НА ХИЛАНДАРУ СУ СВИМА ЗДРАВИ ЗУБИ: Чедомир Пантелић, стоматолог из Новог Сада, са колегама из Србије, у хуманој мисији на Светој Гори

Љиља ПРЕРАДОВИЋ

18. 10. 2020. у 10:00

СПОКОЈ и тишина манастира Хиландар, већ при првом сусрету пре пет година, чудесно су опчинили Чедомира Пантелића, стоматолога из Новог Сада, који заједно са колегама из Крагујевца, Београда, Новог Сада и Горњег Милановца, у хуманој мисији походи Свету Гору и монасима, али и ходочасницима који се ту затекну - лечи зубе.

НА ХИЛАНДАРУ СУ СВИМА ЗДРАВИ ЗУБИ: Чедомир Пантелић, стоматолог из Новог Сада, са колегама из Србије, у хуманој мисији на Светој Гори

Фото Н. Карлић и приватна архива

Тренутак када је 2015. године из Уранополиса, луке на Халкидикију, бродом кренуо на Хиландар, никада неће заборавити. Од узбуђења што ће и његова нога крочити на Свету Гору, срце му је јаче тукло, а док је пловило секло морске таласе, с дечјом радозналошћу, нестрпљиво је ишчекивао да пред собом угледа древно здање, једног од најзначајнијих средишта српске културе и духовности, које је до тада гледао само на фотографијама.

Стигавши на Хиландар и у прву српску болницу првобитна збуњеност др Пантелића, иначе и председника Стоматолошке коморе Србије, у трену је прошла. Срдачан дочек монаха, као и при сваком наредном сусрету, утицали су да се осећа добродошао, духовно смирен и испуњен. А, замену, додуше на неколико дана, дотадашњег живота са монашким, доживљава као посебан и вредан дар и непроцењиво искуство.

- Рад у тамошњој зубарској ординацији уопште нам не пада тешко - вели у разговору, за "Новости", наш саговорник, истичући да је за племениту мисију најзаслужнији његов колега Веселин Лукић из Крагујевца, којем се радо и без двоумљења придружио. - Ординација је, захваљујући добротворима добро опремљена савременом опремом и, заиста, имамо све што нам је неопходно да можемо монасима да поправљамо зубе, радимо протетику и све друго што је потребно.

ПОДРШКА

ВЕЛИКУ подршку за оно што ради са колегама из других градова Србије Пантелић има од породице, посебно од супруге и колегинице Светлане.

- Њој, али и познаницама и пријатељицама по сваком повратку морам детаљно да причам како је било и да им описујем монашки, и уопште живот на Хиландару - каже наш саговорник. - С обзиром на чињеницу да женама није дозвољен долазак у Хиландар, трудим се да им што верније дочарам живот на Светој Гори.

Екипа Стоматолози у хиландарској ординацији, Фото Н. Карлић и приватна архива

Стоматолог који је до сада седам, осам пута по недељу дана боравио у хуманитарној мисији на Хиландару, каже да су претходних година монасима, а њих је око 60, зуби савршено сређени и да им се сада, буквално, само одржавају. Са собом су водили и зубног техничара, како би се на лицу места одрадило све што је потребно.

- После великог пожара 2004. и обнове болнице архимандрита Василија, отворене су интернистичка, кардиолошка и офталмолошка амбуланта, а затим и стоматолошка, тако да монаси, али и ходочасници који походе Свету Гору, имају потпуну здравствену бригу. Захваљујући томе, монаси више нису принуђени да, када имају неки здравствени проблем, путују три сата, колико је од манастира удаљена прва болница.

"Болница" Медицински центар на Хиландару, Фото Н. Карлић и приватна архива

Већ свикнут и на монашки живот, Пантелић каже да су до марта и проглашења пандемије вируса корона и затварања грчке границе, лекари на Хиландар одлазили по већ разрађеном систему. У сменама су остајали по четири, пет дана.

- Чим стигнемо одмах почнемо да радимо, и живимо по њиховим, монашким правилима - предочава нам Пантелић живот цивила на Хиландару. - Заједно са њима се хранимо, једемо исте оброке, за које морам да кажем да су одлично избалансирани, присуствујемо литургијама. Мир који тамо осетим је заиста нешто посебно, а поштовање монаха које нам указују, осети се на сваком кораку. Отварају нам ризницу, вински подрум.

ХИЛАНДАРСКО ЛЕКАРСКО ДРУШТВО

ХИЛАНДАРСКО лекарско друштво српски лекари су основали децембра 2015. године са циљем да својим знањем и искуством пруже здравствену заштиту свештеном братству Свете царске српске лавре Хиландара, и на тај начин дају свој допринос очувању једне од највећих светиња и најбогатије духовне културне ризнице нашег народа. У Хиландару се, поред осталог непроцењивог блага, чувају и Хиландарски типик из 1200. године у којем Свети Сава први пут међу Србима уређује институцију болнице и Хиландарски медицински кодекс, збирка медицинских списа из половине 16. века.

Нашим лекарима, али и монасима на Хиландару, тешко пада немогућност сусрета и дружења због новонастале ситуације са ковидом 19. То их, међутим, није спречило да свих ових месеци буду у контакту, па се надају да ће се све ускоро смирити и да ће поново походити пријатеље на Светој Гори.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (2)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE