"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ! САД И ТАРА НА МЕТИ АЛАВИХ ГРАДИТЕЉА: Све се више гради у слабије заштићеним деловима

Никола Јанковић

15. 11. 2020. у 09:00

БУКОВЕ шуме на нетакнутим висовима и падинама планине Таре номиноване су за упис на Листу светске природне баштине.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ! САД И ТАРА НА МЕТИ АЛАВИХ ГРАДИТЕЉА: Све се више гради у слабије заштићеним деловима

Фото НП ТАРА

Реч је о локалитетима Звезда и Рача на површини од око 2.000 хектара у првој, најстроже чуваној зони заштите Националног парка. Паралелно са првом српском кандидатуром за престижну листу, годину на измаку обележила је и "златиборизација" - све интензивнија градња у слабије брањеним деловима планине, па су пред многобројним институцијама испреплетених надлежности - велики изазови очувања Таре.

- Подручје Звезда садржи једну од ретких преосталих станишта Панчићеве оморике у кањону реке Дрине. Реч је о реликтној шумској заједници букве, јеле и смрче. Подручје Рача обухвата реликтну шумску подасоцијацију букве и ораха и налази се у најнижем делу клисуре реке Раче - објаснила је Милица Томић, помоћник директора у Националном парку Тара.

- Иницијативу предводи Завод за заштиту природе Србије како би први резервати природе у нашој земљи добили јединствени вид међународне заштите, у оквиру Конвенције о заштити светске културне и природне баштине.

На овај начин, Србија би се прикључила групи од још 12 европских држава, на листи у коју је тренутно уврштено око 80 нетакнутих букових шума. Општи циљ је очување ендемичних шумских екосистема значајних за европски континент, како би у њима уживале и будуће генерације човечанства.

- Да ли ће наша номинација бити прихваћена, знаће се средином 2021. године - додала је Томићева. - Евалуацију номинације за упис на листу Светске природне баштине обавља Међународна унија за заштиту природе (IUCN), као званично саветодавно тело Комитета светске баштине.

Подручја предложена за сврставање на листу Унеска налазе се у зони првог степена заштите, а номинација је показатељ да су ови делови сачувани на најбољи могући начин и потврда су добро обављеног посла у Националном парку "Тара" који ће идуће године обележити 40 година постојања.

Међутим, проблеми постоје у подручјима са нижим степеном заштите, у којима је градња дозвољена према важећим законским актима, као и према просторним плановима општине Бајина Башта и града Ужица. Догодило се да су пандемија короне и све већа загађеност ваздуха у градовима, многима "отвориле очи" и апетите за природним лепотама Србије, нарочити градитељима са дубљим џепом.

НЕТАКНУТА Букова шума на Тари, Фото НП ТАРА

- Приметан је појачан интензитет градње, то се најбоље види на подручју Заовина. Законска регулатива омогућава градњу, а инспекцијске службе као да немају довољно капацитета да контролишу поштовање прописаних услова - истичу у Националном парку.
На "мети" градитеља су туристичка одредишта Калуђерске баре и Митровац, али и друга места са нижим степеном заштите.

У ДРУШТВУ ОДАБРАНИХ

ПОРЕД Таре, за Светску листу природне баштине кандидати су и национални паркови "Фрушка гора" и "Копаоник". Тачније, номиновани су локалитети у режиму строге заштите: Папратски до и Равне у НП "Фрушка гора" и "Козја стена" у НП "Копаоник". Последњи пут, ова листа проширена је 2017. године, а до сада су на њу уврштени шумски предели Карпата, шуме Словачке, Украјине, Немачке... Реч је о друштву одабраних и посебних, у коме се до сада нашло 12 држава.

Овај проблем није могао остати невидљив за надлежне у општини Бајина Башта. Недавно су усвојена нова правила за изградњу на Тари, са јасно дефинисаним појединостима.

Фото НП ТАРА

Уведена је строга контрола пројектне документације, при изградњи мора се поштовати градитељско наслеђе овог краја, уз обавезну употребу природних материјала.

- Примера ради, малтерисана површина објеката не сме прелазити 50 одсто и мора бити беле или светле пастелне боје, док најмање половина површина мора бити покривена дрветом и каменом - објашњавају у Општини Бајина Башта.

Провера Међународни експерти са домаћинима из НП "Тара", Фото НП ТАРА

На папиру, уређено је пуно да се спречи урбанизација делова Таре са нижим степеном заштите. У пракси, лепе жеље може осујетити стара овдашња бољка - реч је о помешаним надлежностима и одговорностима, подељеним између две локалне самоуправе и између локалних и републичких институција.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (1)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?! Жена, чувена певачица, наручила убиство кошаркаша?