ПЛУЋНУ ФУНКЦИЈУ МЕРЕ НА ДАЉИНУ: Од сада ће астматичари моћи сами да контролишу своју болест путем апликације на телефону

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

12. 02. 2021. у 10:57

ПАЦИЈЕНТИ оболели од астме и хроничне опструктивне болести плућа добиће бесплатно уређаје помоћу којих ће моћи самостално да прате плућну функцију.

ПЛУЋНУ ФУНКЦИЈУ МЕРЕ НА ДАЉИНУ: Од сада ће астматичари моћи сами да контролишу своју болест путем апликације на телефону

Фото: Удружење

На тај начин, лекари ће и у доба пандемије моћи да прате пацијентово стање путем мобилне апликације и уређаја који се прикључује у телефон.

Због епидемије изазване корона вирусом посете лекарима значајно су редуковане, а од када је почела и имунизација против ЦОВИД 19, пацијенти који болују од астме, алергија и ХОБП имају много питања, недоумица и потешкоћа приликом контактирања лекара. Зато Удружење "Победимо астму и алергије" наставља са организовањем бесплатних саветовалишта "Кец на 10" до лета, када се и очекују појачане тегобе код ове групе пацијената.

Они ће моћи да се посаветују о својој основној болести, вакцинацији, терапији, са пулмолозима из Завода за плућне болести и туберкулозу у Београду.

- Добијамо донацију која ће значајно унапредити квалитет живота и лечења пацијената са астмом. У условима недоступности лекара и битних метода за утврђивање фазе болести, донација од 50 пик- флоуметра омогућиће да 50 пацијената, за почетак, на основу унапред утврђеног плана себи помогну у ситуацијама када осете погоршање, да прате стање и контролишу болест.Бесплатна онлине саветовалишта су пружила могућност пацијентима оболелим од астме, хроничне опструктивне болести плућа и алергијског ринитиса да, у време када су све клинике за пулмологију у Србији биле у ковид систему, дођу до лекара и потраже савет, мишљење, препоруку. Договорили смо се са стручњацима из завода да организујемо још додатних онлине саветовалишта за пацијенте, сваке друге среде од 16 до 19 сати. Консултација ће трајати 20 минута по пацијенту, а пријављивање је на Фејбук страницу "Победимо астму и алергије"(поруке уинбоx) и путем е-маил адресе: победимо.астму.алергије@гмаил.цом - истакла је Ивана Врачар, председница Удружења пацијената "Победимо астму и алергије" на wеб конференцији "Кец на 10".
 

Фото: Удружење

 

Процене су да око осам одсто одраслог становништва болује од астме, дакле око 500.000 људи у Србији, док се трећина становништва сусрела са неким обликом алергије. Астма је најмасовнија хронична болест и у свету и процењује се да ће до 2050. половина човечанстава имати озбиљне проблеме са алергијама.

- Пацијенти су били уплашени чим је наша установа ушла у "ковид систем", многи су прескакали своје терапије и посете лекару из страха да се не заразе корона вирусом, самим тим дешавала су се и погоршања болести. Управо таквим пацијентима је саветовалиште "Кец на десет" било најпотребније. Морам да напоменем да је од изузетног значаја да сви пацијенти редовно узимају своју терапију, како би се њихова болест држала под контролом, а за контролу болести сада имају и пик- флоуметара, који ће бити доступни одређеном боју пацијената. То је уређај којим се контролише један од параметара плућне функције и показатељ је да ли је болест под контролом или не- рекла је др Љиљана Тимотијевић, директорка Градског завода за плућне болести и туберкулозу на wеб конференцији "Кец на 10".

Докторка Тимотијевић каже да уређај омогућава лекарима да установе да ли и у којој мери треба да коригују терапију. Пацијент је у обавези да дува у уређај три пута ујутру и три пута увече, тако се мери и прати разлика протока ваздуха у јутарњим и дневним сатима и у зависности од тога колико забележене вредности варирају током дана, предузимају се кораци. Раније се то радило ручно, данас је прилагођено паметним телефонима, и у неколико кликова путем одређене апликације лекари прате све вредности на даљину, и онда преписују терапију.


КОД ЧЕТВРТИНЕ БОЛЕСТ НИЈЕ ПОД КОНТРОЛОМ

Истраживања која су рађена у свету показала су да је код четвртине лечених пацијената астма неконтролисана, а понегде чак и код половине пацијената.

Код великог броја пацијената, због неадекватне терапије и неправилне употребе инхалера, долази до честе појаве симптома, попут гушења и напада, који се само тренутно санирају лековима за олакшање симптома. Више од 50 одсто пацијената није узимало терапију свакодневно како им је прописано, док је 92 одсто испитаника мислило да добро контролише своју астму.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу