ИСТРАЖИВАЊЕ ПОТВРДИЛО: Вакцине безбедне за труднице и дојиље - бебе преко млека добијају антитела

Новости онлајн

27. 03. 2021. у 08:34

РНК вакцине су код трудница и дојиља створиле велики титар ИгГ антитела на корона вирус, која су пренеле и на своје бебе, показала је најновија америчка студија.

ИСТРАЖИВАЊЕ ПОТВРДИЛО: Вакцине безбедне за труднице и дојиље - бебе преко млека добијају антитела

Фото Depositphotos

Вакцине које раде на принципу мРНК су оне "Фајзера" и "Модерне", али ниједно досад произведено цепиво не даје се трудницама и дојиљама јер на њима нису ни рађена клиничка испитивања.

- РНК вакцине створиле су значајан хуморални имунитет код трудница и дојиља, сличан оном код жена које нису трудне. Имуни одговори изазвани вакцином били су знатно већи од одговора на природну инфекцију, а имуни пренос на новорођенчад догодио се путем плаценте и мајчиног млека - закључци су студије објављене у Америчком часопису акушерства и гинекологије.

Студију су спровели научници из болница Масачусетс џенерал, института Рагон при МГХ, универзитета МИТ и Харварда на 84 труднице, 31 дојиљи и 16 жена у репродуктивном добу (18-45 година старости) које нису трудне, од 17. децембра до 2. марта 2021, а резултати у количини антитела упоређени су са онима 37 заражених трудница.

- Чини се да те вакцине делују изузетно ефикасно код тих жена - рекла је научница проф. Галит Алтер с института Рагон и додала да нема доказа да је код ових жена било више или интензивнијих нуспојава у односу на општу популацију.

Вирусолог проф. др Тања Јовановић, продекан Медицинског факултета у Београду, каже да овај рад показује да је вакцинални имунитет код трудница и дојиља бољи од имунитета код трудница које су имале природну инфекцију.

- Пошто ИгГ антитела пролазе активним транспортом плацентну баријеру, бебе су заштићене од инфекције на рођењу. И у млеку се налазе специфична ИгГ антитела, што такође штити бебе - објашњава проф. Јовановић и додаје да је опште познато да плацента може да пропусти ИгГ антитела, што се односи на све инфекције и вакцине, а ово истраживање на женама вакцинисаним "Фајзеровом" вакцином је то само и потврдило.

Проф. Јовановић подсећа и да је једино сада питања да ли труднице треба вакцинисати иако није показано да цепиво може да има негативне ефекте на ток трудноће и развој плода. За сада нико није дао дозволу за то. Да је стварање заштите преко плаценте такозвани пасивни имунитет, истиче гинеколог проф. др Жељко Миковић, директор ГАК "Народни фронт".

- Беба свој имунитет почиње да ствара почетком другог триместра трудноће, око 16. недеље. И потом тај имунитет сазрева, а до рођења постаје све квалитетнији. Плод добија од мајке антитела током трудноће јер су ИгГ антитела ситна и могу да пролазе кроз плацентну баријеру. А беба антитела добија и током дојења. Мајка тако заштити дете и не само од ковида, као у овом случају, већ и од других инфекција - објашњава проф. Миковић и додаје да су, за разлику од ИгГ, ИгМ антитела велика и не могу да прођу кроз плацентну баријеру.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било