КАКО ПРЕПОЗНАТИ ЛАЖНУ НОВЧАНИЦУ? Четири детаља указују на фалсификат
ДИРЕКТОР Одељења за националне центре за борбу против фалсификовања новчаница је објаснио на које све начине можемо да проверимо исправност новчаница.
Последњих дана појавила се информација о великој количини фалсификата који круже међу грађанима, а новчаница која је најчешће "лажирана" била је она од 1.000 динара.
Мирослав Јеремић, директор Одељења за националне центре за борбу против фалсификовања новчаница у Сектору за послове с готовином Народне банке Србије открио је за РТВ Пинк како може да се разликује фалсификат од оригиналне новчанице.
Квалитет папира
- Прва ствар на коју треба обратити пажну је квалитет папира. Дакле квалитет новчанице има специфичан звук јер је реч о заштићеном папиру доброг квалитета, док је папир фалсификата комерцијални папир лошијег квалитета и самим тим има и другачији звук - објашњава Јеремић.
Водени жиг
- Постоји више заштита новчаница, од којих је једна и водени жиг који се јасно види када је изложен светлости. Код фалсификата, имитатор покушава да направи водени жив, али не успева, замућен је и није јасан. Често и погреши лик у воденом жигу - казао је Јеремић.
Грб Народне банке
Он је објаснио да разлика постоји и у грбу Народне банке Србије који код оригинала мења боју у зависности од тога из ког угла се посматра, док код фалсификата то није случај.
Дубока штампа
Од многобројних заштита, истакао је и "дубоку штампу" коју сваки грађанин сам може да провери.
- Дубоку штампу проверавате тако што јагодицама прстију прелазите преко главног мотива на новчаници - ако је храпава оригинална је, ако није фалсификат је - објаснио је он.
Шта радити ако сумњате да је у вашим рукама фалсификат?
- Ако грађанин дође у посед лажних новчаница, требало би да оде у најближу полицијску станицу или банку. Та новчаница иде на експертизу у НБС како би се утврдило да ли је исправна или не. Ако је фалсификат нема надокнаде, ако није онда се новчаница враћа подносиоцу. У оба случаја, лице добија извештај са експертизе па и само може да се увери да ли је у питању оригинал или фалсификат - закључио је он.
По његовим речима, у току прошле године откривено је чак 2.110 динарских фалсификата од којих су најчешћи били у апоенима од 1.000 динара, затим 2.000 и 500.
Када је реч о страним валутама, 100 и 50 евра су најчешће фалсификоване новчанице у овој валути и у току прошле године у Србији их је установљено 890, као и 46 комада фалсификата од 100 долара.
Приликом хапшења једне криминалне групе, полиција је открича чак 20.564 комада новчаница у апоенима од 100 долара али оне нису ушле у укупну рачуницу с обзиром на то да нису дошле до грађана.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)