И УНИФОРМА ПО МЕРИ ДАМА: Данијела Крсмановић из жандармерије, и Соња Калаба из интервентне јединице у Суботици, 8. март дочекују радно

В. Ц. СПАСОЈЕВИЋ

08. 03. 2021. у 16:07

ДА ли је посао у МУП-у посао за жену? Верујем да јесте, исто као што је посао кувара или медицинског брата посао за мушкарца.

И УНИФОРМА ПО МЕРИ ДАМА: Данијела Крсмановић из жандармерије, и Соња Калаба из интервентне јединице у Суботици, 8. март дочекују радно

Фото МУП

Ако мушкарац може да користи варјачу, зашто жена не би могла да обуче униформу. Надам се да ће ускоро бити срушене предрасуде о мушким и женским пословима - каже, за "Новости", Данијела Крсмановић (40), припадница Београдског одреда Жандармерије.

Данијела је рођена у Љубовији и школовала се у Шапцу. Завршила је гимназију, па Вишу васпитачку школу и на крају, како каже, због оца - Педагошки факултет. Када је била на другој години Више васпитачке, завршила је и курс за полицију.

- Одувек ми је била жеља да обучем униформу - признаје. - Као мала говорила сам да ћу ићи у војску. Још једна од предрасуда јесте да жене у полицији изгубе женственост, да постану мушкобањасте. И ми волимо да идемо код фризера, да носимо штикле и да се шминкамо, само се бавимо другачијим послом.

ПОВЕРЕЊЕ Соња Калаба у Интервентној јединици ПУ Суботица, Фото МУП

У полицији је запослена од 2002. године. Првих 12 година радила је у ПУ Шабац, а у Жандармерији је од 2015. Каже, ужива у послу, а најтежи су јој били почетак и прилагођавање. И у Шапцу, и у Београду. Јер, она спада у прву генерацију жена у полицији.

- Требало је заслужити поверење колега. Морало је да прође неко време док се нису уверили да радимо раме уз раме са њима. Што буде више жена у полицији, онима које долазе, биће лакше. Али, кад једном стекнете то поверење, постајете прави члан тима. То је, на неки начин, ваша породица. Колеге су прави џентлмени, на терену су у почетку бринули више о нама, него о себи. Али када радимо посао, стварно смо сви равноправни.

САН - ОСТРВО

ДАНИЈЕЛА Крсмановић каже да ће у Жандармерији остати све док буде задовољавала критеријуме јединице. За 15 година себе види у пензији. Уз смех додаје, далеко од Београда, можда на неком острву.

ПОНОС Данијела Крсмановић, Фото МУП

Уколико желимо равноправност, не можемо да тражимо повлашћен положај - каже наша саговорница.

За свој посао она мора да буде у одличној физичкој кондицији, пролази физичке обуке, вештине се проверавају на тестовима. Верује да су одрицања иста као и код сваке друге запослене жене. Ипак, када има слободног времена, користи га максимално за дружење. Воли да слика, једно време је радила декупаж, а често сама, мимо посла, викендом, оде у стрељану.

- Вероватно једина разлика у односу на друге послове јесте та што 24 сата морате да будете у приправности. Дешава се да због тога отказујем раније договорене обавезе. Али, на то смо се сви навикли. Трудим се да се добро организујем и надам се да ми успева - прича Данијела.

На питање шта у послу највише воли, једноставно каже:

- Осећај да сте за неког урадили нешто добро. Наравно, и тимски рад.

Соња Калаба (40), припадница је Интервентне јединице ПУ Суботица. У полицији је од 2018. Завршила је економску школу и курс за полицију у Кули.

- Отац је био мој узор. Он је завршио у четвртој класи Средњу школу унутрашњих послова у Сремској Каменици, а у пензији је од 2006. У почетку је био против мог опредељења за полицију јер су у то време често били на Косову. Међутим, кад сам почела да радим, подржао ме је и веома је поносан - каже Соња.

Рад у Интервентној јединици био јој је изазов, јер у то време тамо у Суботици није радила ниједна жена. Она је била прва. Није било лако уклопити кондиционе тренинге најмање три пута недељно, теретану, трчање, посао и малу децу. У то време још је била у браку, па је имала помоћ мужа. Ипак, дешавало се да ујутро порани, истрчи 10 километара и дојури кући да спреми деци доручак.

- Много волим свој посао, а кад нешто толико волиш, све иде некако. Тачно је да сам имала, па и даље имам обавеза преко главе, али стигнем и са другарицама да попијем кафу и да одем код фризера. Било је много дивних тренутака, а дешавало ми се да ми грађани, када обезбеђујемо утакмице високог ризика, приђу и поклоне ружу. На улици, када сам у униформи Интервентне, деца прилазе и питају могу ли да се сликају. Мислим да је то диван начин да се развије поверење у полицију још од малих ногу - прича наша саговорница.

Соња у најтеже задатке убраја утакмице високог ризика попут вечитог дербија, али и тродневну потрагу за девојчицом Тијаном Јурић, која је отета и убијена у лето 2014. То ју је посебно дирнуло будући да је и сама мајка.

Соња верује да ће још пет година бити у Интервентној јединици, а онда на неком мирнијем послу до пензије. За девојке које размишљају о полицији има само једну поруку:

- Човек мора да воли оно што ради. Уколико не воли, не може то да ради од срца, најбоље што уме. Срећна сам јер и даље са песмом крећем на посао!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“