрованих 38,6 милиона претрага имена Никола Тесла.

- Теслу славе чак 33 споменика у двадесетак држава. Највише, 21 обележје, налази се на америчких факултетима и универзитетима. То су сви највиђенији - Харвард, Јејл, Колумбија, Принстон, Мичиген, Висконсин, Мериленд, Илиноис, Пердју, Корнел, Дјук, Карнеги Мелон, Филаделфија, Универзитет Џон Хопкинс, Универзитет Пен, Универзитет Пенсилваније, Универзитет Мичиген, Институт технологија Масачусетс, Институт технологија Калифорније и Институт технологија Џорџије - набраја Лончар.

Биста Тесле је постављена у Братисави у холу Радио-телевизије Словачке. На предњој страни постамента пише:

"Никола Тесла 1856- -1943. Човек који је створио будућност човечанства. Светски научник,чија је велика замисао обртног магнетног поља један од највећих изума људске маште у историји. Геније, који нам је подарио електричну, космичку енергију и светлост. Визионар планете Земље."

"ИКОНА" ЗА ТРАМПА

Новости

ТЕСЛИНА научна фондација се припрема да Доналду Трампу поклони икону са називом "Теслин народ". Сликар Зоран Анђелковић из Крушевца насликао је Светог Ђорђа, Доналда Трампа и Николу Теслу у личкој и у америчкој ношњи.

Највећи споменици Тесли налазе се у САД, Канади и Чешкој. Бронзани споменик, рад вајара Франа Кршинића, постављен је 1976. године на Нијагариним водопадима у држави Њујорк, са америчке стране. Исти споменик се налази испред Електротехничког факултета у Београду. На Нијагариним водопадима, са канадске стране, 9. јула 2006. постављен је још један споменик Николи Тесли.

Споменик српском генију у Прагу висок је два и по, а широк четири метра. Урађен је у бронзи. На споменику једноставно пише "Никола Тесла 1856-1943."

- Читав пројекат коштао је 2,5 милиона круна, нешто мање од 100.000 евра, од чега је град Праг обезбедио 1,8 милиона круна, а донатори, пре свих једна америчка компанија, остатак. Споменик Тесли у зеленом парку општине Дејвице, који и носи његово име, симбол је истраживања српског научника и планетарне визије наше будућности исијавајући светлост - описује ову склуптуру Адам Халмоши, из ове прашке општине.

Тесла има споменике и бисте у Азербејџану, Русији (у Републици Чувашији и граду Чебоксарију), Јапану, Аустралији, у турском Измиру, као и у Црној Гори и Републици Српској.

Постављен је и у Техерану и ускоро ће свечано бити откривен.

Споменик у Бањалуције подигнут испред зграде "Електрокрајине" 28. септембра 2007. године. Споменик је постављен и у Међашима код Бијељине

9. јула 2011. године.

МАЂАРСКА

У МАЂАРСКОЈ постоји спомен-плоча Тесли у Помазу. Како је најављено лане, мађарска држава ће, по речима надлежног министра, у Будимпешти подићи "веома реалистичан споменик Николи Тесли".

У Хрватској, која својата Николу Теслу, постоје споменици у његовом родном Смиљану, у Госпићу и у хрватској престоници. У Загребу је 7. јула 2006. постављена статуа Николе Тесле, рад Ивана Мештровића.

Награда "Никола Тесла", у виду његове мале скулптуре, додељује се у Холивуду за техничко-технолошка достигнућа и иновације у области филмске индустрије. Носиоци овог признања били су, између осталих, Џемс Камерон, Џорџ Лукас, Ричард Донер... У САД награду "Никола Тесла" додељује и Управни одбор Међународне асоцијације енергетичара.

Једна средња школа у САД, у држави Илиноис, планира да од наредне године носи име Николе Тесле.

- Лично ћу од председника Трампа тражити дозволу да се подигне споменик Тесли у Музеју Смитсонијан у Вашингтону - открива за наш лист "теслијанац" Никола Лончар из Филаделфије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима