ДОБРО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Научници утврдили седам група симптома короне!
СТУДИЈА показала да се имунитет „удвостручује“ у одбрани помоћу имуних ћелија и антитела
Научници с Медицинског универзитета у Бечу утврдили су седам различитих облика с благим током ковида 19.
Имунолог Винфрид Пикл, алерголог Рудолф Валент и њихове колеге испитали 109 реконвалесцената и 98 здравих људи из контролне групе, а идентификовали су седам група симптома.
- У последњој групи смо установили да је више људи с младим имуним системом погођено губитком чула мириса и укуса - каже Пикл за Дојче веле, а преноси РТС.
Млади имуни систем не мери се старошћу пацијента, већ бројем имуних ћелија које су недавно мигрирале из тимуса (Т-лимфоцита).
Може бити и преклапања између група симптома. Међутим, показале су се везе између различитих група и специфичних имунолошких параметара. На пример, ток болести праћен високом температуром у корелацији с имунолошким памћењем тела могао би да указује на релативно дуг имунитет. Губитак чула укуса и мириса, с друге стране, повезан је с вишим нивоом Т-лимфоцита.
На основу анализе крви открили су да болест након 10 недеља оставља значајне промене у имуном систему - нешто попут „отиска прста“ у крви пацијента. Број гранулоцита, који су иначе одговорни за борбу против бактеријских патогена у имуном систему, био је знатно нижи од уобичајеног у групи ковид 19. - То је било изненађујуће и сасвим ново. Због тога имуне ћелије ЦД4 и ЦД8 развијају памћење, а ЦД8 Т-ћелије остају снажно активиране. То показује да се имуносистем још интензивно носи с болешћу и након више недеља од прве инфекције - објашњава Пикл.
То би могао да буде разлог зашто многи пацијенти након инфекције дуже осећају слабост. Истовремено, регулаторне Т-ћелије биле су знатно смањене - то је, како каже Пикл, опасна мешавина која би могла да доведе и до аутоимуног обољења. Поред тога, у крви реконвалесцената могло се доказати и повећавање имуних ћелија које производе антитела.
Што је код блажег облика болести била већа температура оболелог, то је био и израженији имунитет на вирус. - Ова сазнања помажу нам у развоју могућих вакцина јер сада можемо да се ослонимо на обећавајуће биомаркере и спроведемо још бољи надзор - наглашавају научници у студији објављеној у часопису Алерџи.
Студија је показала да се имунитет код човека „удвостручује“ у одбрани од болести помоћу имуних ћелија и антитела - попут одбране фудбалског тима. Имуне ћелије тако могу да „запамте“ одређене „потезе“ вируса и да реагују на њих.
Симптоми
1. Симптоми слични грипу (температура, грозница, умор и кашаљ)
2. Симптоми прехладе (цурење носа, кијање, суво грло и зачепљен нос)
3. Болови у зглобовима и мишићима
4. Упала очију и слузокоже
5. Проблеми с плућима (упала плућа и отежано дисање)
6. Гастроинтестинални проблеми (укључујући пролив, мучнину и главобољу)
7. Губитак чула мириса, укуса и други симптоми
(Курир.рс)
Препоручујемо
ВИРУС КОРОНА У ФРАНЦУСКОЈ: Више од 38.000 новозаражених, преминуло 270 особа
08. 11. 2020. у 20:30
ВИРУС КОРОНА У СЕВЕРНОЈ МАКЕДОНИЈИ: Данас мало мање заражених, преминуло 26 особа
08. 11. 2020. у 20:25
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)