СРБИМА ПОМОЋ И ДАЉЕ ШАЉЕ 12.000 ДОНАТОРА! Хуманитарац Арно Гујон после две године забране уласка у нашу јужну покрајину

Горан Чворовић - стални дописник из Париза

28. 09. 2020. у 11:05

ОВИХ дана навршиле су се тачно две године откако су привремене приштинске власти забраниле француском хуманитарцу Арноу Гујону улазак на Косово и Метохију.

СРБИМА ПОМОЋ И ДАЉЕ ШАЉЕ 12.000 ДОНАТОРА! Хуманитарац Арно Гујон после две године забране уласка у нашу јужну покрајину

Гујон је лауреат у нашој акцији "Најплеменитији подвиг / Фото В. Данилов

Једини разлог за овакву одлуку био је тај што носи помоћ у српске енклаве.

- И даље се судим с њима - истиче Гујон у разговору за "Новости". - Буквално ме "шетају" по приштинским судовима. Радим све што је до мене да укину ту одлуку. Међутим, од мене очигледно не зависи ништа, већ од њих. Најбитније ми је да могу да наставим да се бавим хуманитарним радом и да организујем достављање помоћи. А судски процес се наставља. Имам адвоката у Косовској Митровици који све то прати. Када сам, рецимо, хтео да уложим жалбу на њихову одлуку, требало је да се она однесе у Приштину, а мени је то било онемогућено, па је то уместо мене урадио адвокат с којим сарађујем преко Канцеларије за Косово и Метохију.

Гујон истиче да ни после толико времена нема званичног објашњења за забрану уласка на КиМ. Указује да је то произвољна и политичка одлука "у правом смислу те речи". Све ово га није спречило да настави да ради.

- Имали смо доста проблема првих шест месеци док се нисмо реорганизовали, пошто сам тамо ишао сваке три-четири недеље да развијам нове пројекте и пратим остваривање старих. Када су прекинули тај ритам, који сам имао већ десет година, морали смо, у сарадњи с Епархијом рашко-призренском, и нашим волонтерима на лицу места, да успоставимо нови начин рада. Успели смо у томе.

РЕВИЈА

ХУМАНИТАРНО удружење "Солидарност за Косово" у Француској штампа и тромесечну ревију. Ради се о 12.000 примерака који су намењени за све донаторе, пријатеље удружења и новинаре који се баве нашим регионом.

Француски хуманитарац, добитник многобројних признања за свој рад, међу којима је и она за најплеменитији подвиг у организацији "Вечерњих новости" поносно истиче да је за ове две године подигнута још једна штала за краве музаре у Новом Брду, да се тренутно гради једна иста таква у Грачаници, изграђена је фарма за живину код Новог Брда, подељења стока - козе, овце, краве - породицама које се баве пољопривредом и сточарством, отворени су пластеници. Обезбеђен је, каже, и видео-надзор за манастир Грачаница, помоћ је добио и манастир Бањска, организовано је неколико конвоја хуманитарне помоћи.

Новац, отрива нам Гујон, стиже од 12.000 донатора, углавном из Француске. Висина помоћи варира, а сваке године у енклаве се улаже око пола милиона евра. Велики пријатељ Срба, и сам годинама настањен у Београду, каже да његова организација има неколико врста донатора.

СВЕ СЕ ДОБРО ВИДИ

ГУЈОН посебно истиче да у Француској постоји доста људи који воле то што он ради:

- Виде и препознају да развијамо пољопривредне пројекте, бринемо о привреди у српским енклавама, радимо у корист деце, школа, спорта...

- Једну групу сачињавају људи који су свесни свега шта се дешавало у бившој Југославији, који су се супротстављали пропаганди и видели да су Срби жртве. То су углавном били наши први донатори који нас прате већ петнаест година. Другу групу чине верујући људи, католици, који виде да српски хришћански народ страда на Косову и Метохији, да им је срушено 150 цркава и манастира и који желе да им помогну да не буду више потлачени на свом огњишту.

Гујон наглашава да без обзира на то што су му забранили улазак, нико из његове екипе, није ниједног тренутка помислио да се одустане. Знали смо, каже нам готово у даху, да треба да се преброде препреке које су приштинске институције поставиле на њихов пут. О томе зашто помаже Србима отворено каже зато што је саосећао са страдањем српског народа током погрома 2004:

- Био сам млад, желео сам нешто конкретно да учиним. Кренуо сам пут Косова и Метохије да помогнем, колико сам могао, и да својим очима откријем шта се тамо дешава. Кад сам то видео, мој живот је већ био повезан са Србијом и Србима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (2)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу