ДОБРО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Научници утврдили седам група симптома короне!
СТУДИЈА показала да се имунитет „удвостручује“ у одбрани помоћу имуних ћелија и антитела
Научници с Медицинског универзитета у Бечу утврдили су седам различитих облика с благим током ковида 19.
Имунолог Винфрид Пикл, алерголог Рудолф Валент и њихове колеге испитали 109 реконвалесцената и 98 здравих људи из контролне групе, а идентификовали су седам група симптома.
- У последњој групи смо установили да је више људи с младим имуним системом погођено губитком чула мириса и укуса - каже Пикл за Дојче веле, а преноси РТС.
Млади имуни систем не мери се старошћу пацијента, већ бројем имуних ћелија које су недавно мигрирале из тимуса (Т-лимфоцита).
Може бити и преклапања између група симптома. Међутим, показале су се везе између различитих група и специфичних имунолошких параметара. На пример, ток болести праћен високом температуром у корелацији с имунолошким памћењем тела могао би да указује на релативно дуг имунитет. Губитак чула укуса и мириса, с друге стране, повезан је с вишим нивоом Т-лимфоцита.
На основу анализе крви открили су да болест након 10 недеља оставља значајне промене у имуном систему - нешто попут „отиска прста“ у крви пацијента. Број гранулоцита, који су иначе одговорни за борбу против бактеријских патогена у имуном систему, био је знатно нижи од уобичајеног у групи ковид 19. - То је било изненађујуће и сасвим ново. Због тога имуне ћелије ЦД4 и ЦД8 развијају памћење, а ЦД8 Т-ћелије остају снажно активиране. То показује да се имуносистем још интензивно носи с болешћу и након више недеља од прве инфекције - објашњава Пикл.
То би могао да буде разлог зашто многи пацијенти након инфекције дуже осећају слабост. Истовремено, регулаторне Т-ћелије биле су знатно смањене - то је, како каже Пикл, опасна мешавина која би могла да доведе и до аутоимуног обољења. Поред тога, у крви реконвалесцената могло се доказати и повећавање имуних ћелија које производе антитела.
Што је код блажег облика болести била већа температура оболелог, то је био и израженији имунитет на вирус. - Ова сазнања помажу нам у развоју могућих вакцина јер сада можемо да се ослонимо на обећавајуће биомаркере и спроведемо још бољи надзор - наглашавају научници у студији објављеној у часопису Алерџи.
Студија је показала да се имунитет код човека „удвостручује“ у одбрани од болести помоћу имуних ћелија и антитела - попут одбране фудбалског тима. Имуне ћелије тако могу да „запамте“ одређене „потезе“ вируса и да реагују на њих.
Симптоми
1. Симптоми слични грипу (температура, грозница, умор и кашаљ)
2. Симптоми прехладе (цурење носа, кијање, суво грло и зачепљен нос)
3. Болови у зглобовима и мишићима
4. Упала очију и слузокоже
5. Проблеми с плућима (упала плућа и отежано дисање)
6. Гастроинтестинални проблеми (укључујући пролив, мучнину и главобољу)
7. Губитак чула мириса, укуса и други симптоми
(Курир.рс)
Препоручујемо
ВИРУС КОРОНА У ФРАНЦУСКОЈ: Више од 38.000 новозаражених, преминуло 270 особа
08. 11. 2020. у 20:30
ВИРУС КОРОНА У СЕВЕРНОЈ МАКЕДОНИЈИ: Данас мало мање заражених, преминуло 26 особа
08. 11. 2020. у 20:25
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)