ПРОТИВ ГЕЈ ЗАКОНА И СВЕ ВЕРСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ: Став СПЦ о контроверзном пропису деле и друге традиционалне конфесије у Србији

Р. Драговић

06. 04. 2021. у 10:00

НАЦРТУ закона о истополним заједницима, који ће се ускоро наћи пред Владом Србије, успротивила се и Римокатоличка црква. Суботички бискуп Славко Вечерин јавно је подржао Свети синод Српске православне цркве који је предложени текст одбацио као неприхватљив, јер је "противан Јеванђељу, искуству и пракси Цркве и моралном утемељењу нашег народа".

ПРОТИВ ГЕЈ ЗАКОНА И СВЕ ВЕРСКЕ  ЗАЈЕДНИЦЕ: Став СПЦ о контроверзном пропису деле и друге традиционалне конфесије у Србији

Фото Ж. Кнежевић

- Доношење закона о истосполним заједницама, онаквог какав је предложен, било би врло штетно за будућност целокупне друштвене заједнице у Србији. Таквим законом би се, како се то наводи у саопштењу Синода СПЦ, дискриминисала брачна заједница и сама обитељ, као хршћанска и законом заштићена вредност - образложено је у саопштењу бискупа Славка Вечерина.

Он је напоменуо да ни једна једина особа не сме бити изложена било каквој врсти дискриминације због својих уверења или стања, па тако ни због хомосексуалне оријентације. Упркос томе, предложени закон је неприхватљив.

- Зато изражавамо наду да предлог Закона у овом облику неће бити прихваћен, него да ће се у скупштинској расправи пронаћи други адекватни начини да се особама које живе у таквим заједницама осигурају нужна права и мимо изједначавања с традиционалним и хришћанским брачним и обитељским заједницама - истиче Вечерин.

Недвосмислен иступ католичког бискупа потврђује идентичан став традиционалних цркава и верских заједница о предложеном закону о истополним заједницама. Овај пропис део је пакета правне регулативе који је припремило Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у коме су још и закон о родној равноправности и измене и допуне закона о забрани дискриминације.

Иницијативи да се на другачији начин уреде права геј особа, после СПЦ, придружила се и Римокатоличка црква. Бискуп Вечерин, притом, позвао се на званичан став Свете столице.

Како је објаснио, у документу Конгрегације за наук вере "Респонсум" (Одговор), Света столица је заузела став о питању заједница особа истог пола:

"Црква нема нити може располагати овлашћу благосливљања истосполних заједница. Те се благослове зато ваља сматрати недопуштенима", званично је образложење из "Респонсума" забране свештеницима да дају благослов хомосексуалним паровима који захтевају неку врсту верског признавања своје заједнице.

Предложени закон о истополним заједницама противан је и исламском учењу и етичком корпусу. На то је указао некадашњи главни муфтија Исламске заједнице у Србији, данас народни посланик Муамер Зукорлић. Он је најавио да у Народној скупштини неће подржати ниједан пропис који би довео у питање породичне вредности и етичке и културолошке принципе.

- Суноврат би био уколико би Србија дозволила да јој се нешто наметне што није базирано на њеним традицијама. Ту не може бити компромиса - рекао је Зукорлић, уз напомену да ће детаљније моћи да говори тек када му буде достављен завршни законски текст.

СПОРНА И ПРОЦЕДУРА

ПОРЕД бројних примедаба на контроверзни дух и циљ закона о истополним заједницама, на мети критика била је и процедура у којој је нацрт написан. Велики број амандмана пристиглих током јавне расправе једнострано је одбачен без икакве анализе и аргументације. Такође, стручна јавност имала је свега две недеље да се изјасни о предложеном пропису, иако је реч о закону чије су последице далекосежне. Уместо истинског заједничког рада на његовом тексту, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог прогласило је овај закон за "људскоправашки", а његова основна решења - неприкосновеним.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор