ЧУВАРИ ПРОШЛОСТИ: Идуће године започеће градња новог здања Библиотеке Матице српске
ПОЧЕТКОМ наредне године започеће изградња здања Библиотеке Матице српске у Новом Саду, а тиме ће у овој установи, чувару огња српске научне и књижевне мисли, бити решен дугогодишњи проблем недостатка одговарајућег простора за архивирање драгоцених докумената из наше културно-научне историје.
Иницијативу за изградњу зграде на 13.300 квадратних метара покренула је управа Библиотеке, а Покрајинска влада одлучила је прошле недеље да за припремне радове издвоји 15 милиона динара. Нова зграда градиће се уз већ постојеће здање Матице српске и њене Библиотеке.
- До сада је спроведен поступак јавне набавке за израду идејног решења, које би требало да буде завршено до средине априла 2021, а главни пројекат до краја новембра. Почетак радова може се очекивати 2022. године, односно након обезбеђивања новца за изградњу - казао је, за "Новости", Игор Мировић, председник Покрајинске владе.
АМБИЈЕНТАЛНА ЦЕЛИНА
НОВА зграда, како нам је рекао Мировић, чиниће амбијенталну и архитектонску целину са постојећим здањем, у којем се налази седиште Матице српске и Библиотеке, а о томе ће се у поступку пројектовања изјашњавати надлежни Завод за заштиту споменика културе.
Мировић процењује да ће у нову зграду моћи да се смести око два милиона публикација.
Овим значајним пројектом сакупиће се на једном месту и сачувати различита издања: књиге, новине, листови, атласи, све што карактерише нашу најстарију књижевну, кутурну и научну институцију. До сада је велики део тих докумената, услед препуњености магацина и свакодневног прилива нове грађе, био привремено размештен на неколико локација у Новом Саду.
- Изградња новог здања подразумеваће и повећање броја запослених, првенствено библиотекара и књижничара. Створиће се услови за пријем млађих и стручних кадрова, и реорганизацију појединих примарних послова - најављује први човек Покрајинске владе.
Изградњом новог магацинског простора, Библиотека Матице српске најзад ће решити проблем смештаја публикација и добити модеран објекат по најсавременијим стандардима.
Постојећа зграда Библиотеке Матице, после готово две деценије изградње, отворена је 2007. године, али је у међувремену и она постала "претесна", јер чува више од три милиона књига и докумената свих врста.
Колико је за Библиотеку, коју су у саставу Матице српске наши умни преци основали у Пешти 1826, а у Нови Сад је преселили 1864. године, значајна будућа зграда, сведоче и речи управника Селимира Радуловића који је на једној ранијој пригодној свечаности рекао да књиге обесмрћују човека и да су оне оно најбоље "у свету који шкрипи и прети да се сруши".
Препоручујемо
САРАДЊА МАТИЦЕ СРПСКЕ И ЗРЕЊАНИНА: Изучавање и допринос култури и историји Баната (ФОТО)
12. 03. 2021. у 19:51
ВЕК ОД КОЛОНИЗАЦИЈЕ: Матица српска помаже обележавању јубилеја у Општини Пландиште
27. 02. 2021. у 15:36
МИНИСТАРКА МАЈА ГОЈКОВИЋ У НОВОМ САДУ: За Матицу српску- 51 милион динара
19. 02. 2021. у 17:54
НА СТАЗАМА ВЕЛИКАНА: Мира Бањац и Драган Станић лауреати престижних награда
11. 12. 2020. у 12:39
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)