МИНИСТАР РУЖИЋ О УЧЕЊУ НА ДАЉИНУ: Министарство уложило додатне напоре да би осетљивим групама образовање било доступније и квалитетније

Танјуг

10. 12. 2020. у 12:59

МИНИСТАР просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић каже да је Министарство током пандемије посебну пажњу посветило учењу на даљину, као и да су уложени додатни напори да би осетљивим групама образовање било доступније и квалитетније.

МИНИСТАР РУЖИЋ О УЧЕЊУ НА ДАЉИНУ: Министарство уложило додатне напоре да би осетљивим групама образовање било доступније и квалитетније

Бранко Ружић / Фото Танјуг

Ружић је на конференцији поводом Међународног дана људских права казао да су посебни напори уложени за повећање квалитета ученика припадника националних мањина, са посебним освртом на ученике ромске националности и ученике са сметњама у развоју и инвалидитету.

За нешто више од 58.000 ученика у Србији започет је пројекат премошћавања дигиталног јаза за децу из осетљивих група, казао је Ружић и додао да се та интервенција надовезује на досадашња достигнућа у развоју дигитализације уз формирање дигиталних библиотекла у 30 школа са значајним бројем ромских и других ученика слабијег материјалног стања.

У оквиру те иницијативе, према речима министра, школама ће бити достављено 1.890 таблета и 60 преносних рачунара, а планирано је да 250 педагошких асистената добије лаптопове као додатну подршку за учење на даљину ученика из ромских, нестандардних насеља.

- Настављамо са организацијом наставе на даљину на српском језику, али и за 44.070 ученика који наставу похађају на језику националне мањине, на албанском, словачком, мађарском, босанском, хрватском, бугарском, румунском и русинском језику - казао је Ружић.

Прошле школске године емитовано је 3.310 образовних прилога на осам језика, а до сада је снимљено за ову школску годину 2.470 часова за основно и средње образовање.

Националним саветима националних мањина је достављено укупно 34 лиценци, снимљено је и 60 часова од планираних 300 за предмет српски као нематерњи језик.

У области инклузивног образовања за децу са сметњама у развоју и инвалидитетом у образовним установама, додаје Ружић, припреман је сет препорука за укључивање деце у договору са Саветом родитеља, а рад се планира у малим групама од по једног или два ученика тамо где је могуће.

Министарство је обезбедило и 7.000 прилагођених уџбеника за децу са инвалидитетом, а у сарадњи са УНИЦЕФ-ом набављен је за РТС софтвер за аутоматско претварање гласа у титлован текст како би се унапредила и приступачност за глуве и наглуве ученике.

Такође, Ружић додаје да су у наставу на даљину укључени и мигранти који су ученици, а који добијају поодршку и у току пандемије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (4)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”