НИКАКО НЕ УЗИМАЈТЕ АНТИБИОТИКЕ У ОВОМ СЛУЧАЈУ: Лекар из "Драгише Мишовића" упозорио - могу да погоршају стање
НАЈЧЕШЋИ симптоми које пацијенти код куће треба да прате и да знају када да се обрате лекару, ако посумњају да нешто није у реду, јесу респираторни.
Отежано дисање, недостатак ваздуха, болови у мишићима, уз температуру која не попушта и лако се враћа после узимања лекова против температуре – јесу знаци да треба да се јаве поново лекару јер је врло могуће да је дошло до развоја клиничке слике. Најчешће су респираторне тегобе али могу да буду и дигестивне.
Гостујући у Београдској хроници др Ана Јеремић из ковид амбуланте на Вождовцу и проф. др Дино Тарабар који ради у црвеној зони у болници "Драгиша Мишовић" поручују да се пацијенти никако не лече сами и да не остају предуго код куће.
Ако неко има јако високу температуру 39, 40, јак бол у грудима, ако кашље три дана је сасвим довољно да сачека да дође у амбуланту. Ако су у питању блажи симптоми, температура која варира између нормалне температуре и благо повишене, ако су симптоми кашаљ и гребање у грлу, губитак чула мириса то су знаци да ипак може да се сачека та три дана а можда и дуже, објашњава др Јеремић.
Додаје да се пацијенти у сваком тренутку могу јавити телефоном у ковид амбуланту и добити савете шта да узму од витамина, терапије и када да дођу на преглед.
Доктор Дино Тарабар каже да је питање употребе антибиотика у првих неколико дана дискутабилно. Ако се ради искључиво о вирусној болести антибиотици нису неопходни.
- Ми их углавном дајемо код старијих људи где очекујемо бактеријске суперинфекције да би их заштитили од нових компликација. Некада вируси које лечимо антибиотицима могу да нам направе проблем тако што ће антибиотици да униште сапрофитну бактеријску флору па ће се клиничка слика погоршати - објашњава др Тарабар.
Додаје да је много је тешко лекарима на првој линији да процене да ли треба дати антибиотик или не.
- Клиничка слика од прехладе, грипа, ковида у једном тренутку може бити потупно иста. Није лако то проценити на основу првог контакта. Потребно је много више, сагледати пацијента, видети клиничку слику, лабораторијске налазе, крвну слику и це-ер-пе. На плућима не морате да чујете ништа и то може да заведе - објашњава доктор.
Наглашава да су у КБЦ "Драгиша Мишовић" имали искуства да пацијентима којима су радили рендген ништа нису видели и истог дана када се уради скенер виде обострану упалу плућа.
- Међутим не може се сваком пацијенту ни да се ради скенер. То није ни потребно. Ако искусан лекар процени да треба онда апсолутно треба јер је велика грешка доћи касно. Ако се закасни и ако дођемо у тих наредних седам дана, јер смо видели да седмог дана долази до побољшања или погоршања, ако дођу у тешком стању може заиста бити животно угрожавајуће - истиче др Дино Тарабар.
Каже да некада и лекари направе грешку.
- Изгубили смо неке колеге који су остајали и дуже код куће и дошли са тешком упалом плућа, завршили на респиратору и то није било добро. Зато није паметно остајати код куће превише дуго и лечити се код куће - поручује доктор.
Доктор Ана Јеремић каже да пацијенте шаљу на рендген плућа када год је потребно и када чују нешто што је сумњиво.
- Када се пацијент жали на дуготрајан кашаљ који траје током целог дана, када постоји осећај стезања, замарања, бола, притиска у грудима а постоји податак да је можда био у контакту са неким ко је позитиван, фебрилно стање које траје два, три дана обавезно се ради рендген плућа - објашњава симптоме докторка Јеремић.
Додаје да ако је пацијент позитиван на тестовима било на антитела или пи-си-ар тест онда се приступа детаљнијој опсервацији.
Ако је рендген добар прати се пацијент наредних дана, ради се контролна лабораторија. Некад се та слика промени, каже докторка, и пацијент сам осети тегобе а некад не. Када се његово стање промени шаље се код пулмолога, на Инфективну клинику где се раде скенери и допунска дијагностика.
(РТС)
Препоручујемо
РАЗБИЈЕНА ЖУРКА У ВЕЛИКОМ МОКРОМ ЛУГУ: Прекршене мере, ево како се правдао власник
12. 12. 2020. у 07:26
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (1)