ВАЖНО ЗА СВЕ КОЈИ СУ ПРЕЛЕЖАЛИ КОВИД: Имунитет је ограниченог трајања, ево до када сте заштићени од поновне инфекције

Novosti online

09. 11. 2020. у 22:08

ИСТРАЖИВАЧИ у Аризони, са српским научником Јанком Николићем Жугићем на челу, открили су да се антитела након прележане инфекције коронавирусом у организму задржавају много дуже него што се пре мислило.

ВАЖНО ЗА СВЕ КОЈИ СУ ПРЕЛЕЖАЛИ КОВИД: Имунитет је ограниченог трајања, ево до када сте заштићени од поновне инфекције

Фото: ЕПА

Грађани који су прележали коронавирус стичу висококвалитетна анитетала, а самим тим и дугорочнији имунитет на овај вирус, који траје најмање пет до седам месеци, показала је најновија студија научника с Медицинског факултета Универзитета Аризона у Тусону у САД, у којој је један од главних истраживача био и Србин проф. др Јанко Николић Жугић.

Научници су спровели студију на око 6.000 испитаника како би проучавали производњу антитела након заразе САРС-КоВ-2.

- Изражене су многе забринутости да имунитет на ковид 19 није трајан. Користили смо ову студију да истражимо то питање и утврдили смо да је имунитет стабилан најмање пет месеци. Јасно видимо да се висококвалитетна антитела и даље производе пет до седам месеци након инфекције САРС-КоВ-2 - рекао је Дипта Батачарја, професор Медицинског факултета, а преноси сајт Футуритy.орг.

Према речима нашег научника и шефа одељења за имунобиологију др Јанка Николића Жугића, у студији су праћени нивои антитела током неколико месеци код људи који су били позитивни на корону.

- Кад вирус први пут зарази ћелије, имунолошки систем користи краткотрајне плазма ћелије које производе антитела да би се одмах борио против вируса. Та антитела се појављују у тестовима крви у року од 14 дана од инфекције. Друга фаза имунолошког одговора је стварање дуговечних плазма ћелија, које производе висококвалитетна антитела која пружају трајнији имунитет - рекао је коаутор студије др Николић Жугић и додао да је његов тим од 30. априла до сада тестирао скоро 30.000 људи на присуство антитела.

Истраживачи мисле да су се раније студије концентрисале само на производњу антитела из почетних инфекција, што је резултирало закључком да ниво антитела пада веома брзо након оздрављења и да се зато мислило да грађани имају само краткорочни имунитет након прележаног вируса.

ДР АНА ГЛИГИЋ: Још је рано за закључке

Вирусолог др Ана Глигић каже да ће се прави подаци за појаву и трајање антитела знати тек с протоком времена.

- По мом искуству, количина и трајање антитела зависе од метода које употребљавате. Научници имају најбољу намеру, али се све ради у журби јер је приоритет зауставити пандемију. Тек након четири године од појаве вариоле вере код нас смо добили прецизне податке, који су и сада од велике користи научницима у истраживању и ове пандемије, али просто мора да прође одређено време - рекла је чувена др Глигић.

ПРОФ. ДР ТАЊА ЈОВАНОВИЋ: Открили стварање дуготрајних антитела

Вирусолог проф. др Тања Јовановић, продекан за редовну наставу Медицинског факултета у Београду, оцењује да је овим радом доказано постојање дуготрајног имунског одговора на ковид.

- Они су открили да се на почетку инфекције синтетишу антитела ниског афинитета, и то на С1 субјединицу најповршнијег вирисног антигена. С1 субјединица поседује место које омогућава вирусу специфично везивање за рецептор. Она су важна на почетку инфекције и знатно смањују могућност вируса да нападају, односно инфицирају друге ћелије. Ова антитела се брзо губе, по завршеном послу, и замењују високоафинитетним хуморалним одговором на С2 субјединицу, која су дугоживећа и која штите од поновне инфекције - објаснила је др Јовановић.

(Курир.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE