52.000 ЉУДИ ГОДИШЊЕ УМРЕ ЗБОГ СРЦА: Основано Удружење пацијената срчане слабости, председник новинар Пеца Поповић
У Србији је регистровано око 175.000 пацијената са слабошћу срца, годишње умре око 52.000, чуло се на виртуелном састанку одржаном поводом оснивања Удружења пацијената са срчаном слабошћу Србије.

Фото: Пиксабеј
Због симптома које пацијенти, али и лекари често приписују старости, болестима плућа и другим медицинским стањима, срчану слабост у раној фази препознаје само три одсто људи и дијагноза се неретко поставља са закашњењем.
Од пресудне важности је рана дијагностика, док је за успешно лечење срчане слабости значајно подизање свести јавности, едуковање пацијената, као и подсећање да је доступност савремене терапије, уз практиковање здравих животних навика кључна за здравље грађана, закључак је нскупа
У оквиру Удружења за срчану слабост Србије, које постоји од 2011. године, основано је Удружење пацијената срчане слабости. За председника Удружења изабран је Петар Пеца Поповић, новинар и дугогодишњи кардиолошки пацијент.
- Наша је дужност да феномен срчане слабости постане државни приоритет, да значајно смањимо лични терет суочених са срчаном инсуфицијенцијом, умањимо страх породица и створимо платформу за сарадњу, образовање, и информисање како бисмо побољшали и проширили негу болесника. Важно је да они и њихово окружење разумеју факторе ризика! Пацијентима потребни лекари са интегритетом и искуством, а никако спаситељи, умиритељи или амбициозне незналице - рекао је Поповић.
Академик проф. др Петар Сеферовић, кардиолог и председник Европског удружења за срчану инсуфицијенцију, наводи да кардиоваскуларне болести представљају један од највећих здравствених проблема данашњице, спадају у најучесталије болести у Србији и водећи су узрок смртности.
- Неадекватно лечење повећава укупне здравствене трошкове услед чешће хоспитализације, док тешки пацијенти са узнапредовалом срчаном слабошћу имају потребе за уградњом вештачке пумпе (ЛВАД) или трансплантацијом, што у изузетној мери додатно оптерећује здравствени буџет . Због тога је изузетно важно удружити пацијенте, упознати јавност са овом болешћу и причати о њој како би пацијенти могли да препознају симптоме - казао је академик Сеферовић.
Препоручујемо

ВЛАДА СРБИЈЕ УСВОЈИЛА НОВЕ МЕРЕ: Ово је детаљно радно време свих објеката за викенд
25. 12. 2020. у 17:24

ДА ЛИ ЈЕ НОВИ СОЈ КОРОНЕ СТИГАО У СРБИЈУ? Ево шта о томе кажу у Кризном штабу
25. 12. 2020. у 16:07

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)