МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ СЕВЕРНЕ МАКЕДОНИЈЕ НАЈАВЉУЈЕ: Стручна санација оштећених фресака у Осоговском манастиру
НАТПИСЕ на шест фресака у Осоговском манастиру код Криве Паланке конзервираће и вратити у првобитно стање стручњаци Националног конзерваторског центра у Скопљу.
То се наводи у одговору Министарства културе Северне Македоније Српском културно информативном центру "СПОНА", који је потписала министарка Ирена Стефоска, на Апел који су упутили поводом скрнављења фресака у овом манастиру када су имена српских светитеља и владара преименована у општехришћанске и византијске.
У препорукама Националног конзерваторског центра предвиђају се даља истраживања као и израда пројекта за конзервацију и враћање оригиналних натписа и оштећене боје.Министарство културе, и овом приликом, како се закључује, "још једном најоштрије осуђује сваку неовлашћену интеревенцију на културним добрима које поседујемо".
Осим тога, у одговору Министарства културе Српском културно информативном центру "СПОНА", наводи се да је "стручним увидом констатовано да је на самом зидном сликарству нестручно интервенисано у два наврата". Министарство културе је, како је наведено, одмах по добијању Апела"СПОНЕ" о преименовању фресака у првој зони манастирске цркве "Св. Јоаким осоговски" код Криве Паланке, упутило захтев Националном конзерваторском центру, као надлежној установи из области заштите непокретног културног наслеђа у Северној Македонији, да изврши увид стања.
У акту се, такође, прецизира се да је "увидом извршеним од стручне екипе 07.12.2020. утврђено да су натписи на фрескама у првој зони у манстирској цркви Осоговског манастира, дело зографа Димитрија Андонова Папрадришког из 1932/1933. године, које су, према приложеној фотодокументацији, преименоване од непознатог починиоца, враћени у првобитно стање од стране имаоца, Кумановско осоговске митрополије."
Подсетимо, преименовање је тајно и од непознатих починилаца изведено на јужном зиду цркве на фрескама на којима су били Свети цар Урош, Свети цар Лазар, Свет краљ Милутин и Свети краљ Стефан Дечански. После преименовања они су постали Свети цар Владимир Киевки, Свети цар Јован Милостиви, Свети Константин Велики и Свети Нићифор Фока. На северном зиду исто је учињено на ликовима Светог Никодима и Светог Стефана Првовенчаног код којих су преименовани у Светог Константина Кавасила и Светог Јустинијана Првог.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)