ЗА БУДУЋЕ РОДИТЕЉЕ: Уведен обавезан тест за све бебе на ретку болест

Новости онлине

02. 04. 2021. у 22:30

У СРБИЈИ је у свим породилиштима уведен обавезан скрининг новорођенчади на цистичну фиброзу од ове године, рекли у Републичком фонду за здравствено осигурање (РФЗО).

ЗА БУДУЋЕ РОДИТЕЉЕ: Уведен обавезан тест за све бебе на ретку болест

Фото Д. Миловановић

Рано откривање цистичне фиброзе обавља се између трећег и петог дана по рођењу новорођенчета. Здравствене установе које су надлежне за спровођење ове превентивне здравствене услуге, обављаће је бесплатно када се крене са тим.

Узорци крви ће бити узимани у породилишту и прослеђени на анализу на Институт за мајку и дете у Београду и на Институт за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, са покрајинског подручја.

РФЗО у сарадњи са струком још утврђује протокол за увођење пренаталне дијагностике за цистичну фиброзу и за још једну озбиљну болест.

"Тренутно се у РФЗО у сарадњи са струком, ради на утврђивању протокола за увођење пренаталне дијагностике за спиналну мишићну атрофију код свих трудница на терет средстава обавезног здравственог осигурања".

Према Правилнику о обиму и садржају на здравствену заштиту за новорођенчад су прописане и следеће превентивне здравствене услуге које болнице треба да пружају за новорођенчад и то: скрининг фенилкетонурије и хипотиреоидизма, неонатални скрининг оштећења слуха и рана детекција прематурне ретинопатије.

Контактирали смо ГАК "Народни фронт" у намери да сазнамо да ли су почели са узимањем узорака на цистичну фиброзу и рекли су нам да још не раде такву врсту анализа, али да раде друге две анализе код беба.

"У нашој установи раде се прописани рани метаболички скрининзи на фенилкетонурију и хипотиреозу. Скрининзи се не наплаћују", објаснила је прим. др сци. мед. Тања Митровић.

Увођење скрининга на цистичну фиброзу је велика ствар за оболеле јер се раном дијагностиком спречава да болест узнапредује.

КАКВА ЈЕ ТО БОЛЕСТ?

Према подацима Удружења за помоћ и подршку особама са цистичном фиброзом Србије, једна у 2.500 беба роди се са овом тешком болешћу.

Цистична фиброза је наследна болест од које обољевају и дечаци и девојчице који имају два ЦФ гена, по један наслеђен од сваког родитеља. Није заразна и не може се пренети са једног детета на друго.

"Симптоми и тежина болести значајно варирају у различитих болесника са цистичном фиброзом. Болест напада више органа, али највише проблема изазива у: плућима, цревима, јетри и панкреасу. Понеки оболели имају више проблема са плућима, а други пак више са органима за варење; сваки болесник је у том погледу јединствен. Цистична фиброза не утиче на интелигенцију детета. За сада, још увек не постоји лек за цистичну фиброзу, већ само иновативна терапија која може умногоме побољшати квалитет и продужити живот овим оболелима", стоји на сајту Удружења.

(Ало.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE