НА СНАГУ УПРАВО СТУПИЛЕ НОВЕ МЕРЕ: Ево шта се све мења због пораста оболелих од короне

Novosti online

24. 11. 2020. у 17:30 >> 18:04

ЗБОГ повећања броја новооболелих и све лошије епидемиолошке ситуације Влада Србије прописала је нове мере за сузбијање ширења корона вируса су ступиле на снагу данас тачно у 18 сати. Које нам то све измене доноси у нашем свакодневном животу.

НА СНАГУ УПРАВО СТУПИЛЕ НОВЕ МЕРЕ: Ево шта се све мења због пораста оболелих од короне

Фото: П.Милошевић

Поред актуелних, које се пре свега односе на обавезно ношење заштитне маске и физичке дистанце, уведене су и нове мере које ће променити свакодневни начин живота, а односе се пре свега на угоститељске и друге услужне објекте, културне установе, као и на градски превоз.

Ово су сви детаљи мера и промене које нас очекују данас од 18 сати:

1. КРАЋЕ РАДНО ВРЕМЕ

Скраћење радног времена до 18:00 часова ресторанима, кафићима, баровима, клубовима, кладионицама и тржним центрима – тачно тако гласи нова мера која на снагу ступа данас.

Решена дилема

Иако је најпре доношењем ове одлуке остало непознато на које се све делатности, поред угоститеља, односе ове промене објавом у Службеном гласнику решене су све недоумице.

"У периоду почев од 24. новембра 2020. године закључно са 3. децембром 2020. године, радно време угоститељских објеката (ресторана, кафића, барова, клубова и сл.), трговинских центара, позоришта, биоскопа и других установа културе и приређивача посебних и класичних игара на срећу ограничава се тако да ти објекти неће радити од 18.00 часова до 5.00 часова наредног дана", пише у Уредби која је објављена у Службеном гласнику.

Фото: Н.Живановић

Истом уредбом измењен је и члан претходне, која се односила на забрану рада свега поменутог, али и продавница и других малопродајних трговинских објеката, од 21 до 5 сати. Поменути члан је измењен тако да су у њему остале само продавнице и други малопродајни трговински објекати, што значи да они могу да раде до 21 сат, односно неће радити од 21 до 05 сати, како тачно пише у уредби.

Иако је и ова мера деловала конфузно, те имала и недоумица око појединих занимања и радњи, посебно у тржним центрима, током јучерашњег дана је и то разрешено.

- Дакле, све радње које се не налазе у тржним центрима, попут бутика у Кнез Михаиловој улици или фризера у вашем насељу, али и многобројних занатлија, моћи ће да раде као и по претходној одлуци до 21.00 - разрешио је дилему за "Блиц" Дарко Главаш први човек Секретаријата за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координације односа са грађанима.

Измењено радно време

* Радно време до 18 сати важи за: ресторане, кафиће, барове, клубове, кладионице и тржне центре. Такође, за позоришта и биоскопе, односно установе културе, важи режим рада до 18 часова, што значи да последња пројекција/представа мора да се заврши до тог времена.

* Радно време до 21 сат важи за: продавнице прехрамбене робе и киоске, фризере, бутке, као и друге занатске радње које се не налазе у тржним центрима. Ово се такође односи и на банке, поште и теретане.

Фото П. Милошевић

* Неограничено радно време: апотеке, бензинске сатнице за продају горива и угоститељски и други објекти који врше доставу хране могу да раде 24 часа.

2. ОБАВЕЗНА ЗАШТИТА

Обавезно и безусловно коришћење личне заштитне опреме (ношење заштитне маске) у затвореном простору, као и на отвореном простору у оним ситуацијама где се не могу избећи међуљудски контакти – такође је мера.

Ношење заштитне маске у затвореном простору је нешто што се не мења током трајања целе епидемије, међутим све се чешће говорило и о маскама на отвореном.

То је била препорука коју је струка свакодневно наглашавала, а и сада се као обавезна мера истиче да су маске обавезне и на отвореном простору у оним ситуацијама где је немогуће одржати физичку дистанцу.

Дакле, уколико чекате у реду (пошти, банци, продавници), налазите се у пешачкој зони или било ком другом месту где је немогуће одржати социјалну дистанцу од 1,5 метар маска је обавезна.

Фото: Depositphotos

Такође, у кафићима и ресторанима лице без маске може да буде једино док је за столом, а у свим другим околностима маска је обавезна - док улазите, излазите, идете до тоалета...

3. ЗАБРАНА ОКУПЉАЊА ВИШЕ ОД 5 ОСОБА

Забрана свих јавних окупљања с присуством више од пет особа, у затвореном и на отвореном простору. Од ове мере изузети су радне организације, школске установе, продавнице, тржни центри и слични објекти, за које важи прописано ограничење броја присутних особа у сваком тренутку у односу на квадратуру објекта минимум четири метра квадратних по особи.

Ова мера ступила је на снагу 6. новембра, те и даље важи, а о њој је тада говорила и др Дарија Кисић Тепавчевић.

- Забрана се односи на окупљање на јавним манифестацијама, што се односи на прославе, конгресе и семинаре. Мисли се на организована окупљања. Не односи се на школску и радну средину - нагласила је тада она.

Фото: Н.Живановић

Овим се дакле забрањује свако организовано окупљање, што се најпре мисли на прославе и приватне журке, али и на свако друго присуство више од пет особа.

4. РАД ОД КУЋЕ

Иако се раније о овоме мало говорило, једна од нових мера је омогућавање рада од куће свим запосленима код којих то радни процес допушта.

Министар здравља Златибор Лончар, рекао је данас, коментаришући нове мере да су два разлога у овом случају пресудна.

- Међу мерама је да се омогући рад од куће и то из два разлога да људи не праве контакте и да растерете градски превоз - рекао је он.

Остаје питање колико је у појединим делатностима могуће да се ова мера и примени.

То се најпре односи на државне органе, послове које имају свакодневне контакте са странкама где је готово немогуће омогућити рад од куће.

Фото Depositphotos

Ипак, како је наведено да се мера односи на омогућавање рада од куће свим запосленима код којих то радни процес допушта, одређени запослени мораће и даље, упркос овој мери да свакодневно одлазе на посао.

5. ПОЈАЧАНА КОНТРОЛА У ПРЕВОЗУ

Строга контрола обавезе ношења заштитне маске у возилима јавног превоза, уз ограничење максималног броја путника у возилу на половину декларисаног капацитета возила – тачно тако гласи још једна нова мера.

Како је градски превоз једно од главних места преношења вируса надлежни су стално, поред ношења маске, апеловали и на контролу спровођења ове мере.

Сада ће и градски превоз претрпети измене јер ће број путника бити ограничен, те ће морати да се обезбеде и додатна возила како се не би стварале гужве.

- Појачаћемо градски превоз да би биле мање гужве, када се попуни градски превоз до 50 одсто путника, неће стајати на станици, док се не рашчисти гужва - истакао је данас Лончар.

Око ове мере било је доста недоумица, а након заседања Градског Кризног штаба дилеме више нема.

Градски саобраћај неће бити обустављен, а продужава се време такозваног шпица када ће бити повећан број возила. Уместо досадашњег шпица који је трајао од 15 до 17 часова, када је укључиван максималан број возила, убудуће ће бити продужен и трајаће од 15 до 20 часова.

Према одлуци градског Кризног штаба у том периоду ће бити укључено 236 возила више од уобичајеног броја.

Фото И. Маринковић

То практично значи да ће на улицама у периоду од 15 до 20 часова бити 1.641 возило јавног градског превоза.

Наводи који су се појављивали у јавности попут - да аутобус ако у њему буде преко 50 одсто попуњености, неће стати на станици - нису основани, навели су у Граду.

6. И ОСТАЛЕ МЕРЕ ПОД ДОДАТНОМ КОНТРОЛОМ

Поред градског превоза, контрола ће бити појачана и у случају кућне изолације, кућног карантина односно самоизолације, као и свих осталих противепидемијских мера које су на снази.

Кућна изолација се прописује као противепидемијска мера издвајања инфицираних особа без симптома или са симптомима болести која не захтева лечење у болници.

Према закону, карантин у кућним условим налаже инфектолог или други доктор медицине у складу са наредбом министра, о чему обавештава епидемиолога надлежног института, завода за јавно здравље или друге надлежне здравствене установе.

Дужина трајања карантина у кућним условима одређује се у времену трајања максималне инкубације одређене заразне болести. Детаљније о контроли карантина можете да прочитате овде.

7. ПРОМЕНЕ И У ОБРАЗОВНИМ УСТАНОВАМА

Фото: ВН

Школска настава могла би, због погоршања епидемиолошке ситуације, такође у наредним данима могла да претрпи одређене измене. Оно што је сигурно јесте да потпуно обуставе неће бити, већ ће се настава обављати на даљину односно онлајн, а уколико буде усвојена мера о селективном преласку на онлајн она ће бити орочена на 10 или 15 дана.

Поред тога, доста се протеклих дана од стране струке мого чути и то да ће зимски распут бити дужи него раније, те је било предлога да школарци на одмору буду од 21. децембра, до 20. јануара.

- Школе се не затварају, може се прећи на онлајн, помиње се идеја да се унифицирају календари АП Војводине са остаком Србије у погледу распуста, да распуст буде од 21. децембра до 20. јануара да би се покрили сви празници. Разговараћемо и о преласку на онлајн наставу за ученике средњих школа и децу од 5. до 8. разреда - рекао је јуче министар просвете Бранко Ружић и додао да ће се о томе расправљти ових дана.

У учионице на наставу и даље би ишли најмлађи од првог до четвртог. Вртићи су и даље отворени.

- Не смемо заборавити да ту децу мора неко и да чува - додао је Ружић.

Фото: Архива Новости

Поједине локалне самоуправе су већ искористиле недовољно јасну законску регулативу, те су након проглашења ванредне ситуације одлучиле да, до даљњег, затворе школе, а ђаке пошаљу на онлајн наставу. Такав је био случај са Врбасом, Параћином, Темерином, Бујановцем, али и појединим образовним установама у Нишу.

Дакле, од данас је ступило на снагу доста промена, а све мере су орочене на период од 10 дана, након чега ће бити изнова размотрене у складу са кретањем епидемиолошке ситуације.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“