ПОПОВИ О ГЕЈОВИМА МОГУ САМО У ЦРКВИ: Критике измена закона које предлажу ограничења за мишљења о ЛГБТ

Љ. БЕГЕНИШИЋ

24. 03. 2021. у 11:00

УКОЛИКО буду усвојене измене и допуне Закона о забрани дискиминације, што је предвиђено у пакету са Законом о истополним заједницама и Законом о родној равноправности, могло би се догодити да свештеници, уколико изнесу негативан став о хомосексуалним заједницама изван цркве, то јест, богослужбеног простора - одговарају за кршење закона.

ПОПОВИ О ГЕЈОВИМА МОГУ САМО У ЦРКВИ: Критике измена закона које предлажу ограничења за мишљења о ЛГБТ

Архива

Правници појашњавају да је предвиђена допуна члана 18, која се односи на забрану верске дискриминације, а као најпроблематичнији део они оцењују став који каже да се "не оправдава дискриминација учињена ван богослужбеног простора и времена, као ни различито поступање које се не може оправдати системом вредности верске заједнице".

- Имајући у виду учења традиционалних цркава и верских заједница која се заснивају на њиховим светим списима, поједини делови ових учења би могли бити сматрани дискриминаторским према, примера ради, ЛГБТ популацији - каже правник Душан Илић. - Предлагач је, знајући да ЛГБТ активисти не деле ставове цркава и верских заједница, по коме се њихово сексуално опредељење сматра грехом, понудио несвакидашње решење по коме делове верских учења које појединци сматрају увредљивим не би могли износити ван богослужбеног простора и времена. То значи да су традиционална верска учења препозната као дискриминаторска.

Он оцењује и да је учињен правни нонсенс да се иста та учења, могу износити у верским објектима.

- Конкретно, дискриминација је дозвољена, али само у оквиру контекста богослужења. То би било исто као да се крађа или било које кривично дело или прекршај дозвољавају, примера ради, у институцијама, али да постају кажњиви у јавном простору - истиче овај правник.

Он подсећа на досадашња искуства са већ постојећим Законом о забрани дискриминације, када је Уставни суд Србије већ имао прилике да забрани рад појединих политичких организација, као што су Национални строј и Образ, означивши их као организације које промовишу дискриминацију.

- Исто тако, споменутим изменама овог Закона, постојао би правни основ да све цркве и верске заједнице, које у свом учењу имају елементе дискриминације, а имају их све, буду забрањене - каже Илић. - Било би онда интересантно видети како би у пракси била забрањена Српска православна црква, 75 година након пропасти државе која је то последња учинила, односно како би изгледала забрана рада Јеврејске верске заједнице, након сличних искустава у прошлости.

Стога, упозорава наш саговорик, важно је истаћи да би усвајањем оваквих измена Закона о забрани дискриминације, свако имао право да затражи забрану свих верских заједница у Србији.

Иначе, петицију против усвајања ових закона потписало је 212 интелектуалаца, али је и више од 500 јавних личности дало своје потписе за усвајање закона.

Противници закона о истополним заједницама сматрају да је он непотребан, лош и да представља очигледан корак у правцу легализације геј бракова И усвајања деце. Истовремено, заговорници наглашавају да је усвајање прописа део борбе за боље друштво засновано на једнаким људским правима.

НЕ ДАЈУ ПРЕДНОСТ ПОРОДИЦИ

НА недавном скупу у организацији Института за европске студије, правници су упозорили и да неки чланови закона о истополним заједницама дубоко задиру у демографску политику:

- Члан 49, на пример, забрањује дискриминацију истополних парова по основу пореских и фискалних олакшица, што спречава државу да води било какву пронаталитетску политику, јер би то дискриминисало истополне заједнице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (2)

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда