КАКО ЋЕМО НА ЛЕТОВАЊЕ? Министарка Матић открила правила за путовање у Грчку

02. 04. 2021. у 14:56

ОД 14. маја Грчка ће отворити граничне прелазе преко Северне Македоније, али се очекује да ће у априлу отворити границе преко Бугарске.

КАКО ЋЕМО НА ЛЕТОВАЊЕ? Министарка Матић открила правила за путовање у Грчку

Фото архива

Најављено је да деца од 10 година па навише морају да имају антигенски тест за улазак у земљу. Хрватска је границу спустила на седам година, каже за РТС Татјана Матић, министарка трговине, туризма и телекомуникација.

Услови уласка у Грчку

Татјана Матић истиче да је са Грчком усаглашено да ће грађани Србије који су вакцинисани моћи са дигиталним сертификатом о вакцинацији, без обзра коју су вакцину примили, па пролазе границу и да ће у том смислу бити приоритетни грађани и моћи ће да пролазе брзом траком.

Додаје да је и са антигенским и пи-си-ар тестовима могуће ући у Грчку. Од 14. маја ће се отворити гранични прелази преко Северне Македоније, али се очекује да се у априлу отворе границе преко Бугарске.

Према њеним речима, узраст деце је иначе дефинисан и европским нацртом документа у вези са дигиталним сертификатима о вакцинацији. ЕУ сматра да је граница 12 година, али билтерално земље чланице као што је Грчка су спустиле тај узраст на 10 година и деца од 10 година па навише морају да имају антгенски тест.

- После потписивања споразума са Грчком и Хрватска је објавила да ће моћи да се уђе са сертификатима о вакцнацији, да су све вакцине признате и да ће грађани који нису могли да приме вакцину из оправданих разлога моћи да се уђу у ту земљу или са пи-си-ар или антигенским тестом са тим што је граница за улазак у Хрватску, када је реч о деци седам година. Грци су на ту тему већ дали уступак и даље неће бити разговора - наглашава Матићева.

Истиче да ће Грци омогућити свим грађанима који су за своју децу радили антигенске тестове рефундацију трошкова, односно да ће у висини тих трошкова добити неку додатну услугу у хотелу.

Најављује се и да би земље које имају успех у имунизацији, као што је Србија, могле да буду укључене у пилот пројекат – да туристе пусте већ средином априла.

- Ми смо у свакодневној комуникацији са министром Харисом Теохарисом. Србија је прва земља у региону која је потписала овакав споразум са Грчком, једино су Израелци то урадили пре нас и то је све захваљујући чињеници да имамо велики број вакцинисаних и ревакцнисаних. Важно је да се вакцинација настави овим темпом. У зависности од тога они ће отворити границу што пре јер се прати епдемиолошка ситуација у Србији и Грчкој. Надају се да ћемо у наредне три недеље имати пад броја оболелих и да ћемо моћи да већ у априлу уђемо у Грчку преко Бугарске - сматра Матићева.

Додаје да смо у првих пет земаља у свету са којима је Грчка склопила ове споразуме. То су Израел, Србија, САД, Велика Британија и УАЕ.

- Грци задржавају право да раде насумичне антигенске тестове на граници. То се посебно односи на организована путовања - наглашава Матићева.

Увођење широкопојасног интернета

Према речима министраке трговине, туризма и телекомуникација увођење широкопојасног интернета у руралним подручјима је капитални инфраструктурни пројекат.

- Реч је о 600 насеља. Од Европске банке за обнову и развој добили смо 1,7 милиона евра бесповратних средстава за рурална подручја, а 18 милона евра је кредит који узимамо под изузетно повољним условима са каматом од један посто од Европске банке за обнову и развој - објашњава Татјана Матић.

Додаје да је конкурс већ расписан и да реч је о 34 уговора. Јавни позиви са операторе су већ окончани који ће заједно са државом радити на развоју широкопојасног интернета и приступа у руралним крајевима.

- То није само притуп интернету већ и фиксној телефонији, електронским услугама и свему ономе што интернет нуди - поручује министарка Татјана Матић.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА КАО КЉУЧ ОПСТАНКА:  Од визије до одрживе будућности