СРПСКИ ДОКТОР ДОБИО БИТКУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Открио које лекове је пио и како ојачати имунитет након болести

Novosti online

11. 12. 2020. у 19:29

ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ др Дино Тарабар био је гост "Београдске хронике" на РТС, а тема је била актуелна ситуција са короном, као и како ојачати имунитет у доба епидемије.

СРПСКИ ДОКТОР ДОБИО БИТКУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Открио које лекове је пио и како ојачати имунитет након болести

Фото: РТС принтскрин

Зашто неки пацијенти који имају симптоме короне добију антибиотике, а нек не, већ им се препишу тек када им се стање погорша, једно је од питања гледалаца ове емисије.

- Питање употребе антибиотика у првих неколико дана је дискутабилно. Ако се ради о вирусној болести, није неопходно давати антибиотике у првих неколико дана. Дајемо их обично код старијих људи где очекујемо суперинфекције бактеријске или неке компликације. Вируси које лечимо антибиотицима може да буде проблематично, јер лекови могу да униште околну, сапрофитну флору и клиничка слика ће се погоршати. Клиничка слика грипа, прехладе и короне у једном тренутку може бити идентична  и није лако то проценити само на основу једног контакта. На плућима не морате да чујете баш ништа и то може да заведе - прича и додаје да је било случајева у "Драгиши Мишовићу" где су тек на скенеру видели обострану упалу плућа.

Свакако, савет пацијентима је да не чекају, већ да се јаве у ковид амуланту чим осете симптоме.

- И ја сам чеако пет дана да видим шта се дешава - каже доктор да и лекари некада греше.

Који су то симптоми знак за аларм, доктор каже - респираторни. 

- Губитак даха, отежано дисање, недостатак ваздиха, болови у мишићима, то је нешто што уз температуру која не спада и враћа се и после узимања лекова попут парацетамола, знак да треба да се јаве поново јер је врло могуће да долази до развоја клиничке слике. Болест се може манифестовати и проливима, али највећи број пациената ће имати респираторне тегобе. Поента је да се не лече код куће и касније, када дођу у јако тешком стању, веома их је тешко извући - каже др Тарабар.

Колико могу суплементи да помогну, и да ли можемо да се предозирамо и претерамо са уносом, доктор каже:

- Витамин Д, Ц, магнезијум, цинк селен, пробиотици се препоручују - каже др Тарабар.

- Д витамин је антиинфламаторан и њега узимамо редовно иначе, поготово у зимском периоду. Добро га је узимати превентивно и за оне који нису инфицирани. Он има своју антиинфламаторну улогу и превентивно се даје 2.000 јединица дневно код потпуно здравих особа. Витамин Ц препоручујем 5-6 г дневно у три различите дозе, Воитамин Д, магнезијум и цинк не треба узимати у усто време јер они иду на исте рецепторе - каже да се неће претерати са витамином Д. Д витамин не треба узимати ујутру, него поподне, као и магнезијум. Пробоитике треба узимати, поготово ншто се сада дају антибиотици, који уништавају сашрофитну флору - каже др Тарабар и додаје да цена код одабира суплемената не игра битну улогу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

НАВИЈАЧИ БАРСЕ У ТРАНСУ: Лионел Меси се враћа кући?