ТИОДОРОВИЋ УПОЗОРАВА: За 14 дана могли бисмо да имамо и 500 оболелих дневно, ево шта то значи за школе и факултете

Novosti online

12. 10. 2020. у 09:36

ТРЕЋИ талас короне увелико је у току и ако се не будемо уразумили и поштовали противепидемијске мере, за две недеље имаћемо више од 500 оболелих дневно, а кад пређемо тај број, могуће је да ћемо одлучити да више не буде наставе у школама и на факултетима, већ ће настава бити искључиво онлајн, од куће.

ТИОДОРОВИЋ УПОЗОРАВА: За 14 дана могли бисмо да имамо и 500 оболелих дневно, ево шта то значи за школе и факултете

Фото: Танјуг/Влада Републике Србије/Слободан Миљевић

Овако тренутну епидемиолошку ситуацију предочава др Бранислав Тиодоровић.

- Ова недеља биће велики тест, уверићемо се да ли је и онај део народа који не поштује баш много мере схватио да је озбиљно и да ли сви наши апели имају неког успеха или смо осуђени на потпуни неуспех. За мене је пријатно изненађење што се у Нишу претходна два-три дана, као и у неким другим градовима, угоститељи придржавају радног времена до 23 сата. Ако и у Београду буде кренуло како ваља, онда нећемо прећи 100-150 нових позитивних дневно. Међутим, уколико у Београду не буде схваћено колико је ситуација озбиљна, као и у Новом Пазару, који је укинуо па поново вратио ванредну ситуацију под притиском с врха, имаћемо најмање 300-400 нових случајева дневно врло брзо-каже Тиодоровић.

ШТА ЋЕ БИТИ СА ШКОЛАМА И ФАКУЛТЕТИМА

- Школе и факултети се засад држе. Али ако пређемо 500 заражених за дан, што је реално очекивати да ће се десити у наредне две недеље, ако се народ не уозбиљи, настава више неће бити у школама и на факултетима, већ искључиво онлајн.


КОЈА ЈЕ СТРАТЕГИЈА ДА НЕ ДОЂЕМО ДО 500 СЛУЧАЈЕВА

- Једини излаз је да направимо добар увид у сваку локалну заједницу. Не можемо у целој држави ићи с још јачим пооштравањем мера ако се разбуктавање дешава у највећи градовима и неким срединама које неће да схвате колико је ситуација озбиљна.

- Затварање угоститељских објеката и смањивање окупљања са 30 особа! на пет. Они градови и вароши који се труде не треба да буду кажњавани. Географском дистрибуцијом броја позитивних видеће се где је жариште, па ако буде требало, и поједини делови града биће затворени или део града неће у потпуности функционисати. Не треба уводити полицијски час, већ потпуно затворити кафиће, ресторане, а продавнице, снабдевање храном, пумпе и апотеке треба оставити да раде. Затворићемо и биоскопе, позоришта, неће бити дозвољене никакве манифестације, ни културне ни музичке. Зашто бисмо у Пироту ишта затварали кад тај град за три месеца има укупно осам случајева. Не морају сви да плаћају цех због неодговорног понашања неких.

- Добра ствар овог тренутка је што је, и пред повећања броја позитивних, хоспитализација још на ниском нивоу. А то значи да су позитивни с благим симптомима или чак и асимптоматски случајеви. И ту ситуацију треба искористити да се здравствени систем припреми и да све мере иду ка томе да смањимо ризике у преношењу вируса с младих на старију популацију. Огромна већина ноовозаражених је старости између 20 и 40 година. Пажња је зато на студентима, средњошколцима, младима. Али морамо да гледамо и на велике колективе.

КАКО ДА СПРЕЧИМО ПРЕНОШЕЊЕ

- Сви који су позитивни, а нису за болницу иду у кућну изолацију 14 дана. А онда да обезбедимо повећани обим тестирања, да идемо и на оне који су контакти инфицираних.

- И позитивност ће још да расте ако се одмах не уозбиљимо. И зато је изузетно важна ова недеља, да видимо да ли смо успели да убедимо све оне који су потенцијални извор вируса да се понашају одговорно према себи и околини.

- Надам се да неће бити као у јулу. Да нам се то не би десило, константно скрећемо пажњу становништву да се понаша одговорно. Увек је боље схватити озбиљност ситуације него користити казне и прекршајне пријаве.

ДО КАДА ЋЕ ТРАЈАТИ ТРЕЋИ ТАЛАС

- Сигурно ће трајати све до нове године. Октобар ће да прође врло брзо, а тиме пролази и михољско лето, кад је више људи било на отвореном. А онда долазе новембар и децембар, хладни и влажни, људи ће боравити у затвореном. И нормално је да ће бити много већи ризик за преношење.

- Уз поштовање свих мера, можемо да се изборимо. Заиста се надам да ће сви бити свесни да се морамо понашати одговорно и да нећемо прећи ту страшну бројку.

ТРЕБА ЛИ ДА СЛАВИМО КРСНЕ СЛАВЕ

- Обавезно да се славе славе, с тим да сваки домаћин процени који су то услови под којима ће безбедно славити. А то значи не више од 30 људи, али и да се има простор за то, да буде барем 1,5 м између сваког. Тамјан је добро да користе, али тамјан није тај који ће сигурно дезинфиковати просторију. И храна треба да буде припремљена уз поштовање дезинфекције. Српски обичај је да се слави у кући. А то модерно прослављање по кафанама, то није српски обичај. И подразумева се - без грљења и љубљења.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“